Edukacyjne klocki konstrukcyjne, czyli nauka przez zabawę

Autor: Grzegorz

Klocki konstrukcyjne to zabawki uwielbiane przez dzieci w każdym wieku. Nie mniejszą sympatią darzą je rodzice pociech, którzy, łącząc przyjemne z pożytecznym, podczas zabawy jednocześnie uczą dzieci nowych rzeczy. Klocki nie tylko rozwijają kreatywność, ale również kształtują wyobraźnię przestrzenną. Poznaj więcej ich wyjątkowych atutów.

Chłopiec leży na brzuchu, układa klocki i się śmieje

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są największe zalety klocków konstrukcyjnych;
 2. jakie rodzaje klocków są dostępne w sklepach;
 3. czym kierować się podczas ich zakupu.

Klocki konstrukcyjne – na czym polega ich fenomen?

Klocki drewniane i ręce chłopca, który je układa

Pomimo faktu, iż rynek zabawek dla dzieci stale obrasta w nowoczesne akcesoria i innowacyjne gadżety, tradycyjne klocki wciąż utrzymują się na szczytach rankingów sprzedażowych. Dzieje się tak z prostego powodu – rodzice niekoniecznie ufają nowatorskim funkcjom i niespotykanemu designowi. Wręcz przeciwnie, często wolą postawić na sprawdzone i proste rozwiązania i to im pragną powierzyć rozwój swojej pociechy. Często zdarza się również, że wyszukane zabawki tłumią w dzieciach ciekawość świata i o wiele słabiej rozwijają twórczość i kreatywność. Z tych powodów klocki konstrukcyjne wraz z upływem czasu w ogóle nie tracą na popularności i nadal są zabawką, po którą zarówno rodzice, jak i dzieci sięgają bardzo często.

Klocki rozwijają wspomnianą już kreatywność, stawiając przed latoroślą kolejne wyzwania i stawiając je przed koniecznością zaangażowania w zabawę umysłu. Oprócz tego rozwijają cierpliwość i precyzję działania, a także poszerzają horyzonty. Klocki konstrukcyjne dbają jednak nie tylko o umysł najmłodszych, ale również ćwiczą ich umiejętności manualne. Dziecko, dopasowując do siebie klocki, ćwiczy również sprawność palców i dłoni oraz wzmacnia mięśnie. Zabawa klockami rozwija też myślenie trójwymiarowe, uczy planowania konstrukcji i ich konsekwentnego budowania. Takie samodzielne tworzenie budowli wyzwala w dziecku poczucie zadowolenia, dumy i możliwości realizacji założonych celów. Kolejnym, znaczącym atutem jest również to, iż klocki konstrukcyjne angażują do zabawy z dzieckiem również rodziców, zachęcając ich do wspólnego spędzania czasu. Możliwość kreowania nowej rzeczywistości, realizacji własnego projektu czy odtwarzania znanych już budowli razem z rodzicami, wzmacnia w maluchach poczucie więzi i bliskości, w samych rodzicach może wyzwolić dawno już uśpione, wewnętrzne dziecko.

 • 159 zł
 • 179,99 zł
 • 189 zł
 • 49,99 zł
 • 49,99 zł

Rodzaje klocków konstrukcyjnych

Mama z córką układają klocki

Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama różnorodnych typów tej ponadczasowej zabawki. Podstawowy podział ogranicza się jednak do materiału, z jakiego wykonane są klocki. Wyróżniamy kolejno:

 • klocki plastikowe – to zdecydowanie najpopularniejsza opcja. Ich wybór na rynku jest najszerszy, a jedynym ograniczeniem towarzyszącym ich zakupieniu jest zasobność portfela. W zależności od wielkości sprawdzą się zarówno dla kilkunastomiesięcznych szkrabów, jak i dla kilkuletnich konstruktorów. Dla najmłodszej grupy przeznaczone są duże klocki, o prostej budowie, które nie wymagają od pociech dużej zręczności i sprawności fizycznej. Należy pamiętać, aby kupowane elementy były duże i prawdopodobieństwo połknięcia jakiejś części było ograniczone do minimum. Dla starszaków odpowiedniejsze będą bardziej skomplikowane zestawy, o mniejszych częściach i różnorodnym kształcie. Takie klocki będą odpowiednim wsparciem rozwoju dziecka w wieku szkolnym. Jeśli rozważasz zakup plastikowych klocków konstrukcyjnych, zwróć uwagę na te opcje: Piatnik Bioblo 40 klocków Sweet Home i Piatnik Bioblo 40 klocków Friend Ship;
 • klocki drewniane – są mniejsze niż najprostsze plastikowe wersje, charakteryzują się również bardziej skomplikowaną budową. Do budowania konstrukcji z nich złożonych często niezbędne jest korzystanie z dołączonych drewnianych śrub, zakrętek i innych elementów. Nie sprawdzą się więc dla najmłodszej grupy odbiorców, ale przedszkolaki i dzieci w wieku szkolnym z przyjemnością będą z nich korzystać;
 • klocki metalowe – najbardziej zaawansowany rodzaj klocków idealnie sprawdzi się dla najstarszych początkujących inżynierów. W większości przypadków są one bardzo małe i mają nieregularne kształty, co umożliwia łączenie ich w najbardziej nieoczywiste budowle. Często są magnetyczne. Wymagają jednak największej sprawności, doświadczenia i cierpliwości do długich, konstruktorskich zmagań.

Na co zwracać uwagę przy wyborze klocków?

Spośród całego mnóstwa klocków konstrukcyjnych, jakie mamy do wyboru, ciężko jest wybrać te najbardziej odpowiednie dla naszej pociechy. Oprócz materiału, z jakiego będą wykonane, musimy wybrać właściwą wielkość, poziom skomplikowania, a także konkretną specyfikę (mamy do wyboru klocki matematyczne, geometryczne, a nawet takie w kształcie literek). Przed zakupem klocków zwróć więc szczególną uwagę na te aspekty:

 • dopasowanie do wieku dziecka – jeśli zdecydujesz się na zakup zbyt trudnych i skomplikowanych klocków, pociecha może łatwo zniechęcić się do tej formy rozrywki. Jeśli zaś wybierzesz zbyt łatwe do ułożenia, szybko się znudzi i nie będzie chciała wracać do mało interesującej zabawy. Warto w tej kwestii sugerować się zaleceniami producenta, które zawsze znajdziesz na opakowaniu;
 • dopasowanie do zainteresowań dziecka – w większości przypadków małe dziewczynki ucieszą się znacznie bardziej z bajkowych, księżniczkowych motywów, zaś chłopcy będą woleli spędzić czas, bawiąc się klockami kojarzącymi się z wyścigówkami czy innymi pojazdami. Oczywiście nie jest to żadną regułą, dlatego należy pamiętać, aby konkretne rozwiązania dobierać indywidualnie do upodobań pociechy;
 • bezpieczeństwo – zwróć uwagę na to, czy wybrane klocki posiadają potrzebne certyfikaty i atesty. Zarówno materiał, z jakiego zostały wykonane, jak i to, czym zostały pokryte (lakier lub farba) powinny być bardzo dokładnie przebadane pod kątem zdatności do użytku przez najmłodszych.

Jak widać, klocki konstrukcyjne to jedna z prostszych, ale najbardziej rozwijających zabawek dla dzieci. Nie tylko niesamowicie wpływa na rozwój kreatywności, ale również ćwiczy zdolności manualne. Zamiast więc decydować się na zakup kolejnej gry na Playstation czy na komputer, warto rozważyć zakup zabawki rozwijającej wiele umiejętności, a jednocześnie stanowiącej świetną okazję do spędzenia czasu z całą rodziną.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link