Jaką końcówkę do odkurzacza wybrać? Przegląd propozycji

Autor: Ola

Końcówka do odkurzacza przystosowana do paneli, dywanów czy świetnie radząca sobie z sierścią zwierząt? Często bagatelizujemy przydatność wielu różnych końcówek, jednak jak się okazuje, mają one wielkie znaczenie podczas prac domowych. Pomocne są także inne akcesoria do odkurzaczy, które ułatwiają i usprawniają sprzątanie nawet najtrudniej dostępnych miejsc.

Zbliżenie na buty oraz odkurzacz z rurą i końcówką

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym różnią się końcówki do odkurzacza – do paneli, sierści i dywanów;
  2. o innych akcesoriach do odkurzaczy;
  3. jakie modele końcówek do odkurzacza kupić.

Turboszczotki, ssawki i szczotki uniwersalne – czym różnią się końcówki do odkurzaczy i kiedy ich używać?

Widoczne nogi kobiety od pasa w dół, która odkurza panele oraz czerwony odkurzacz

Kupując odpowiedni odkurzacz, często nie zwracamy uwagi na końcówki dołączone do zestawu. Zazwyczaj poszukujemy innych rozwiązań w przypadku czyszczenia np. dywanu czy paneli. Na rynku dostępny jest szeroki wybór wyposażenia do odkurzaczy.

Najczęstszym wyborem są szczotki uniwersalne, które posiadają wiele funkcji. Niektóre z modeli uniwersalnych końcówek do odkurzaczy mają wbudowane przełączniki, które wysuwają lub chowają specjalne włosie, zbierające różne rodzaje zanieczyszczeń. Takie szczotki nadają się do odkurzania zarówno powierzchni miękkich, takich jak dywan, jak i powierzchni twardszych – paneli, parkietów, wykładzin PCV czy też kafelków.

Kolejną propozycją końcówki do odkurzacza jest turboszczotka. Niektóre z turboszczotek posiadają wbudowane turbiny napędzające, co zwiększa ich wydajność. Wbudowany wałek przyciąga do siebie nawet najmniejsze włoski, nitki czy sierść pupila. Niektóre, bardziej zaawansowane, modele turboszczotek mają poza wałkiem obrotowym wbudowane również specjalne silikonowe wypustki oraz szczotki wewnątrz końcówki. Sprawdzają się do użycia na dywanach, panelach czy tapicerkach.

Stworzono ponadto końcówki do odkurzaczy przeznaczone od czyszczenia powierzchni twardych – czyli szczotki do parkietów. Dzięki końcówkom z naturalnego włosia powierzchnie takie, jak panele, wykładziny, płytki, kafelki czy meble nie zostaną porysowane. Poza tym niektóre modele posiadają wbudowane filcowe kółka, które ułatwiają korzystanie z końcówki, nie rysując przy tym powierzchni.

Na rynku dostępne są także różne rodzaje ssawek – m.in. do tapicerek czy szczelinowe. Tego typu ssawka najczęściej zakończona jest czerwoną, welurową wyściółką, która ułatwia zbieranie włosów i zanieczyszczeń. Takie zakończenie ssawki nie uszkadza delikatnych powierzchni, które mogą być podatne na zadarcia. Ssawka do tapicerek przyda się zarówno do czyszczenia wnętrza w samochodzie, jak i do odkurzania kanap czy foteli.

Ssawka szczelinowa znajduje swoje zastosowanie w usuwaniu zabrudzeń z trudno dostępnych miejsc. Ma ona kształt bardziej podłużny i spłaszczony niż klasyczna końcówka do odkurzaczy. Czasem również posiada dodatkowy, możliwy do wygnania wąż, który ułatwi odkurzanie zanieczyszczeń z zakamarków. Poza odkurzaniem miejsc np. za meblami, ssawka szczelinowa przyda się też do odkurzania wnętrza samochodu.

  • 179,99 zł
  • 49,99 zł
  • 49,99 zł
  • 45,99 zł
  • 119,99 zł

Inne końcówki i akcesoria do odkurzaczy

Pomarańczowo-szary odkurzacz ze wszystkimi akcesoriami dookoła

Poza szczotkami przeznaczonymi do różnych powierzchni dobrze rozważyć zakup innych akcesoriów do odkurzaczy. Dobrym wyborem może okazać się rura teleskopowa do odkurzacza. Najczęściej wykonana z wysokiej jakości metalu, ułatwia czyszczenie trudno dostępnych miejsc. Dodatkowo posiada funkcję regulacji długości, która sprawdza się np. podczas odkurzania sufitów z pajęczyn. Warto wybrać rurę, która będzie kompatybilna z wieloma modelami odkurzaczy, np. HILLMANN AORT01. Ma ona funkcję regulacji długości od 49 do aż 82 cm. Jest wykonana z metalu chromowanego.

Dobrym dodatkiem do odkurzacza jest też szczotka do odkurzacza piorącego. Dobrym przykładem będzie szczotka do odkurzacza piorącego Thomas Aqua Stealth, która zawiera w sobie trzy funkcje: odkurzanie, zmywanie i wybieranie parkietów. Nadaje się do podłóg drewnianych (np. parkietów czy paneli) oraz do powierzchni twardych (np. glazury czy terakoty).

Końcówka końcówce nierówna, czyli jaki model wybrać?

Dla osób poszukujących szczotki uniwersalnej odpowiedni będzie model HILLMANN AOWIELO01, który przyda się do czyszczenia każdego rodzaju powierzchni. Wspomniana szczotka posiada specjalną konstrukcję, która zbierze włosy i sierść zwierząt oraz najmniejsze drobinki pyłków czy kurzu. Ciekawą propozycją jest końcówka do odkurzacza z oddzielną turbiną napędzającą – HILLMANN AOTURB02. Poza rolką obrotową ma wbudowaną nakładkę silikonową, która zwiększa wydajność tego urządzenia. Rotacyjne szczotki do kontaktu z podłogą umożliwiają także zbieranie najmniejszych drobinek kurzu. Szczotką, która w delikatny sposób odkurzy panele lub parkiet jest Webber S68. Model ten poleca się dla wszystkich osób, które podczas odkurzania chcą ochronić swoje delikatne podłogi przed zarysowaniami. Szczotka posiada końcówkę ze specjalnym, naturalnym włosiem, które delikatnie czyści każdy rodzaj powierzchni twardych – panele, parkiety czy kafelki. Poza szczotkami na rynku dostępne są również ssawki, które przydadzą się do usuwania zabrudzeń z trudno dostępnych miejsc. Ssawką przystosowaną do czyszczenia tapicerki jest HILLMANN AOSSIN01. Z powodzeniem usunie włosy, kurz i mniejsze drobinki z trudno dostępnych miejsc. Bardzo przydatne są ponadto ssawki szczelinowe. Dyson 908032-07 oraz Karcher 2.863-223 to modele, które z pewnością znajdą swoje zastosowanie w usuwaniu zanieczyszczeń z nawet najmniejszych zakamarków. Pierwszy z nich posiada nieco bardziej zaawansowaną konstrukcję. Jest dłuższy i wyposażony w wąż, który możemy wyginać. Druga propozycja to klasyczna końcówka szczelinowa z charakterystycznym, podłużnym kształtem.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link