Konsole Nintendo – co warto o nich wiedzieć?

Autor: Anna

Nintendo to japońska firma z historią sięgającą schyłku XIX wieku, jednak około stu lat po powstaniu zyskała ogólnoświatową popularność. Wszystko dzięki tworzeniu gier wideo, a z czasem także produkcji sprzętu, dzięki któremu gry można uruchamiać.

Nintendo Switch z kontrolerami

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym wyróżniają się konsole Nintendo
  2. jaką konsolę warto wybrać
  3. które modele konsol Nintendo są godne uwagi

Konsola Nintendo – historia i najpopularniejsze modele

Konsola Nintendo Classic Mini

Stare konsole Nintendo to przede wszystkim NES i SNES, czyli konsola Super Nintendo. Nintendo Entertainment System to pierwsza konsola tej firmy, która wyszła poza rynek japoński i trafiła m.in. do Ameryki Północnej i Europy. Jej pojawienie się na tych kontynentach w połowie lat osiemdziesiątych sprawiło, że firma mogła się rozwijać. Kolejna stara konsola Nintendo to model z połowy lat dziewięćdziesiątych, czyli konsola Nintendo 64. W 2001 roku ukazała się na rynku konsola w kształcie kostki – GameCube.

Niemal równocześnie firma wypuściła przenośną konsolę Nintendo – Game Boy Advance, która była technologicznym skokiem naprzód względem wcześniejszych sprzętów tego typu, czyli modeli Game Boy i Game Boy Color. Nie było to ostatnie urządzenie tego typu wprowadzone na rynek przez firmę Nintendo. Konsola przenośna obecna na rynku od 2004 roku to model DS. Nintendo DS zyskało sporą popularność, a w 2011 roku premierę miał jego bardziej zaawansowany następca – Nintendo 3DS – konsola przenośna, która zgodnie ze swoją nazwą jest w stanie generować efekt trójwymiarowości. W kolejnym roku premierę miała konsola Nintendo Wii U, natomiast w 2017 roku weszły na rynek konsole Nintendo Switch, które są próbą połączenia konsoli przenośnej ze stacjonarną.

Dużą popularnością cieszyła się konsola Nintendo Wii, która wprowadziła do elektronicznej rozrywki całkowitą nowość, jaką było sterowanie za pomocą ruchu własnego ciała. Grafika, przywodząca na myśl filmy animowane, jeszcze bardziej zachęcała do rywalizacji w rodzinnym gronie, a pomysły firmy Nintendo przyswoili producenci konsol PlayStation i Xbox, wprowadzając kontrolery ruchu do swoich urządzeń.

  • 1 029 zł
  • 1 049 zł
  • 1 029 zł
  • 1 599 zł
  • 1 599 zł

Jaką konsolę Nintendo warto wybrać?

Nintendo Switch

Nowa konsola Nintendo Switch ukazała się na rynku niedawno, bo we wrześniu 2019 roku. Nintendo Switch Lite zgodnie z nazwą jest lekka i idealna do zabrania w podróż. Dzięki niej można miło spędzić czas, np. w pociągu. Konsola waży niecałe 300 gramów, co sprawia, że można ją schować nawet do pojemnej kieszeni. Jakie jeszcze zalety ma konsola Nintendo Switch? Cena jest bez wątpienia jedną z nich, gdyż za mniej niż 1000 zł można cieszyć się wieloma jej funkcjami. Niewielkie rozmiary, jakie ma ten sprzęt, zostały maksymalnie wykorzystane. Przycisków jest sporo, a jednocześnie są one tak ułożone, że można sterować nimi całkowicie komfortowo. Niektóre przyciski pełnią więcej niż jedną funkcję. Joysticków można używać także jako przycisków, a jeden z nich (położony po prawej stronie) z powodzeniem posłuży także jako punkt odczytu i zapisu danych.

Dostępnych jest kilka wariantów kolorystycznych konsoli Nintendo Switch Lite. Szara konsola Nintendo Switch to propozycja dla tych, którzy cenią sobie klasyczny wygląd przenośnego sprzętu do grania. Nieco więcej jasności i żywości dodaje Nintendo Switch Lite w kolorze turkusowym. W połączeniu z ciekawą kolorystyką gier może wyglądać naprawdę dobrze. Dobrym wyborem będzie również żółta konsola Nintendo Switch Lite.

Skoro o możliwościach mowa, to pora je nieco przybliżyć. Konsola jest wyposażona w 4 GB pamięci RAM, co pozwoli na jej bezproblemowe i szybkie działanie, a dysk o pojemności 32 GB to gwarancja, że można na nim będzie zapisać wiele gier. Wydajny procesor AMD Cortex A57 może osiągnąć nawet taktowanie o częstotliwości 2 GHz, co musi robić wrażenie, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak niewielkim sprzętem jest konsola Nintendo. Za wyświetlanie obrazu odpowiada dotykowy ekran LCD o przekątnej 5,5 cala i wysokiej rozdzielczości 1280 × 720 pikseli.

Jak na nowoczesne urządzenie przystało, obsługuje ono bezprzewodowe standardy Wi-Fi oraz Bluetooth 4.1. Warto wspomnieć, że nowa konsola Nintendo ma wbudowane głośniki stereo, ale ci, którzy chcą słuchać dźwięku ze słuchawek, mają również taką możliwość dzięki specjalnemu złączu. Oprócz niego konsola ma także USB typu C, a także wejście na karty microSD, SDHC i SDXC. Do pełnego naładowania sprzętu wystarczą jedynie 3 godziny. Konsola jest także wyposażona w inteligentne czujniki – żyroskop i akcelerometr. Dzięki nim może wykrywać obrót sprzętu, a także jego przyspieszenie.

Oprócz niewielkiej konsoli Nintendo Switch Lite na rynku są oczywiście dostępne inne urządzenia do elektronicznej rozrywki. Niewielkie konsole produkuje np. PlayStation. Posiadacze takiego sprzętu mogą kupić pokrowiec do konsoli PSPGo. Jeżeli ktoś chce pograć na konsoli o klasycznym wyglądzie i pokierować słynnym bohaterem, którym jest Sonic, powinien wybrać sprzęt Sega Mega Drive Mini. Dzięki niemu można na nowo wrócić do czasów, gdy gra telewizyjna była znakomitą zabawą.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów