Data publikacji: 16 listopada 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Komputer dla gracza – jaką kartę graficzną wybrać?

Poleć znajomemu Drukuj

Jeśli chcesz samodzielnie złożyć komputer gamingowy, szczególną uwagę będziesz musiał poświęcić wyborowi karty graficznej. To jeden z najważniejszych podzespołów, który odpowiada nie tylko za wizualny aspekt gry, ale też pośrednio na płynność rozgrywki. Karta graficzna do gier musi spełniać wysokie wymagania sprzętowe – sprawdź, jaki model wybrać do swojego komputera.

Mężczyzna gra na komputerze gamingowym

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym powinna wyróżniać się karta graficzna do gier,

-jaką kartę graficzną do gier wybrać – nVidia czy AMD,

-jak sprawdzić wydajność i generację karty graficznej,

- jakie są najlepsze karty graficzne do gier.

Karta graficzna do gier – najważniejsze parametry

Zastanawiasz się, jaką kartę graficzną do gier wybrać? Producenci podzespołów dostarczają coraz to bardziej wydajnych modeli, które spełniają wyśrubowane wymagania najnowszych gier. Czym jednak kierować się przy zakupie? Przede wszystkim dokładnie sprawdź następujące parametry:

  • Zbliżenie na wnętrze komputera gamingowegorodzaj karty graficznej – jeśli zależy Ci na wydajności, wybierając między zintegrowaną kartą graficzną a dedykowaną, postaw na ten drugi typ,
  • model układu graficznego – w sprzedaży są dostępne chipsety dwóch producentów – nVidia oraz AMD. Oznaczenie modelu układu zawiera w sobie informację o generacji i wydajności karty graficznej, czyli najważniejszych wskaźnikach, dzięki którym możesz ocenić jakość tego podzespołu,
  • rodzaj pamięci – najbardziej wydajne karty graficzne są wyposażone w pamięć typu GDDR,
  • szyna pamięci – to parametr określający szerokość połączenia między rdzeniem graficznym a pamięcią. W wymagających grach sprawdzą się karty z szyną co najmniej 256 bitów. Jeśli jednak zależy Ci na bardzo wysokiej wydajności, wybierz model o wielkości szyny powyżej 512 bitów,
  • typ chłodzenia – ponieważ karta graficzna wykonuje mnóstwo obciążających operacji, utrzymanie odpowiednio niskiej temperatury jest kluczowe. Dlatego kompletując komputer dla gracza, wybierz kartę z chłodzeniem aktywnym, czyli wyposażoną we własne wiatraki,
  • taktowanie rdzenia i taktowanie pamięci – porównując ze sobą dwie karty graficzne z tej samej serii, warto wziąć pod uwagę te cechy. Modele, w których taktowanie jest wyższe, mają większą wydajność, co przekłada się na lepsze efekty podczas gry.

WARTO WIEDZIEĆ

Zaawansowane karty graficzne do gier posiadają funkcję Turbo/Boost, dzięki której układ może automatycznie zmieniać taktowanie rdzenia, zwiększając wydajność wtedy, gdy jest to potrzebne np. do obsługi wymagającej gry.

Układ AMD a nVidia – porównanie kart graficznych

Niezależnie od tego, jaka marka wprowadziła do sprzedaży dany model karty graficznej, zawarty w niej chipset został wyprodukowany albo przez firmę AMD, albo nVidia. Tych dwóch producentów układów graficznych zdominowało rynek i to właśnie chipset jednej z tych marek znajdziesz w dostępnych obecnie podzespołach. To, na podzespoły którego producenta się zdecydujesz, jest kwestią Twoich preferencji i budżetu – AMD i nVidia to konkurenci na rynku, którzy prześcigają się w nowych funkcjach i rozwiązaniach.
Dostępne na rynku serie chipsetów to:
Proponowane produkty:
Palit GeForce RTX 2080 Ti GamingPro OC 11GB GDDR6 352bit <%– –%>
MSI GeForce GTX 1650 AERO ITX OC 4GB GDDR5 128bit <%– –%>
Gigabyte AORUS Radeon RX 580 4GB GDDR5 256bit <%– –%>
Palit GeForce RTX 2070 SUPER JS <%– –%>
Sapphire technology Radeon RX 570 Pulse 4GB GDDR5 256bit <%– –%>

Wydajność i generacja karty graficznej do gier – jak je odczytać?

Karta graficzna MSI GeForce RTX 2080 GAMING X TRIO 8GB GDDR6Aby dowiedzieć się, jaką wydajność ma dana karta graficzna, zwróć uwagę na nazwę rodziny, do której należy model. Karty graficzne do gier, które stworzono specjalnie z myślą o komputerach gamingowych, pochodzą z rodziny GeForce GTX i Radeon RX. W porównaniu z innymi modelami są one wydajniejsze, zapewniają płynność rozgrywki i świetną dynamikę obrazu. Najlepiej poradzą sobie z renderowaniem animacji i wyświetlaniem szczegółowego obrazu w dużej rozdzielczości.
Oprócz nazwy karty graficznej warto wziąć pod uwagę jej generację. Określa ją pierwsza cyfra numeru serii – na przykład model MSI Radeon RX 570 ARMOR 8G OC GDDR5 256bit to karta 5. generacji. Zarówno w przypadku chipsetów AMD, jak i nVidia, im wyższa generacja podzespołu, tym lepsza będzie jego wydajność. Dopisek „Ti” oznacza wersję o podwyższonej wydajności – to odpowiedni wybór, jeśli grasz w gry o bardzo wysokich wymaganiach sprzętowych.
Więcej na temat oznaczeń stosowanych przez producentów kart graficznych przeczytasz tutaj.

Najlepsza karta graficzna – polecane modele

Zastanawiasz się, jaka karta graficzna do gier najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku? To zależy od budżetu, jaki chcesz przeznaczyć na komputer dla gracza, a także od tego, do jak wymagających zastosowań będziesz go używać. Oto nasze propozycje:

Samodzielnie składasz komputer gamingowy? Przeczytaj - komputer dla gracza – jaki procesor wybrać oraz jak zadbać o właściwe chłodzenie.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Sprzątanie wokół rozstawionych kolumn głośnikowych nigdy nie jest łatwe. Wtyki bananowe skutecznie rozwiązują ten problem.
Zobacz więcej   
 

Maszynka do strzyżenia zwierząt pozwoli podkreślić piękno Twojego pupila. Jakie parametry powinna mieć dobra maszynka?


Zobacz więcej   
 

Inteligentne gniazdko to urządzenie coraz częściej spotykane w naszych domach. Pozwala zaoszczędzić na energii elektrycznej.


Zobacz więcej   

Znajdź nas