Konwerter antenowy – do anteny satelitarnej. Który wybrać?

Autor: Grzegorz

W jaki sposób dochodzi do przesyłania sygnału telewizji satelitarnej? Jak to działa i jaką rolę odgrywa konwerter? Dlaczego potrzebujemy wspomnianego konwertera antenowego? Czy na przykład podwójny konwerter do anteny satelitarnej będzie lepszy?

Antena satelitarna o zachodzie słońca

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak działa konwerter antenowy i do czego służy;
  2. jakie są rodzaje konwerterów satelitarnych;
  3. który konwerter satelitarny warto wybrać i dlaczego.

Konwerter antenowy – podstawowe informacje

Antena sateltarna z konwerterem

Dlaczego potrzebny jest konwerter do anteny? Zacznijmy od samego początku. Zaletą telewizji satelitarnej jest to, iż umożliwia dostarczenie sygnału do bardzo dużych obszarów. Antena jest urządzeniem odbierającym sygnał wysłany z nadajnika. Kiedy chcemy oglądać telewizję satelitarną, sygnał z naziemnej stacji nadawczej musi trafić do satelity znajdującego się na ziemskiej orbicie (jest wiele satelitów nadających zróżnicowane programy telewizyjne w określone obszary ziemi). Gdy ten sygnał dotrze do satelity, w następnej kolejności zostanie wzmocniony, a potem przesłany do naszej anteny, która znajduje się na przykład za oknem czy na dachu budynku.

Informacja w postaci sygnału trafia z satelity będącego na orbicie geostacjonarnej w talerz naszej prywatnej anteny satelitarnej, która jest za oknem. Później dochodzi do skupienia tych fal radiowych na konwerterze, który ma za zadanie dostarczyć sygnał do odbiornika satelitarnego (dekodera). To, o czym należy wspomnieć, to fakt, iż sygnał docierający do talerza anteny ma zbyt wysoką częstotliwość oraz jest za słaby. Właśnie w tym celu dysponujemy urządzeniem, takim jak konwerter – służy do wzmocnienia i przesunięcia sygnału odbitego od talerza. Innymi słowy, dzięki konwerterowi anteny satelitarnej możliwe jest dalsze przetwarzanie sygnału.

  • 69,99 zł
  • 119,99 zł
  • 34,99 zł
  • 34,99 zł
  • 239 zł

Jakie są rodzaje konwerterów satelitarnych?

Anteny satelitarne na dachu

Konwerter single to najprostsza odmiana, która ma jedno wyjście i obsłuży jeden tuner. Jego praca przebiega w dwóch polaryzacjach oraz w dwóch zakresach. Taki konwerter pojedynczy jest uzasadniony w przypadku najbardziej podstawowych zastosowań lub na antenie obrotowej czy wieloogniskowej.

Następnie zainteresuje nas konwerter podwójny lub jeśli ktoś preferuje nazwę z języka angielskiego: twin. Charakteryzuje się dwoma niezależnymi wyjściami. Można powiedzieć, że jest to takie urządzenie, które daje efekt dwóch konwerterów w jednej obudowie – obsługuje dwa tunery albo na przykład tuner z dwoma wejściami dla sygnału.

Konwerter poczwórny (quad). Można się łatwo domyślić, że takie urządzenie będzie miało 4 niezależne wyjścia do tunera. Na myśl przychodzi podobne porównanie, co w przypadku konwerterów twin, czyli konwertery quad są jak cztery konwertery w tej samej obudowie. Urządzenie to sprawdzi się w obsłudze czterech tunerów albo na przykład dwóch z funkcją PVR. To dobry moment, żeby poświęcić chwilę uwagi temu skrótowi. PVR, czyli personal video recorder, to, inaczej mówiąc, możliwość nagrywania. Pozwala na nagrywanie programów, które chcemy obejrzeć w dowolnej chwili. Dla wygody istnieje możliwość zaprogramowania nagrywania na konkretny termin. Bardzo fajne w tym wszystkim jest to, że jakość nagrań wcale nie ulega pogorszeniu. W wielu przypadkach będziemy też mogli zamieniać przepełnioną pamięć zewnętrzną na inny nośnik – czyli wymieniamy dysk zewnętrzny na inny dysk albo na przykład na pendrive.

Konwerter quattro. Takie rozwiązanie to cztery wyjścia, ale przeznaczone do pracy z urządzeniem rozdzielającym sygnał. Wyjścia mają inną polaryzację oraz zakres. Konwerter quattro ma współpracować z multiswitchem, co pozwala na rozdzielanie sygnału do dużej ilości tunerów. Może to być aż kilkaset odbiorników.

Konwerter monoblock single umożliwia odbiór sygnału z dwóch satelitów. Taki konwerter anteny satelitarnej zapewnia sygnał jednemu tunerowi. Oczywistym zyskiem jest to, że nie musimy montować dwóch osobnych konwerterów, żeby cieszyć się jednoczesnym odbiorem sygnału z dwóch satelitów.

Konwerter do anteny satelitarnej HD to, ogólnie mówiąc, po prostu konwerter nowego typu. Samo kładzenie nacisku na oznaczenia typu HD czy Full HD ma znaczenie bardziej marketingowe, ponieważ nowe konwertery obsługują telewizję HD bez jakichkolwiek problemów. Warto pamiętać, że w przypadku konwerterów ważnym aspektem jest, chociażby, ich obudowa. Być może nie każdy skupia się na czymś takim, lecz jeśli wspomniana obudowa nie wytrzyma warunków atmosferycznych i do środka urządzenia dostanie się woda, ono się popsuje. Tanie obudowy niskiej jakości z czasem ulegną degradacji i nasze urządzenie po paru latach będzie do wymiany. Konwerter do anteny, dobrze dobrany do naszych potrzeb oraz solidnie wykonany, będzie nam służył przez bardzo długi czas.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link