Kupujesz lodówkę. 8 pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć

Autor: Wojciech

Kupno lodówki tylko z pozoru wydaje się być prostą czynnością. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję musimy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Przed takimi pytaniami stoi właśnie Kasia. Niedługo przeprowadzi się do swojego własnego mieszkania i kupno lodówki stanowi dla niej nie lada problem. Chcąc dobrać odpowiedni sprzęt, odpowie szczerze na 8 poniższych pytań. 


Kup lodówkę już teraz!

1. Ile osób będzie korzystać z lodówki, czyli jaka pojemność lodówki będzie odpowiednia?

Pojemność lodówki powinna być dostosowana do konkretnej liczby domowników. Przy jednej osobie jest to minimum 120-130 litrów miejsca w chłodziarce. Każdy kolejny członek rodziny to dodatkowe 30 litrów. Przykładowo, Kasia będzie mieszkać z mężem Wojtkiem i córką Dominiką. W jej przypadku lodówka powinna mieć co najmniej 180 litrów (120 litrów + 30 litrów + 30 litrów). Należy tutaj zaznaczyć, że mowa tylko o samej pojemności chłodziarki. Do tego dochodzi (według uznania) zamrażarka. W jej przypadku nie ma określonych standardów.

 

Zobacz najbardziej pojemne lodówki dostępne w naszym sklepie!


 

2. Gdzie będzie stała lodówka – z której strony będą ją otwierać?

Korzystanie z lodówki powinno być przede wszystkim wygodne. Strona jej otwierania może okazać się kluczową sprawą nie tylko przy komforcie korzystania, ale także przy umiejscowieniu lodówki w kuchni. Większość modeli otwiera się na prawą stronę. Coraz częściej jednak, producenci umożliwiają otwierani drzwi w dwóch kierunkach. Z racji tego, że Kasia nie zamierza się w przyszłości przeprowadzać, wystarczająca będzie dla niej lodówka ze standardowym, prawym otwieraniem.
 

3.  Czy zależy mi na oszczędności?

Być może pytanie to wydaje się banalne, aczkolwiek należy zaznaczyć, że w wielu sprzętach AGD oszczędność nie zawsze idzie w parze w funkcjonalnością. W lodówce oszczędność jest jednak szczególnie ważna. Ma to uzasadnienie chociażby w tym, że pracuje 24h/dobę. Jeśli zatem zależy nam na oszczędności sprzętu (tak jest w przypadku Kasi) należy zwrócić uwagę na klasę energetyczną urządzenia. W przypadku lodówek wahają się one od A+++ (jako najbardziej oszczędnych) do G (najmniej oszczędnych). Mimo iż różnice w ciągu dnia nie są kolosalne, w ciągu roku mogą wynieść do kilkudziesięciu złoty. Nie zapomnijmy przy tym, że lodówkę kupujemy na długie lata.
 

4. Czy zależy mi na oddzielnej pracy chłodziarki i zamrażarki?

Z tym pytaniem związana jest liczba agregatów (odpowiadają one na schłodzenie wnętrza sprzętu) i termostatów (za ich pomocą regulujemy temperaturę w lodówkę). Lodówki z dwoma agregatami pozwalają na niezależną pracę chłodziarki i zamrażarki. Takie rozwiązanie podoba się Kasi, gdyż dzięki temu możliwe jest np. wyłączenie i rozmrożenie zamrażarki podczas, gdy chłodziarka wciąż będzie pracowała. Poza tym to większa efektywność i sprawniejsze działanie sprzętu.
Lodówki z jednym agregatem są za to tańsze i ciszej pracują.
W przypadku termostatów, mając oba, mamy zapewnioną możliwość niezależnego ustawienia temperatury i dla chłodziarki i dla zamrażarki.
 

5. Czy często korzystam z zamrażalnika i w którym miejscu powinien on być?

Kupując lodówkę możemy wybierać pomiędzy lodówkami z zamrażarką na dole, na górze lub w modelach, w których jej nie ma. Jeśli wygodnie jest nam korzystać z zamrażarki znajdującej się na dole, jak ma to miejsce w przypadku Kasi, dodatkowo zyskamy na swobodzie wyjmowania i wkładania produktów - za sprawą wysuwanych i często większych szuflad. Co więcej, komfortowo nam będzie korzystać z produktów znajdujących się w samej chłodziarce, która otwierana jest do nawet kilkudziesięciu razy dziennie. Jeśli jednak nie potrzebujemy dużo miejsca na mrożonki, lepszym rozwiązaniem będzie umiejscowienie zamrażalki na górze. Gdy z kolei uważamy, że zamrażalnik nie jest nam potrzebny, można wybrać model bez jego obecności.
 

6. Jak wygląda moja kuchnia – jest wolnostojąca czy zabudowana?

Jeśli teraz lub w niedalekiej przyszłości planujesz przerobienie kuchni na kuchnię pod zabudowę, musisz wybrać odpowiedni model lodówki. Tak jak u pani Kasi. Jej wymarzona (a zarazem przyszła) kuchnia to eleganckie pomieszczenie pod zabudowę. Tym samym będzie wybierać z konkretnych modeli - takich z dostosowaną wentylacją oraz płaskimi drzwiami.

 

7. Czego oczekuję od lodówki?

Nie od dziś wiadomo, że lodówka potrafi dużo więcej niż tylko chłodzenie i zamrażanie. Większość modeli już w standardzie posiada system no frost zapobiegający osadzaniu się szronu na ściankach sprzętu, co oznacza brak konieczności okresowego rozmrażania lodówki. Kasia poszukuje właśnie takiej funkcji – to znakomita oszczędność czasu i łatwiejsze utrzymanie lodówki w czystości. Co więcej, z racji tego, że jest wielką fanką ryb i drobiu chciałaby, by zachowały one jak najdłużej świeżość. Taki stan zapewni jej komora zero stopni – miejsce między chłodziarką a zamrażarką. Przydatna dla Kasi będzie również funkcja wakacje. Sprawdzi się podczas częstych wyjazdów, gdy nie chce ona całkowicie wyłączyć urządzenia. Tym samym temperatura sprzętu zostanie zmniejszona, pobór energii będzie niższy, a znajdująca się wewnątrz niej żywność nie zepsuje się podczas nieobecności. Kasię zainteresowała także powłoka antybakteryjna i alarm otwartych drzwi (kilka razy miała nieprzyjemności spowodowane niedomknięciem drzwi lodówki przez jej męża).
 

8. Czy chcę, by moja lodówka była smart?

W dzisiejszych czasach wszystko powoli staje się smart. Także lodówki. Już teraz można nabyć modele z inteligentnymi wyświetlaczami. Taki wyświetlacz umożliwia wygodne, dotykowe sterowanie temperaturami, a także oglądanie zdjęć, sprawdzanie kalendarza czy ustawienie timera. W niedługim czasie, sprzęty te będą miały możliwość łączenia się z również ze smartfonami. Zagwarantuje to kontrolowanie pracy lodówki poprzez aplikację, a w niedalekiej przyszłości sprawdzenie w sklepie, czego nam w niej brakuje.

Jaką lodówkę kupić? Czytaj

Polecane lodówki
 • 3 999 zł
 • 3 699 zł
 • 1 690 zł
 • 1 999 zł
 • 1 699 zł

FAQ

 • Czym są półki wykonane ze szła bezpiecznego?
  Półki ze szkła bezpiecznego są standardem w lodówkach. Są wytrzymałe, a tym samym odporne na pęknięcia. Nie rysują się i utrzymają do nawet kilku kilogramów obciążenia. 
 • Jak odczytać klasę zamrażarki?
  Klasa zamrażarki jest ważna szczególnie wtedy, gdy będziemy przechowywać w niej dużą ilość żywności na długi czas. Każda gwiazdka przy klasie zamrażarki to –6°C.
  Jedna gwiazdka umożliwia krótkie przechowywanie żywności. Dwie gwiazdki to –12°C (i do tygodnia mrożenia produktów). Trzy gwiazdki to –18°C (i miesiąc zamrażania). Z kolei cztery gwiazdki umożliwią osiągnięcie
  24°C i zamrożenie produktów na okres powyżej 1. roku.
 • Których podstawowych produktów nie należy przechowywać w lodówce?
  W lodówce (mimo spekulacji) nie należy przechowywać pomidorów, ogórków, awokado, bazylii, cebuli, oliwy z oliwek, czekolady i masła.

Masz inne pytania? Skorzystaj z zakładki "Pytania i odpowiedzi"!


Pytania możesz zadać na stronie danego produktu w zakładce "Pytania i odpowiedzi". Wystarczy się zalogować i zadać pytanie. Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, zostaniesz poproszony o jego utworzenie oraz wybór Nicku. Na pytania odpowiadają użytkownicy, wspierani przez Autoryzowanych Przedstawicieli producentów, Ekspertów RTV EURO AGD oraz niezależnych Doradców.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów