Co to jest mapowanie dysku sieciowego?

Autor: Anna

Angielska nazwa sieci komputerowej network-attached storage (NAS) oznacza dosłownie „magazyn podłączony do sieci”. Takie urządzenie jest przydatne szczególnie wtedy, gdy do serwera podpiętych jest wiele komputerów, np. w firmach. Daje ono wygodny dostęp do przestrzeni dyskowych, a także sprawia, że niektóre działania odbywają się automatycznie.

Serwer domowy z sześcioma dyskami

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak skonfigurować dysk sieciowy krok po kroku
  2. co trzeba wiedzieć o mapowaniu dysku
  3. jaki dysk warto kupić

Konfiguracja dysku sieciowego krok po kroku

Dysk sieciowy QNAP TS-228A

Dysk sieciowy można kupić w całości lub nabyć obudowę i do niej dopasować odpowiednie urządzenie. Instalowany jest bezpośrednio w serwerze – zazwyczaj w jego wysuwanej kieszeni. Po tej czynności należy podłączyć przewód zasilania oraz przewód sieciowy LAN. Konfiguracja dysku sieciowego odbywa się w kilku etapach. Pierwszym jest inicjalizacja NAS, podczas której wcześniej zainstalowane oprogramowanie znajduje dysk. Trzeba pamiętać, że przed inicjalizacją nie można przechowywać na dysku żadnych danych. Kolejną czynnością jest zdefiniowanie hasła dla administratora, który zyska dostęp do danych konfiguracyjnych. Następnie należy zdefiniować adres sieciowy, a potem wybrać, z jakimi systemami operacyjnymi ma współpracować dysk. Zaznaczenie właściwej opcji jest bardzo istotne. Na końcowym etapie konfiguracji określa się ustawienia dysku sieciowego.

Co to jest mapowanie dysku sieciowego?

Sama konfiguracja to nie wszystko. Kolejny krok to mapowanie dysku sieciowego, czyli działanie, dzięki któremu komputer traktuje dysk sieciowy NAS tak, jak zwykły dysk, a kopiowanie danych i tworzenie folderów także może się odbywać na podobnych zasadach.

Automatyczne mapowanie dysku sieciowego odbywa się wtedy, gdy można znaleźć dysk sieciowy w oknie eksploratora. Jeżeli go tam nie widać, należy w pasku eksploratora wpisać nazwę serwera, wybrać serwer i podać dane administratora dysku, które są potrzebne do zalogowania. Następnie prawym przyciskiem myszy trzeba kliknąć folder, który ma być zmapowany, i wybrać z menu opcję „Mapuj dysk sieciowy”. Komenda ta oznacza tyle, że po ponownym uruchomieniu komputera oraz zalogowaniu użytkownik zyska stały dostęp do folderu na dysku sieciowym. Administrator po pomyślnym mapowaniu dysku sieciowego może przekazać innym użytkownikom uprawnienia i zarządzać ich uprawnieniami. Można z tych opcji korzystać po wybraniu w eksploratorze zakładki „Sieć” i „Twój serwer” w polu „Magazyn”. Na urządzeniach mobilnych – smartfonach i tabletach – również można przeprowadzić mapowanie dysku sieciowego. Android i inne systemy operacyjne mogą zyskać dostęp do niego po zainstalowaniu specjalnej aplikacji. Dzięki temu będziemy mogli korzystać z plików na serwerze np. przy użyciu smartfona.

Polecane dyski sieciowe
  • 2 459 zł
  • 3 149 zł
  • 2 719 zł
  • 3 609 zł
  • 2 199 zł

Jakie dyski sieciowe warto kupić?

Dysk sieciowy

Dla osób, które nie lubią się trudzić dokupowaniem dysku do obudowy, dobre będą gotowe zestawy. Jednym z nich jest WD My Cloud Home 2 TB. To urządzenie może bardzo dobrze służyć jako serwer domowy, dzięki któremu w chmurze po podłączeniu do routera można będzie przechowywać zdjęcia, filmy i inne pliki w jednym miejscu. Ten dysk sieciowy daje także możliwość tworzenia kopii zapasowych plików znajdujących się na telefonie oraz bezpośredniego kopiowania danych nie tylko z komputerów, lecz także z serwisów oferujących usługi w chmurze. My Cloud Home Duo to rozwiązanie, które zapewnia bezpieczeństwo plików, ponieważ są one dublowane. Wszystkie są zapisywane automatycznie na dwóch dyskach twardych. Kolejnym wartym uwagi dyskiem sieciowym, który jest w pełni funkcjonalny już po zakupie, może być LaCie 2big Dock Thunderbolt 3 16 TB (2 × 8 TB) 3,5". Ten dysk sieciowy współpracuje zarówno z systemem Windows, jak i Linux, a także OSX. Jego największą zaletą jest pojemność. Aż 16 terabajtów to właściwie niewyczerpane narzędzie do przechowywania naprawdę wielu plików, szczególnie tych o dużej pojemności, np. filmów.

Większość urządzeń to obudowy, które wymagają dokupienia pasującego dysku SATA. Jednym z takich modeli jest Synology DiskStation DS718+. Pasują do niego dyski 2,5" SATA III oraz 3,5" SATA III. Jest on wyposażony w dwie kieszenie i dwa porty LAN, a jego niezaprzeczalna zaleta to możliwość zamontowania dysków nawet o pojemności 24 terabajtów. To urządzenie również jest kompatybilne z systemami Windows, Linux oraz OSX. Niewielkie rozmiary to z kolei bardzo pozytywna cecha QNAP TS-432XU-2G. Cztery kieszenie na dyski 2,5" SATA III lub 3,5" SATA III również są warte podkreślenia. Ma ono także cztery porty LAN, cztery wejścia Ethernet i cztery gniazda USB 3.1. Powodów do zakupu tego urządzenia jest jednak o wiele więcej niż cztery. Warto wspomnieć także o Synology DiskStation DS418. Szczególnie imponujące jest to, że można w tym urządzeniu zamontować dyski o maksymalnej pojemności 48 terabajtów. Cztery kieszenie sprawiają, że można bez problemu wykorzystać tę opcję. Ta potężna stacja także współpracuje z trzema popularnymi systemami operacyjnymi.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link