Data publikacji: 7 lutego 2020
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Kwasek cytrynowy – charakterystyka, właściwości, zastosowanie

Poleć znajomemu Drukuj

Kwasek cytrynowy jest znany niemal w każdym gospodarstwie domowym. Wykorzystuje się go głównie jako substytut cytryny do herbaty, jednak substancja ta ma wiele innych, przydatnych zastosowań. Kwasku cytrynowego możemy użyć, jeśli chcemy coś wyczyścić. Jest on także skutecznym środkiem odkamieniającym.

Cytryny i kwasek cytrynowy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest kwasek cytrynowy i w jaki sposób się go produkuje
  2. jakie właściwości ma kwasek cytrynowy
  3. gdzie się stosuje kwasek cytrynowy i w jakich proporcjach należy go używać
  4. czy kwasek cytrynowy jest zdrowy i ile kosztuje

Kwasek cytrynowy – skład i budowa chemiczna

Plasterki cytryny i kwasek w miseczce

Kwasek cytrynowy jest organicznym związkiem chemicznym, oznaczonym symbolem E330. Chemicznie należy do grupy hydroksykwasów karboksylowych, zawierających 3 łańcuchy tej grupy w cząsteczce. Jego największe ilości znajdują się w cytrynach lub innych kwaśnych owocach cytrusowych. Jest obecny także w organizmach żywych, lecz w niewielkich ilościach, i bierze udział w procesie metabolizmu węglowodanów. Formą zjonizowaną kwasku cytrynowego jest cytrynian.

E330 przez bardzo długi czas był pozyskiwany naturalnymi metodami. Do tego celu wykorzystywano proces fermentacji, oparty na pożywce z cukru lub skrobi z dodatkiem bakterii kropidlaka czarnego, którego specjalnie hodowano na podłożu. W 1913 roku w Stanach Zjednoczonych naukowcy opracowali syntetyczną metodą pozyskiwania kwasku cytrynowego. Dzięki temu można go było wykorzystywać w znacznych ilościach, bez konieczności oczekiwania na zakończenie procesu fermentacji. Obecnie E330 funkcjonuje także jako monohydrat o bezwonnej krystalicznej postaci. Od tradycyjnego kwasku cytrynowego odróżnia go budowa strukturalna i zmniejszona absorpcja wody.

Właściwości kwasku cytrynowego

Kwasek cytrynowy jest znany głównie w przemyśle spożywczym, ponieważ służy jako regulator kwasowości do potraw. To także silny przeciwutleniacz. Jego postaci bezwonnej bardzo często używa się w przemyśle i wykorzystuje jako składnik preparatów myjących oraz środków czyszczących, ponieważ ma działanie m.in. wybielające. Jest także substancją przeciwbakteryjną i przeciwgrzybiczą.

Proponowane produkty:
Venta Airwasher środek czyszczący 250ml <%– –%>
Electrolux M3OCD200 250ml <%– –%>
Electrolux M3KCD200 <%– –%>
Venta Airwasher dodatkowy środek higieniczny 500ml <%– –%>
Calgon Proszek 500g <%– –%>

Jakie zastosowanie ma kwasek cytrynowy i w jakich proporcjach należy go używać?

Miseczka z kwaskiem ctrynowym na białym tle

Kwasku cytrynowego używa się co prawda do poprawy smaku potraw, ale ma on świetne zastosowanie jako środek do czyszczenia różnego rodzaju sprzętów bądź tkanin w gospodarstwie domowym np.:

  • do odkamieniania czajników lub innych sprzętów narażonych na osadzanie się kamienia – E330 jest bardzo częstym składnikiem środków do usuwania niechcianych osadów. Tego rodzaju preparatu wcale nie trzeba kupować. Można go zrobić samodzielnie. Wystarczy jedną torebkę kwasku cytrynowego wsypać do szklanki wody i wlać do naczynia. Czajnik musi być włączony, ponieważ roztwór trzeba zagotować, a następnie odczekać około 10 minut na usunięcie kamienia. Po użyciu kwasku cytrynowego czajnik należy dokładnie wypłukać;
  • do prania białych ubrań lub firan – kwasek cytrynowy to skuteczny wzmacniacz proszku do prania, zwłaszcza do białych tkanin. Nie tylko usuwa plamy, ale także wybiela. Można go dodać, gdy chcemy, aby nasze firany zyskały biały kolor po długim pobycie w szafie. Wystarczy jedną torebkę wsypać do podajnika w pralce automatycznej;
  • do usuwania osadów – E330 bez problemu usuwa osady powstałe po kawie lub herbacie. Aby go użyć do tego celu, nie ma konieczności sporządzania roztworu. Jedną niewielką łyżeczkę kwasku należy nasypać na powierzchnię gąbki do mycia i powolnymi ruchami wyszorować naczynie;
  • do czyszczenia armatury z zacieków – do usuwania brudu z tego rodzaju sprzętów wykorzystuje się pastę z kwasku cytrynowego. Powstaje ona na skutek wymieszania jednej torebki kwasku z niewielką ilością wody;
  • do nabłyszczania sztućców i naczyń po umyciu – żeby ładnie wyglądały, trzeba je wymoczyć w roztworze dwóch łyżeczek kwasku cytrynowego i wody. Płynu można użyć także do wyczyszczenia zmywarki.

Kwaskiem cytrynowym można przedłużać świeżość owoców. Wystarczy je spryskać uprzednio sporządzonym roztworem. Niektóre osoby wykorzystują go do usuwania nieprzyjemnych zapachów lub odbarwienia skóry po obranych owocach czy warzywach. Zdarza się, że konsumenci dodają kwasek cytrynowy do basenu, ponieważ ma on właściwości bakteriobójcze. E330 używa się również w kosmetyce i do produkcji preparatów do mycia, a także w przemyśle farmaceutycznym.

Kwasek cytrynowy – szkodliwość

Konsumenci pytają często, czy kwasek cytrynowy jest zdrowy i czy można go używać nieustannie. Choć na temat jego obecności w przemyśle krąży wiele mitów, nie jest to substancja o działaniu toksycznym. Jest jednak pewne, że powinniśmy zachować umiar w jej stosowaniu. Kwasek cytrynowy może mieć wpływ na powstawanie próchnicy na zębach. Niekiedy podrażnia też oczy, jeśli dojdzie do nieplanowanego kontaktu. Nie zmienia to faktu, iż jest on najtańszym preparatem czyszczącym. Jedna torebka to koszt około złotówki.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Utrzymanie czystości w mieszkaniu to nie lada wyzwanie, z którym w dużej mierze pomaga dobry odkurzacz. Sprawdź ranking odkurzaczy z 2020 roku i poznaj najlepsze modele.
Zobacz więcej   
Ranking lodówek okazać się może bardzo pomocny w wyborze tego kluczowego sprzętu kuchennego. Jeśli nie wiesz, na który model się zdecydować sprawdź czym charakteryzują się te najbardziej popularne w 2020 roku.
Zobacz więcej   
 Nie wiesz, jaki odbiornik wybrać dla swojej rodziny? Sprawdź ranking telewizorów 75 cali 2020 roku.
Zobacz więcej   

Znajdź nas

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów