Klimator – poznaj najważniejsze cechy

Autor: Ola

W czasie największych letnich upałów najczęściej sięga się po tradycyjne wentylatory, które wprawiając powietrze w ruch, powodują uczucie chłodu i odświeżenia. Czasami jednak temperatura na zewnątrz jest tak wysoka, że tego typu urządzenia są mało wydajne. Wówczas wiele osób decyduje się na zakup dość drogiego i kosztownego w eksploatacji klimatyzatora. Kiedy warto zaopatrzyć się w niewielki, acz wydajny klimator? Sprawdź, czym jest to urządzenie i jakie ma cechy!

Klimatyzator wodny czy warto?

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest klimator
  2. klimator a klimatyzator – jakie są różnice
  3. jakie są najważniejsze funkcje klimatora

Klimator – czym jest to urządzenie chłodzące?

Klimator jest sporo tańszą alternatywą dla klimatyzatorów. Warto wiedzieć, że urządzenia te znane są pod kilkoma różnymi nazwami: klimatory, klimatyzery, klimatyzatory wodne czy klimatyzatory ewaporacyjne. Wyróżniają się przede wszystkim sposobem chłodzenia opartym na zawartych w klimatorach wkładach nasączonych wodą. Do urządzenia wtłaczane jest ciepłe powietrze z zewnątrz, które przechodząc przez owe wkłady, naturalnie się schładza, wykorzystując proces parowania. Powietrze wypuszczane z powrotem do pomieszczenia jest zatem nie tylko chłodniejsze, ale i wilgotniejsze, co ma pozytywny wpływ na otoczenie, w szczególności w ciągu suchych, upalnych dni.

Klimator to ciekawa alternatywa dla klimatyzatora

Klimator a klimatyzator – co jest lepsze?

Trudno jednoznacznie określić, które urządzenie jest lepsze, ponieważ są od siebie różne – o ile klimator jest tańszy zarówno w zakupie, jak i eksploatacji, to najlepiej stosować go w niewielkich pomieszczeniach. Co więcej, za pomocą klimatora nie jesteś w stanie ustawić pożądanej temperatury powietrza, musisz zadowolić się efektem, jaki jest samoistnie wytwarzany. Klimatyzatory są natomiast bardziej precyzyjne, ale z drugiej strony wykorzystują freon szkodliwy dla środowiska. Dodatkowo wysuszają powietrze, podczas gdy klimatyzatory wodne je nawilżają, co z kolei w przypadku zbyt dużej wilgotności powietrza również nie jest pożądane. Klimator lepiej radzi sobie przy bardzo wysokich temperaturach i można go stosować w otwartych wnętrzach, klimatyzator zaś powinien znajdować się w pomieszczeniu z zamkniętymi drzwiami i oknami.

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, należy wybierać urządzenie chłodzące dostosowane do pomieszczenia i przeznaczenia. Warto jednak pamiętać, że klimator potrafi być nawet kilkanaście razy tańszy od klimatyzatora!

Klimatyzator wodny – czy warto? Poznaj najważniejsze funkcje klimatora

Klimator Sencor SFN 9011SLZasada działania wszystkich klimatorów jest taka sama, jednak mogą mieć one zróżnicowane funkcje. Poznaj je i wybierz idealny klimatyzator wodny dla siebie.

  • Liczba prędkości nawiewu – co prawda w klimatorze nie ustawisz docelowej temperatury powietrza w pomieszczeniu, ale możesz dostosować siłę nawiewu do własnych potrzeb. Im więcej poziomów, tym lepiej.
  • Pilot – zdalne sterowanie będzie przydatne, jeśli ustawisz klimatyzator wodny w kącie pokoju. Taką opcję ma np. Airtek AC1070BW.
  • Funkcja jonizacji – szczególnie przydatna w biurach i pomieszczeniach, w których znajduje się sporo sprzętu elektronicznego. Dzięki niej urządzenie dostarcza do powietrza jony ujemne, poprawiając komfort osób przebywających we wnętrzu. Takim klimatorem jest np. Sencor SFN 9011SL.
  • Możliwość użycia wkładów chłodniczych – w przypadku niektórych klimatyzatorów wodnych, takich jak HB AC1060, wkłady posłużą Ci jako dodatkowe elementy chłodzące – sprawdzi się to przy wyjątkowo dotkliwych upałach.
  • Tryb nocny – dzięki niemu klimatyzera możesz używać również w nocy! Jego cicha praca nie zaburzy Twojego snu i pozostałych domowników. Sprawdź np. model HB AC0075DWRC.

Jeśli jednak czujesz, że bliższy Twoim potrzebom i oczekiwaniom jest jednak klimatyzator, koniecznie zapoznaj się z naszym podsumowaniem wysoko ocenianych modeli: Najlepszy klimatyzator – poznaj opinie naszych klientów.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link