Klimatyczna klasa – co oznacza? Jakie klasy i rodzaje mają chłodziarki do wina?

Autor: Joanna

Klasa klimatyczna określa zakres temperatur i wilgotność otoczenia, w jakich dane urządzenie chłodnicze może pracować. Informacja o jej rodzaju umieszczana jest na etykiecie sprzętu w widocznym miejscu. Lodówki do wina posiadają kilka klas. Poznaj ich znaczenie i rodzaje!

Lodówka na wino z butelkami wina wewnątrz

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie rodzaje klas klimatycznych obowiązują w chłodziarkach do wina i co określają
 2. jak prawidłowo przechowywać wino
 3. jakie modele chłodziarek do wina są najbardziej popularne

Czym jest i co oznacza klasa klimatyczna?

Kobieta wyciąga z chłodziarki na wino butelke białego wina

Klasa klimatyczna to określenie na przedział temperatury i wilgotności otoczenia, w jakim urządzenie chłodnicze lub mroźnicze może wydajnie pracować. Odpowiednio dobrany do warunków zewnętrznych sprzęt wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo i jakość przechowywanych w nim produktów. Model o niewłaściwie dobranej klasie klimatycznej generuje większe zużycie energii elektrycznej, a także pracuje nieefektywnie. Powszechnie wyróżnia się 4 klasy klimatyczne, oznaczane od 1 lipca 2016 roku numerycznie. Do tego okresu stosowane było oznaczenie symbolami literowymi z przypisanymi zakresami temperatury podanymi w stopniach Celsjusza. Są to:

 • klasa klimatyczna 3 – dotyczy zakresu +10°C – +25°C;
 • klasa klimatyczna 4 – dotyczy zakresu +10°C – +30°C ;
 • klasa klimatyczna 5 – dotyczy zakresu +10°C – +40°C;
 • klasa klimatyczna 7 – dotyczy zakresu +10°C – +35°C.

Nierzadko chłodziarki posiadają jeszcze oznaczenia w nieobowiązującej oficjalnie wersji, czyli:

 • klasa klimatyczna N (umiarkowana): +16°C – +32°C;
 • klasa klimatyczna SN (rozszerzona umiarkowana): +10°C – +32°C;
 • klasa klimatyczna T (tropikalna): +18°C – +43°C;
 • klasa klimatyczna ST (subtropikalna): +18°C – +38°C.

Podane zakresy temperatur nie powinny być przekraczane w miejscu ustawienia chłodziarki. Klasa klimatyczna urządzenia podawana jest na widocznej od frontu sprzętu tabliczce znamionowej, czyli etykiecie zawierającej również inne cenne informacje, np. o klasie energetycznej czy posiadanych certyfikatach. Klasy literowe stosowane są m.in. w lodówkach dedykowanych winom. Przykładowo chłodziarka na wino, taka jak Candy CCVB 15, posiada klasę klimatyczną N, co oznacza, że jest przeznaczona do pomieszczeń, w których panuje temperatura w granicach +16°C – +32°C.

 • 9 849 zł
 • 8 599 zł
 • 3 599 zł
 • 1 599 zł
 • 10 999 zł

Chłodziarki na wino pomagają dojrzewać bukietom

Wnętrze chłodziarki na wino wypełnione butelkami wina

Chłodziarka na wino jest wyjątkowym urządzeniem, które zapewnia odpowiednie warunki do przechowywania butelek, co wpływa na dojrzewanie smaku i aromatu umieszczonych w jej wnętrzu napojów. Sprzęt taki jak Liebherr WTes 1672 wyróżnia od klasycznej chłodziarki na żywność nie tylko wyższa ciepłota i bardziej wilgotne środowisko, ale także odpowiednio profilowane i nachylone półki. Pozwalają one zachować wilgotność korka, zapobiegając jego wysychaniu i kruszeniu się, a nawet rozszczelnieniu butelki. Cechą charakterystyczną takich urządzeń jest również przyciemniana witryna, czyli szkło z filtrem światła słonecznego, ograniczające dostęp promieni UV, które przyspieszałyby fermentację wina. Warto zwrócić uwagę na to, że klasa klimatyczna chłodziarki do wina nie jest wyznacznikiem jakości przechowywania i dojrzewania trunku. Urządzenia zwykle posiadają regulator temperatury, który można dowolnie ustawiać do rodzaju trunków oraz ich usytuowania w chłodziarce. To wygodna opcja, szczególnie kiedy domowy sommelier przechowuje różnokolorowe wina. W taką opcję wyposażona jest chociażby Amica WCB2K60B36.1. Dzięki dwustrefowej, elektronicznej kontroli ciepłoty, urządzenie pozwala pielęgnować i wydobyć najbardziej cenne bukiety smakowe białych, różowych i czerwonych win. Rozwiązania technologiczne, które umożliwiają stworzenie optymalnych warunków dla wina to też m.in. drewniane półki zmniejszające wibracje czy aktywny filtr węglowy, neutralizujący wszelkie zapachy z wnętrza chłodziarki, co gwarantuje świeżość przechowywanym w niej napojom. Warto wspomnieć także o dyskretnym oświetleniu LED, w żaden sposób niewpływającym na jakość fermentacji, a jednocześnie umożliwiającym obserwację wnętrza sprzętu, oraz termostacie.

Przegląd modeli z różną klasą klimatyczną

W zależności od zaawansowania technologii w danym modelu i przeznaczenia, klasa energetyczna może występować pod jednym lub kilkoma symbolami. Candy CCVB 30 z klasą N dedykowana jest wyłącznie winom, natomiast Miele KWNS 28462 E wyróżnia się dwoma klasami: SN oraz T. Daje to szeroki zakres możliwości przechowywania lodówki. Nie bez znaczenia jest fakt, że chłodziarka na wino o pojemności 153 litrów stanowi tu tylko część całego urządzenia. Całość to tak naprawdę wolnostojąca chłodziarko-zamrażarka, służąca także do zamrażania i przechowywania zamrożonej żywności. Wyposażona jest ona w wiele praktycznych udogodnień, jak: automatyczna kostkarka do lodu, soft – system pozwalający łagodnie i cicho zamknąć drzwi, technologia No Frost czy alarm niedomkniętych drzwi.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link