Kolumna mobilna ranking 2021 - najlepsze modele

Autor: Piotr

Mobilność to jedna z najważniejszych cech współczesnego sprzętu. Nie inaczej jest ze sprzętem na imprezę. W setkach modeli trudno jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki głośnik mobilny wybrać. Sprawdziliśmy, jakimi funkcjami powinny odznaczać się kolumny bluetooth i jak wybrać dla siebie optymalne rozwiązanie. Stworzyliśmy też ranking z najlepszymi, niedrogimi głośnikami.

Dobry głośnik mobilny - jakie funkcje powinien posiadać?

Łatwość przenoszenia sprzętu to cecha, którą doceni każdy zabierający głośnik na zewnątrz. Z tego powodu przed zakupem warto sprawdzić, czy kolumna posiada uchwyty. Dobrym rozwiązaniem będzie nabycie głośnika na kółkach.

Ważne jest też to ile można podłączyć źródeł dźwięku. Kolumny bluetooth mają różnorodne złącza umożliwiające korzystanie z zewnętrznych nośników takich jak pendrive’y, karty microSD oraz odtwarzacze płyt. Jako że największym źródłem muzyki są serwisy streamingowe, dobrym wyborem będzie głośnik bluetooth.

Kolejnym atutem jest długi czas działania na jednym ładowaniu. Niezależnie jednak od niego, gdy energii zacznie brakować, każdy doceni możliwość uzupełnienia zapasu prądu. Niektóre modele, takie jak Panasonic SC-TMAX10 można ładować z powerbanku tak jak telefon, a inne, jak Sony MHC-V42D, wymagają uzupełniania energii bateriami AAA.

  • 2 179 zł
  • 499 zł
  • 749 zł

Kolumna mobilna – jak wybrać rozwiązanie dla siebie?

Na rynku znaleźć można setki modeli głośników o różnorodnym zastosowaniu. Wybór właściwej kolumny bluetooth należy dobrać do konkretnego zastosowania.

Zależnie od tego, czy zamierzamy wykorzystać głośnik na domówce, spotkaniu na działce, czy na większej imprezie, należy dobrać moc głośnika. To ona odpowiada za donośność muzyki, co jest szczególnie ważne podczas dużych imprez plenerowych czy też pielgrzymek.

Moc głośnika mierzona jest w watach (W). Ważne jest, by rozróżniać realną moc głośnika (RMS) od mocy szczytowej. Ta druga wartość jest wyższa, ale tylko chwilowa. Niektórzy producenci podają ją w specyfikacji jako po prostu moc, co nie zawsze musi oznaczać właściwą wartość, czyli RMS.

Równie istotne jest także to, czy głośnik posiada wbudowany wzmacniacz. Zależy to od tego, czy jest pasywny, czy aktywny. 

Kolumny pasywne odbierają sygnał końcówką, która przekazuje go do zwrotnicy. Stamtąd wędruje on do przetwornika generującego dźwięk na zewnątrz. Dźwięk nie jest wzmacniany, co powoduje, że konieczny jest zakup dodatkowego urządzenia.

Lepszym pomysłem jest zakup głośnika aktywnego. Zwrotnica takiej kolumny dzieli dźwięk na pasma docierające do wbudowanego wzmacniacza, a stamtąd do przetworników. Eliminuje to konieczność podłączania zewnętrznego wzmacniacza oraz zmniejsza liczbę przewodów.

Kolejną funkcją obecną w wielu modelach głośników jest oświetlenie. Jest to funkcja pożądana szczególnie na imprezach. Niektóre modele mają diody LED świecące na różne kolory i pulsujące w rytm muzyki (np. Panasonic SC-TMAX5). Inne, jak Sony MHC-V11, oferują proste, jednokolorowe iluminacje.

Ranking kolumn mobilnych

Na rynku znaleźć można setki modeli głośników różnych producentów. Charakteryzują się różnorodną funkcjonalnością, mobilnością i ceną. Przygotowaliśmy zestawienie pięciu najlepszych głośników mobilnych do 1000 zł.

5. Blaupunkt PA20LED

Nasze zestawienie otwiera głośnik wyposażony w korektor dźwięku pozwalający dostroić częstotliwość dźwięku do konkretnego stylu muzyki. Plusem jest również możliwość korzystania z różnych źródeł dźwięku, takich jak karty microSD i pendrive’y oraz smartfon za pośrednictwem modułu bluetooth. Wadą jest brak odtwarzacza płyt CD.

4. Sony MHC-V11

Miejsce czwarte zajął głośnik Sony. Zaimplementowano w nim technologię Mega Bass wzmacniającą głębię niskich tonów. Wartą uwagi jest też funkcja Party Chain, dzięki której możliwe jest stworzenie zestawu synchronizującego muzykę z wielu głośników. Zaletą jest także aplikacja do sterowania kolumną z poziomu smartfonu.

3. LG XBOOM FH6

Na najniższym miejscu podium znalazło się miejsce dla najdroższego produktu w naszym rankingu. Sprzęt LG to urządzenie o niebanalnym wyglądzie. Przetworniki mogą świecić się na 64 różne kolory i pulsować w rytm muzyki. Aplikacja na smartfony do sterowania urządzeniem,  efekty didżejskie i potężny bas to kolejne zalety tego sprzętu.

2. Sharp PS-929

Srebrny medal w naszym rankingu otrzymuje propozycja od Sharpa. Głośnik ten posiada dwa przetworniki, Super Bass dla wzmocnienia muzycznych doznań oraz bezprzewodowe sterowanie dwoma kolumnami naraz. W zestawie znajduje się również mikrofon. 

1. Panasonic SC-TMAX 5

Zwycięzcą naszego rankingu jest produkt przodujący w kategorii cena/jakość. W cenie 499 zł otrzymujemy kolumnę z dwoma wzmacniaczami, systemem podbicia niskich tonów Bass Reflex oraz kolorowymi iluminacjami. Producent udostępnia do tego funkcjonalną aplikację Panasonic MAX Juke oraz ładowanie bezprzewodowe i z powerbanku. Głośnik ten może pracować w orientacji pionowej i poziomej.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link