Jaką konsolę przenośną wybrać? Przegląd modeli i ich funkcji

Autor: Piotr

Każdy, kto choć raz miał możliwość zagrania w grę na przenośnej konsoli, z pewnością potwierdzi, że jest to zupełnie inny wymiar rozrywki. Z biegiem czasu urządzenia te znacznie ewoluowały, zaś obecnie na rynku dostępne są modele, które zachwycają swoimi możliwościami i funkcjami.

Konsola przenośna na białym tle

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest konsola przenośna PS Vita
 2. czym jest konsola przenośna Nintendo Switch
 3. którą konsolę wybrać

Czym jest konsola przenośna PS Vita?

Kontrolery konsoli przenośnej Nintendo Switch

Imponująco potężna i zaskakująco bogata w funkcje PS Vita to – przynajmniej na razie – najlepsza przenośna konsola do gier. Dzięki możliwościom dotykowym, kamerom rzeczywistości rozszerzonej i możliwościom wykrywania ruchu jest to wszechstronna, mała bestia, która powinna zainspirować niektórych innowacyjnych programistów przy tworzeniu następnych koncepcji. Najlepiej sprawdzi się do testowania i grania w najnowsze pozycje, przeznaczone na tego typu urządzenia. Maksymalny poziom rozrywki użytkownicy zawdzięczają dużemu ekranowi, który pozwala im przeniknąć do świata gier znacznie bliżej niż kiedykolwiek wcześniej.

Zalety PS Vita:

 • grafika 3D zbliżona do PS3,
 • świetne połączenie tradycji, funkcji dotykowych i kontrolerów ruchu,
 • olśniewający ekran OLED sub-HD,
 • wbudowane aplikacje i ekscytujące gry.

PS Vita to istny majstersztyk w kategorii przenośnych konsoli do gier, o tak dużej mocy i tylu wbudowanych gadżetach i funkcjach, że trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek grę, której nie byłaby w stanie obsłużyć. Podczas gdy PSP po prostu dążyło do bycia kieszonkową wersją, PlayStation Vita chce osiągnąć znacznie więcej. Ma niesłychanie duży jak na tego typu urządzenia i jakościowy ekran, podwójne drążki analogowe i moc graficzną wymaganą przez zapalonych graczy. A do tego: funkcjonalność dotykową, kamery, sterowanie pochyleniem i możliwość pobrania nietypowych gier, aby dotrzeć do tych, którzy szukają czegoś mniej tradycyjnego.

Czym jest konsola Nintendo Switch?

Chłopiec grający na konsoli przenośnej

Nintendo Switch to jednoczęściowa przenośna konsola, która świetnie sprawdzi się również jako domowe źródło rozrywki. Od wielu jest niezaprzeczalnym sukcesem producentów, oferując wyjątkowy poziom ręcznej jakości grafiki, jednocześnie płynnie przechodząc w konsolę domową. Chociaż elastyczność ta wymagała kompromisów w zakresie mocy i funkcjonalności w porównaniu z dedykowanymi konsolami i urządzeniami przenośnymi, które pojawiły się przed nią.

Zalety Nintendo Switch:

 • unikalna konstrukcja hybrydowa,
 • technologia HD Rumble,
 • dwa kontrolery w zestawie,
 • jasny, wyraźny, kolorowy ekran.

Nintendo Switch to przenośna konsola, która próbuje robić wiele rzeczy naraz. Została zaprojektowana, aby pomóc marce Nintendo wytyczać własny szlak i zrobić coś podobnego do technologii Wii. Nie zawsze można było o niej mówić w samych superlatywach, ale od momentu premiery sukcesywnie zaczęła zyskiwać na popularności, z roku na rok zdobywając uznanie u coraz większej liczby graczy. Sukces ten wynika z faktu, że Nintendo Switch wypełnił lukę między konsolą przenośną a konsolą domową w sposób, którego na przykład Wii U absolutnie nie udało się wcześniej zrobić.

To, jak Nintendo Switch łączy granie w podróży i granie w domu bez preferowania jednego z tych sposobów, jest zasługą zespołu Nintendo. Przykładem może być model Nintendo Switch Joy-Con, który dzięki unikatowym cechom i Joy-Conom pozwala cieszyć się z jej możliwości w każdym możliwym miejscu. Wraz z pojawieniem się tytułów z najwyższej półki, takich jak Fortnite, konsola stała się lepszą propozycją niż kiedykolwiek wcześniej.

Którą konsolę przenośną wybrać?

Podobnie jak w przypadku wielu innych urządzeń, wybór odpowiedniej konsoli przenośnej do gier musi być poparty dokładną analizą i ustaleniem, jakie są potrzeby gracza. Równie istotne są same parametry – z uwagi na fakt, że na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli, skupienie się na ich specyfikacji może mieć kluczowe znaczenie. Użytkownicy mogą wybierać spośród rozwiniętych, wyposażonych w zaawansowane komponenty konsol, które dadzą im gwarancję najwyższej jakości i niezawodności. Ale także i z budżetowych rozwiązań, takich jak Nintendo Switch Lite, które jednak nie pozbawią ich czerpania wielkiej radości z rozgrywki.

Tak naprawdę to od indywidualnych preferencji zależy, która konsola przenośna okaże się lepszym wyborem. Wpływ na decyzję ma nie tylko specyfikacja, ale też wiek użytkownika, dostępność gier, możliwy do przeznaczenia budżet czy nawet sam wygląd urządzenia. Zarówno PS Vita, jak i Nintendo Switch odznaczają się niezliczoną ilością zalet. Dlatego decydując się na którykolwiek z modeli, warto dokładnie przeanalizować wszystkie aspekty, które mogą oddziaływać na ostateczne zadowolenie gracza.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów