Klawiatura numeryczna – bezprzewodowa czy na USB?

Autor: Grzegorz

Klawiatura numeryczna to doskonałe narzędzie dla osób mających do czynienia z liczbami. Gadżet taki jest jednak coraz częściej wykorzystywany jako akcesorium zwiększające bezpieczeństwo wpisywania danych, np. kodów SMS, numerów kont czy danych osobistych zawierających liczby.

Czarna klawiatura podświetlona na kolor niebieski w dużym zbliżeniu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co to jest klawiatura numeryczna i do czego służy;
  2. na co zwrócić uwagę, kupując urządzenia z klawiaturą numeryczną,
  3. jak włączyć klawiaturę numeryczną.

Klawiatura numeryczna – co to takiego?

Biała klawiatura w dużym zbliżeniu, na której znajduje się niebiesko-biała kula pod postacią kuli ziemskiej

Klawiatura numeryczna to akcesorium komputerowe, które zyskuje na popularności. W czasach zagrożeń, jakie czyhają na użytkowników korzystających z internetu, taki niewielki gadżet może zwiększyć bezpieczeństwo transakcji czy wprowadzania osobistych danych na innych urządzeniach. Używana jest ona zwykle do małych mobilnych notebooków. Wiele osób jednak nie do końca wie, czym jest i jak działa klawiatura numeryczna. Nie każdy też ma świadomość, do czego się ona przydaje i dlaczego jej posiadanie jest tak ważne.

Jeśli chodzi o jej położenie, to może ona być odseparowana lub jedynie wydzielona z głównego układu klawiszy tak jest np. w przypadku komputerów stacjonarnych. Zestaw klawiszy numerycznych znajduje się zwykle po prawej stronie, a ich układ jest zgodny ze standardem spotykanym w kalkulatorach. Dzięki temu w prosty i szybki sposób można wprowadzić dane liczbowe i zminimalizować ryzyko popełnienia błędu przy ich wpisywaniu. Jest to szczególnie istotne w przypadku prowadzenia księgowości firmy czy w placówkach bankowych.

Oddzielną klawiaturę numeryczną do laptopa z kolei często wykorzystuje się w modelach z ekranem panoramicznym. Obecnie jednak coraz więcej komputerów przenośnych posiada ją wbudowaną w układ pozostałych klawiszy. Przykład stanowi Lenovo ThinkPad T570, gdzie jest ona dodatkowo podświetlana, co pozwala na pracę także w godzinach nocnych. Podobne rozwiązanie wykorzystano w modelu Acer Predator Helios 500. Laptop z klawiaturą numeryczną to też Dell Inspiron G3 3590.

Do modeli, które jej nie posiadają, wystarczy ją podpiąć za pomocą USB. Dzięki temu znacznie ułatwimy sobie pracę przy wpisywaniu długich ciągów cyfrowych lub zapewnimy bezpieczeństwo przy wprowadzaniu np. kodów SMSowych przy dokonywaniu transakcji. Klawiatury numeryczne to ulubione narzędzie pracy analityków finansowych czy web developerów, którzy na co dzień mają do czynienia z arkuszami kalkulacyjnymi.

  • 138,99 zł
  • 429 zł
  • 899 zł
  • 279 zł
  • 76,99 zł

Klawiatura numeryczna – bezprzewodowa czy na USB?

Dłonie mężczyzny w niebieskiej koszuli piszącego na białym laptopie ustawionym na drewnianym stole

Numeryczna klawiatura to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nabyły przenośny komputer bez takiego elementu. Przypomina ona duży kalkulator i posiada podobne przyciski. Oprócz cyfr widnieją na niej także przyciski służące do działań matematycznych.
Klawiatura numeryczna na Bluetooth to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala korzystać z niej bez konieczności znajdowania się w pobliżu urządzenia, na którym przeprowadzana jest dana operacja na liczbach. Do tego taki gadżet eliminuje niepotrzebną plątaninę kabli. Wiele modeli potrafi nawiązywać połączenie np. z laptopem nawet z kilku metrów. Przykładem jest klawiatura numeryczna bezprzewodowa LogiLink ID0120. Dzięki kompaktowym rozmiarom łatwo ją podłączyć do danego urządzenia. Wyposażona została ona w 18 klawiszy i 34 dwukierunkowe kanały radiowe. Jej zasięg to aż 10 metrów.

Dobra klawiatura numeryczna powinna cechować się krótkim czasem ładowania baterii i ich wysoką wytrzymałością. Niski skok klawiszy gwarantuje cichą pracę, zaś silikonowe elementy odporność na kurz, brud czy przypadkowe dostanie się do nich wilgoci. Niektóre modele mogą pracować w trybie ciągłym nawet do 180 godzin.

Świetnym wyborem jest też klawiatura numeryczna na USB. Idealnie sprawdza się np. w biurze, gdzie nie ma potrzeby jej ciągłego przenoszenia. Podłączona na stałe do danego urządzenia znacznie poprawi komfort pracy na liczbach. Najtańsze modele można kupić już za mniej niż 100 zł. Dla wymagających natomiast warto polecić te bardziej zaawansowane i nowoczesne, np. z podświetlanymi przyciskami.

Klawiatura numeryczna – jak włączyć?

Wiele osób nie wie, jak włączyć klawiaturę numeryczną na komputerze. Otóż, aby ją aktywować, wystarczy nacisnąć przycisk NumLock, który zwykle znajduje się w jej pobliżu. Najczęściej miejscem tym jest górny rząd klawiszy po prawej stronie klawiatury. Czasami do jego aktywacji potrzebne jest użycie przycisku FN. Taka sytuacja ma miejsce, gdy NumLock został umieszczony na jednym przycisku wraz z innym klawiszem funkcyjnym. Zwykle jest on podpisany skrótem NumLk. Dezaktywacja następuje w ten sam sposób. Jeśli klawiatura numeryczna nie działa, pomocna może okazać się zmiana sposobu działania klawiatury w panelu sterowania.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link