Ładowarka do akumulatorów – wybieramy model do swoich potrzeb

Autor: Ola

Urządzenia bezprzewodowe, które na co dzień użytkujemy, dość szybko potrafią rozładować zasilające je baterie. Zamiast zaopatrywać się za każdym razem w nowe, warto postawić na bardziej ekonomiczne rozwiązanie – zakup ładowarki wraz ze specjalnymi akumulatorami.

Ładowarka do akumulatorów z elektronicznym wyswietlaczem znajdująca sie na czarnym tle,w  środku ładujące się akumulatory

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są rodzaje ładowarek do akumulatorów;
  2. jakie cechy powinna mieć dobra ładowarka;
  3. jakie są polecane modele ładowarek do akumulatorów.

Rodzaje ładowarek akumulatorowych

Ładowarka do akumulatorów typu AA lub AAA z czteroma miejscami na ladowanie zajętymi przez akumulatorki

Na rynku dostępnych jest wiele modeli ładowarek do akumulatorów. Niektóre z nich przy odpowiednim użytkowaniu potrafią mieć dużą żywotność, którą określa się w tzw. cyklach ładowania. Jest to na pewno zaleta tego typu urządzeń, jeśli pod uwagę weźmiemy, że część z nich posiada cykle liczone nawet w tysiącach. Ładowarki mogą różnić się od siebie wieloma parametrami. Podstawowym kryterium jest typ akumulatorów, które dany model obsługuje. Akumulatory mają różną wielkość i rozmiar. Pod tym względem do najpopularniejszych zaliczymy: ładowarki do akumulatorów AAA (ich napięcie wynosi 1,5 V), ładowarki do akumulatorów AA (do tzw. „klasycznych paluszków”), ładowarki do akumulatorów 9V (do modeli najczęściej spotykanych w kamerach cyfrowych lub aparatach), ładowarki do akumulatorów D (używane m.in. w radioodbiornikach bezprzewodowych) oraz ładowarki do akumulatorów C. Warto zwrócić uwagę także na ładowarki uniwersalne, dające możliwość ładowania różnego rodzaju baterii.

Kolejnym kryterium, według którego możemy klasyfikować ładowarki, jest budowa baterii oraz skład chemiczny zastosowany do jej produkcji. Pod tym względem wyróżnimy: ładowarki do akumulatorów litowo-jonowych (Li-ion, o dużej żywotności, w wersji 9V), ładowarki do akumulatorów Ni-Zn (o wysokim napięciu), ładowarki do akumulatorów Ni-MH (cechuje je duża pojemność i krótki czas rozładowania), ładowarki do akumulatorów Ni-Cd (mniejsza pojemność, ale dłuższa żywotność).

Cechy dobrej ładowarki do akumulatorów

Każda ładowarka do akumulatorów powinna posiadać kilka cech charakterystycznych, dzięki którym kupujący ma pewność, że dostanie urządzenie spełniające jego oczekiwania. Ważnym parametrem jest czas ładowania, który w zależności od modelu jest różny. Najczęściej trwa od jednej czy dwóch do nawet kilkunastu godzin. Jeśli jednak potrzebujemy urządzenia dającego możliwość pełnego naładowania w krótszym czasie, to warto postawić na technologię Quick Charge, czyli szybkie ładowanie. Proces ładowania jest szybszy dzięki zwiększeniu napięcia prądu płynącego do urządzenia i trwa zazwyczaj niecałą godzinę. Kolejnym istotnym elementem, na jaki należy zwrócić uwagę przy zakupie ładowarki, jest ilość miejsc na ładowane baterie. Może być ona różna i oscylować od dwóch do nawet kilkunastu kanałów. Wiele zależeć będzie, z jakiego urządzenia ładujemy baterie. Dla przykładu, jeśli kupujemy ładowarkę, by ładować baterie z klawiatury komputera (do jej funkcjonowania potrzeba zazwyczaj jednej lub dwóch baterii), to wystarczy nam urządzenie dwukanałowe. Warto również zwrócić uwagę, czy ładowarka posiada system zabezpieczający zarówno akumulatory, jak i nią samą, np. przed zwarciem czy przegrzaniem. Przydatna cecha to też tzw. ładowanie podtrzymujące, umożliwiające utrzymanie akumulatora na poziomie stu procent naładowania przez dłuższy czas.

Polecane ładowarki
  • 99,99 zł
  • 179,99 zł
  • 59,99 zł

Ładowarki do akumulatora – polecane modele

Biała ładowarka z czteroma żółtymi akumulatorami gotowa do ładowania

Na rynku dostępnych jest kilka sprawdzonych modeli, gwarantujących satysfakcję kupującego z ich użytkowania. Warto zwrócić uwagę na ładowarkę Energizer Maxi. Jest ona przeznaczona do akumulatorów AA (tzw. „małe paluszki”) oraz AAA (klasyczne „paluszki”). W jednym czasie możemy w niej ładować 4 sztuki. Posiada funkcję zabezpieczenia przed przeładowaniem (automatycznie wyłączy się po 11 godzinach) oraz ekran LED wraz z diodami wskazującymi status i poziom naładowania. Minimalny czas ładowania wynosi 4 godziny i jest zależny od wielkości i pojemności ładowanych akumulatorów. W zestawie mamy dołączone cztery sztuki akumulatorów AA o pojemności 2000mAh.

Drugą ładowarka godną uwagi jest Varta LCD Plug Charger. Urządzenie to pozwala w jednym czasie ładować akumulatory w rozmiarze AA i AAA. Jest to także ładowarka do akumulatorów 9V. Umożliwia również podłączenie do ładowania urządzenia USB. Jest poręczna, nie zajmuje dużo miejsca i wyróżnia się nowoczesnym designem. Wśród funkcji, na które warto zwrócić uwagę są m.in.: kontrola napięcia, automatyczny wyłącznik czy zabezpieczenie przed zwarciem. Producent objął produkt trzyletnią gwarancją. W zestawie znajdziemy cztery akumulatory o pojemności 2100mAh, o czasie ładowania wynoszącym 4 godziny.

Kolejną propozycją jest Energizer Universal. Model ten pozwala na naładowanie akumulatorów o symbolach: AA, AAA, 9V, C, D. Podstawowy czas ładowania to 220 minut. Objęty jest dwunastomiesięczną gwarancją.

Czwarta propozycja to Energizer Mini Charger. Jest to ładowarka typu mini umożliwiająca ładowanie jednego lub dwóch akumulatorów w jednym czasie. Obsługuje akumulatory o symbolach AA oraz AAA.

Warto również zwrócić uwagę na model Jupio Compact Universal Charger, który będzie kompatybilny z akumulatorami AA, AAA oraz litowo-jonowymi i litowo-polimerowymi. Sprawdzi się do większości kamer i aparatów cyfrowych czy telefonów komórkowych.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link