Jaką kartę graficzną wybrać do gier, a jaką do pracy?

Autor: Joanna

Karty graficzne w powszechnej świadomości kojarzone są z wydajnymi jednostkami PC, przeznaczonymi dla wymagających graczy. Są one jednak równie istotne w komputerach należących do osób zajmujących się obróbką graficzną, renderingiem czy skomplikowanymi obliczeniami inżynieryjnymi. Sprawdź, jaką kartę graficzną warto wybrać.

Mężczyzna gra na komputerze gamingowym

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. do czego służy karta graficzna
 2. jakie parametry kart graficznych są najistotniejsze
 3. jaką kartę graficzną wybrać do gier, a jaką do pracy

Karta graficzna – za co odpowiada w komputerze?

Zbliżenie na wnętrze komputera gamingowego

Karty graficzne odpowiadają za sygnał przesyłany z komputera do monitora. Dbają o to, aby był poprawny i płynny oraz w dobrej jakości. Najprościej rzecz ujmując, podzespoły te przechowują i udostępniają informacje o tym, jak w danej chwili powinien wyglądać ekran monitora. W związku z tym, jak się można łatwo domyślić, są one również współodpowiedzialne za wydajność i szybkość całej jednostki PC.

Warto wiedzieć, że sercem karty graficznej jest układ GPU, który co do zasady działa podobnie do procesorów CPU. Jest on jednak wyposażony w szereg funkcji dodatkowych, które między innymi umożliwiają poprawę jakości tekstur, tworzą efekty, takie jak symulacja deszczu, śniegu czy dymu, wygładzają krawędzie na obrazie i wykorzystują HDR do zwiększania zakresu tonalnego. Nie zagłębiając się w szczegóły, najistotniejsze jest to, że bez dobrej karty graficznej nie ma obrazu w wysokiej jakości, dlatego tak istotne jest, aby właściwie dobrać ją do pracy, jaką będzie wykonywać.

Wybór karty graficznej a jej parametry

Na rynku kart graficznych konkurują ze sobą dwie duże firmy – Nvidia, która produkuje serię GeForce i AMD, odpowiedzialny za linię Radeon. Niezależnie od tego, jakiego producenta wybierzemy, przy zakupie warto zwrócić uwagę na następujące parametry:

 • ilość pamięci VRAM – jest to pamięć użytkowa karty graficznej, wykorzystywana do przechowywania danych o obrazie. Wpływa ona bezpośrednio na wydajność całego układu. Podstawowe jednostki PC zwykle są wyposażone w karty z 2 GB VRAM, ponieważ tyle w zupełności wystarcza do codziennej, niezbyt wymagającej pracy. Z kolei komputery gamingowe oraz te przeznaczone do skomplikowanych matematycznych obliczeń korzystają z podzespołów z 6 GB, 8 GB (na przykład MSI GeForce RTX 2070 SUPER GAMING X TRIO), a nawet 12 GB VRAM;
 • typ pamięci (GDDR3, GDDR5, GDDR6, HBM) – nierzadko rodzaj pamięci jest istotniejszy od jej ilości. Starszy, wciąż wykorzystywany typ to GDDR3 i jest on o mniej więcej dwukrotnie wolniejszy od typu GDDR6, który jest na tę chwilę najbardziej wydajny. Przykładem karty graficznej z GDDR6 jest MSI GeForce RTX 2060 SUPER GAMING X 8GB GDDR6 256bit;
 • rodzaj szyny pamięci – szyna pamięci oznacza szerokość połączenia występującego pomiędzy układem graficznym a pamięcią VRAM. Modele z szyną do 128 bitów oferują podstawową funkcjonalność i nadają się do mniej wymagających gier. Natomiast przedział od 256 do 384 bitów zapewnia już wysoką wydajność (karta obsługuje gry i programy wyświetlane w rozdzielczości 4K). Z kolei szyny od 512 bitów w górę występują w podzespołach gamingowych i tych przeznaczonych do użytku profesjonalnego.

Warto też wiedzieć, że oprócz dedykowanych kart graficznych istnieją także zintegrowane (z procesorem) karty graficzne. Stosuje się je w tańszych jednostkach PC. Zapewniają niezbędne minimum funkcjonalności potrzebne do wyświetlenia obrazu z komputera na monitorze.

Polecane karty graficzne
 • 4 499 zł
 • 7 499 zł
 • 1 599 zł
 • 299 zł
 • 2 399 zł

Jaką kartę graficzną wybrać?

Karta graficzna MSI GeForce RTX 2080 GAMING X TRIO 8GB GDDR6

W odpowiedzi na pytanie, jaką kartę graficzną kupić, mogą też pomóc oznaczenia serii stosowane przez producentów. Określają one orientacyjnie wydajność danego podzespołu i mogą znacznie ułatwić wybór odpowiedniej karty, szczególnie osobie, która robi to po raz pierwszy.

Karty z serii GeForce GT, na przykład Zotac GeForce GT 710 2GB DDR3 64 bit, mogą być wykorzystywane do podstawowych czynności, takich jak oglądanie filmów, przeglądanie internetu, grania w starsze gry czy do pracy na prostych programach do obróbki zdjęć i grafik. Można więc przyjąć, że dobrze nadają się do domowego użytku.

Modele oznaczone jako Radeon RX (między innymi 570, 580) albo GeForce GTX (na przykład jeden z modeli 1660 Ti – MSI GeForce GTX 1660 Ti Ventus XS 6GB OC GDDR6 192bit) zapewniają już całkiem przyzwoite możliwości. Można na nich zagrać w najnowsze gry – choć nie zawsze na najwyższych detalach – oraz wygodnie pracować z wykorzystaniem programów do obróbki graficznej. W związku z tym ten typ kart jest przeznaczony dla mniej wymagających graczy oraz dla pracowników, którzy korzystają z zasobożernych programów, ale nie wykorzystują ich do szczególnie zaawansowanych projektów.

Karty z serii Radeon RX XT (na przykład RX 5700 XT lub RX 5600 XT), Radeon RX Vega oraz GeForce RTX (m.in. 2070 i 2080) stanowią najwyższą klasę podzespołów, które dobrze sprawdzają się w komputerach bardzo wymagających graczy. Natomiast Nvidia Quatro czy Radeon Pro świetnie nadają się do wymagającej pracy obliczeniowej, związanej chociażby z inżynierią czy geologią.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link