Kuchnia wolnostojąca czy piekarnik do zabudowy?

Autor: Joanna

Kuchenki wolnostojące coraz rzadziej spotyka się w nowo urządzanych kuchniach. Czy to rozwiązanie na dobre już przeszło do lamusa? Jeśli nie jesteś pewien, czy kuchnia w zabudowie się sprawdzi koniecznie przeczytaj niniejszy artykuł. Sprawdź, co wybrać – piekarnik do zabudowy czy kuchenkę wolnostojącą.

Piekarnik do zabudowy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie są wady i zalety kuchenki wolnostojącej,

- dlaczego warto wybrać piekarnik do zabudowy,

- które rozwiązanie będzie lepsze do Twojej kuchni.

Kuchenka wolnostojąca – czy nadaje się do Twojej kuchni?

Kuchenka wolnostojąca Z pewnością, jak każde rozwiązanie, również to ma swoje wady i zalety. Nie zapewnia tyle walorów estetycznych w pomieszczeniu, jednak ma jedną cechę, która jest wielką zaletą – taką kuchenkę możesz dowolnie przestawiać i przenosić. Jeśli będziesz chciał się przeprowadzić czy zrobić remont kuchni i zmienić jej aranżację, takie rozwiązanie z pewnością będzie o wiele bardziej funkcjonalne niż zabudowywanie kuchni. Oto, co jeszcze warto wiedzieć o kuchence wolnostojącej:
 • może być znacznie tańsza niż całościowy koszt zabudowania kuchni, nie mówiąc o tym, że w cenie najtańszego piekarnika do zabudowy będziesz miał kompletną kuchenkę z piekarnikiem, tymczasem drugie rozwiązanie wymaga jeszcze dokupienia i dopasowania płyty grzewczej,
 • jest szybka w montażu i i bardzo łatwa do przygotowania do użycia – nie musisz nawet czekać na koniec remontu czy wykończenia kuchni,
 • wbrew pozorom istnieje bardzo duży wybór kuchenek wolnostojących i nie jesteś skazany jedynie na urządzenie elektryczno-gazowe. Dostępne są również modele z płytami grzewczymi elektrycznymi i indukcyjnymi,
 • nie każda kuchenka wolnostojąca będzie nadawać się do nowego budownictwa, gdzie nie ma już stosowanych instalacji gazowych,
 • takie rozwiązanie sprawdzi się w każdej kuchni, nawet niewielkiej – to kompaktowe połączenie najważniejszych urządzeń kuchennych, jednak jeśli nie zależy Ci na dużej liczbie palników czy dużej powierzchni do pieczenia, lepszą opcją może być piekarnik do zabudowy i osobna płyta grzewcza.
Z pewnością największą wadą tego rodzaju sprzętu AGD jest jego wygląd, który jednak rekompensują niektóre marki, tworzące estetyczne nowoczesne modele kuchenek wolnostojących. Sprawdź chociażby model Electrolux EKI6451AOX z płytą indukcyjną. Stylową i funkcjonalną kuchenką wolnostojącą jest też Bosch HXN390D60L. Sprzęt ten cechuje się czarną obudową. Kuchenka wolnostojąca ma m.in. funkcje pieczena pizzy oraz szybkiego nagrzewu.

WARTO WIEDZIEĆ

W ofercie producentów AGD znajdziesz również nietypowe, nowoczesne rozwiązanie – kuchenki wolnostojące 3 w 1! Co to oznacza? Że posiadają nie tylko płytę grzewczą i piekarnik, ale również zmywarkę do naczyń – sprawdź modele z serii Candy Trio9503X.

Piekarniki do zabudowy – czy warto?

Taki sprzęt AGD do kuchni przede wszystkim daje ogromne możliwości aranżacyjne – Twoje pomieszczenie będzie wyglądało dokładanie tak, jak chcesz. Boki i górę piekarnika do zabudowy możesz całkowicie zamaskować płytą meblową oraz blatem, tak aby stworzyć maksymalnie nowoczesną i estetyczną przestrzeń. To niejedyna zaleta. Plusami kuchni w zabudowie są również:

 • możliwość umiejscowienia płyty grzewczej i piekarnika w zupełnie innych miejscach pomieszczenia – dokładnie tak, jak Ci pasuje czy jak pozwala na to metraż,
 • dowolność w kwestii pionowego ulokowania piekarnika do zabudowy, co oznacza, że możesz zamontować go np. na wysokości klatki piersiowej, zyskując do niego znacznie łatwiejszy dostęp niż gdy jest umiejscowiony nisko,
 • optyczne powiększenie przestrzeni dzięki jednolitym frontom szafek i sprzętów,
 • łatwiejsze sprzątanie.
Piekarniki do zabudowy mają natomiast również wady. Przede wszystkim są droższe, bardziej kłopotliwe w montażu i demontażu, a także trudniejsze do ewentualnego naprawienia oraz przeniesienia, które może się wiązać z koniecznością demontowania nawet kilku szafek.
Przykładem dobrego piekarnika do zabudowy jest Whirlpool W6 OM4 4S1 P BSS W Collection, który jest wyposażony w system samoczyszczący i programy atuomatyczne. Ta kuchenka do zabudowy o dużej pojemności ma sterowanie dotykowe. Tutaj znajdziesz wszystkie piekarniki do zabudowy.
 • 1 959 zł
 • 2 499 zł
 • 1 499 zł
 • 1 599 zł
 • 2 399 zł

Co wybrać – kuchenkę wolnostojącą czy piekarnik do zabudowy?

Nowoczesna kuchenka wolnostojącaWybierając rozwiązanie do swojej kuchni przede wszystkim przemyśl kwestie finansowe i aranżacyjne. Jeśli właśnie urządzasz świeżo kupione mieszkanie i wiesz, że pozostaniesz w nim przez długi czas, z pewnością warto zainwestować w maksymalnie wygodny dla Ciebie oraz estetyczny układ sprzętów kuchennych. W przypadku kuchni do zabudowy masz szansę na dokładne dopasowanie wysokości, na której znajduje się płyta grzewcza czy piekarnik do swojego wzrostu i potrzeb. W ten sposób wygodniej przyrządzisz potrawy.
Jeśli jednak szukasz najszybszego i najtańszego rozwiązania, sięgnij po model kuchenki wolnostojącej, szczególnie jeśli urządzasz kuchnię wspólną w firmie czy mieszkaniu, które wynajmiesz lub niedługo zmienisz.
Niektóre piekarniki do zabudowy nadają się także dla zagorzałych kucharzy amatorów, a nawet profesjonalistów. Jeśli chcesz mieć możliwość pieczenia dwóch różnych potraw w tym samym momencie, na pewno zwróci Twoją uwagę taki model jak Samsung Dual Cook Flex NV75N5641RS.
W dokonaniu wyboru, z pewnością pomoże Ci również przeczytanie artykułu Jak czyścić płytę gazową i kuchnię wolnostojącą.
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link