Kupujemy komputer typu All-In-One - na co zwrócić uwagę i jaki wybrać

Autor: Piotr

Komputery typu All-In-One to kolejny segment urządzeń, których historia sięga do tradycyjnych jednostek stacjonarnych. Co ciekawe, można znaleźć między nimi sporo analogii – monitor, mysz czy klawiatura są obecne również w przypadku komputerów AIO. Największą różnicą jest jednak fakt, że wszystkie elementy z jednostki głównej zamknięte zostały za taflą ekranu, w który się wpatrujemy podczas pracy.


 

Zobacz pełną ofertę komputerów All-In-One w naszym sklepie!

Nie da się również ukryć, że w dobie powszechnego dążenia do miniaturyzacji urządzeń elektronicznych wszelkiego rodzaju, AIO są po prostu bardziej atrakcyjne wizualnie – dla niektórych nie będzie to miało najmniejszego znaczenia, niemniej znajdzie się spore grono osób, dla których ta cecha stanie się fundamentalna. Przed zakupem ustalić należy swoje priorytety – czy ma to być komputer do pracy, czy ma to być domowa jednostka centralna, a może komputer dla gracza?

Komputery typu All-In-One najczęściej sprawdzają się przy dwóch pierwszych okazjach. Część z nas może pamiętać, jak jeszcze kilka lat temu projektowane były biurka – obok blatu, nadstawek i wysuwanej półki na klawiaturę, na dole znajdowało się specjalne miejsce na jednostkę główną, która zajmowała sporo miejsca, ważyła niemało, a jednocześnie była szara i kanciasta, w żadnym razie nie mogła zatem służyć za ozdobę. Komputery AIO są w tym względzie zupełnie inne – ich projekt jest najczęściej na tyle atrakcyjny, że z pewnością przyciągnie zainteresowanie; podobnie zresztą jak bezprzewodowe (w większości przypadków) akcesoria, które są w komplecie. Wszystko to sprawia, że do podłączenia zestawu potrzeba tylko jednego przewodu – zasilającego. Koniec zatem z plątaniną kabli, która była domeną dotychczasowych jednostek stacjonarnych.

O tym, jaki model komputera AIO wybierzemy zdecydują nasze potrzeby. Zgodnie ze starym, rynkowym prawem, które mówi, że skoro jest popyt, to jest i podaż, dla każdej z szeroko pojętej grupy, które wymieniliśmy powyżej, znajdzie się odpowiedni model.

Do biura:
Kupując komputer AIO do biura, uwagę zwrócimy przede wszystkim na wielkość ekranu oraz wydajność. Monitor powinien mieć co najmniej 18 cali, niemniej niektóre zadania – szczególnie, gdy chodzi o grafików – wymagać będą bezwzględnej dokładności, stąd warto zastanowić się nad modelem o nieco większej przekątnej. W tej kategorii znajdziemy dwa urządzenia, na których skupić powinniśmy swoją uwagę: Dell XPS 18 i5-3337U 8GB oraz Dell Inspirion One 2350 i7-4700MQ 12GB. Nieprzypadkowo oba modele pochodzą od jednego producenta, bowiem Dell od lat słynie z produktów dla biznesu wysokiej jakości.

Pierwszy z nich to komputer o przekątnej ekranu 18,4 cala, procesorem Intel Core i5 3 generacji o maksymalnym taktowaniu 2,7GHz. Przy tym wspomaga nas 8GB pamięci RAM, stąd też spadki wydajności nie powinny nas niepokoić. Z kolei drugi model przeznaczony jest dla bardziej wymagających użytkowników – jego pracą zarządza procesor Intel Core i7 4 generacji o taktowaniu do 3,4GHz, wspomagany przez 12GB pamięci RAM. Ma też większy, bo 23-calowy ekran. Oba modele mają preinstalowany system operacyjny Windows 8 oraz wyposażone są w ekrany dotykowe.

 
 

Z kolei drugi model przeznaczony jest dla bardziej wymagających użytkowników – jego pracą zarządza procesor Intel Core i7 4 generacji o taktowaniu do 3,4GHz, wspomagany przez 12GB pamięci RAM. Ma też większy, bo 23-calowy ekran. Oba modele mają preinstalowany system operacyjny Windows 8 oraz wyposażone są w ekrany dotykowe.

Do domu:
Komputery AIO mogą być także wyposażone w tuner TV, co przydać się może niejednokrotnie. Jeśli zależy nam na takim rozwiązaniu, warto wybrać model Asus Transformer AiO P1801 i5-3350P 6GB. Ma bardzo wydajny układ (i5 3 gen. 3,3GHz wspomagany przez 6GB RAM), pojemny dysk twardy (1TB) oraz ekran o przekątnej 18,4 cala. W trakcie pracy będziemy się mogli również posiłkować gestami, bowiem do dyspozycji otrzymamy możliwość kontroli dotykiem.
Jeśli takie rozwiązanie z różnych względów nam nie odpowiada, to wybrać będziemy mogli model
Lenovo IdeaCentre C540 i5-3330S 4GB. Pomieści tyle samo (1TB) danych, ma większy ekran (23 cale), ale nieco słabszy układ (i5 3 gen. 3,2GHz i 4GB RAM). Doskonale jednak sprawdza się jako domowa baza danych, i również ma ekran dotykowy. Oba urządzenia wyposażone są w Windows 8, a w przypadku Asusa na dysku znajduje się również Android 4.1 (w funkcji tabletu).


 
Kup komputer AIO
lenovo ideacentre
c540 i5-3330s 4gb

FAQ:
1.       Czy w komputerach AIO można wymieniać podzespoły? Niestety, podobnie jak w laptopach, nie jest to możliwe, lub możliwe w bardzo ograniczonym stopniu. Dlatego też przed zakupem powinniśmy być absolutnie pewni naszego wyboru.
2.       Ile energii elektrycznej zużywają komputery AIO? Są zdecydowanie bardziej oszczędne od swoich stacjonarnych kuzynów. Dlatego też, w kontekście wieloletniej pracy urządzenia, warto wziąć pod uwagę, że koszt zakupu może się zwrócić w trakcie cyklu życia komputera – po prostu zużyje on mniej energii.


 

Zobacz pełną ofertę komputerów All-In-One w naszym sklepie!
  • 11 499 zł
  • 8 999 zł
  • 8 749 zł
  • 8 549 zł
  • 7 749 zł
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link