Kino domowe 5.1 czy 7.1? Które wybrać? Plusy i minusy

Autor: Klaudia

Jakość dźwięku przestrzennego w salonie czy pokoju codziennym ma bardzo duże znaczenie. Wybór pomiędzy kinem domowym 5.1 i 7.1 powinien między innymi opierać się na powierzchni pomieszczenia, w którym się ono znajdzie. Aspekt ten jest niezwykle istotny, jeśli chodzi o końcową jakość dźwięku.

Kino domowe i telewizor

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są plusy i minusy kina domowego 5.1
 2. jakie są plusy i minusy kina domowego 7.1
 3. jakie kino domowe wybrać

Kino domowe 5.1 - plusy i minusy

Ustawianie głośności kina domowego

Pomimo mniejszego rozmiaru w stosunku do systemu 7.1, system 5.1 może mieć większy sens w przypadku każdego kina domowego. Na poziomie podstawowym systemy 5.1 są bardziej powszechne, dlatego łatwiej jest znaleźć instrukcje rozwiązywania problemów online. Oprócz posiadania większej społeczności online, systemy 5.1 są często dostarczane jako pakiety, które można skonfigurować od razu po wyjęciu z pudełka, co nazywa się również kinem domowym w systemie pudełkowym. Jeśli użytkownik planuje użyć przewodów do podłączenia systemu, system 5.1 będzie miał dwa przewody do ukrycia. Co więcej, w większości pomieszczeń 5.1 będzie w zupełności wystarczającym rozwiązaniem.

Dla użytkowników oczekujących jak najwyższej jakości dźwięku istotna powinna być również maksymalna moc wyjściowa. W zależności od oczekiwań swoją rolę idealnie spełnią zestawy o mocy 725 W (jak np. Yamaha MusicCast RX-V485 czy Yamaha YHT-4950), ale także 675 W (np. Yamaha HTR-2071). Modele o mocy wynoszącej 500 W, jak na przykład Yamaha YHT-1840 również powinny spełnić oczekiwania w każdym pomieszczeniu.

W przypadku większych przestrzeni kino domowe 5.1 może jednak nie być wystarczające. Jeśli za obszarem odsłuchu jest dużo miejsca, dźwięk przestrzenny może nie wydawać się tak otulający, jak w małych pokojach. Chociaż jest to rzadkie, niektóre aplikacje są gotowe na dźwięk 7.1, którego system 5.1 nie byłby w stanie dostarczyć tak wyraźnie i wydajnie. W przypadku większości aplikacji wystarczy system 5.1, jednak istnieje kilka cech, które mogą sprawić, że uaktualnienie do systemu 7.1 będzie bardziej atrakcyjne.

 • 3 499 zł
 • 3 999 zł
 • 3 299 zł
 • 3 149 zł
 • 4 699 zł

Kino domowe 7.1 - plusy i minusy

Kino domowe z telewizorem

Pomimo dodatkowej mocy dwóch dodatkowych głośników, kino domowe 7.1 może mieć negatywny wpływ na wrażenia słuchowe. Jest to świetny wybór do większych pomieszczeń, w których dźwięk może zostać utracony w przestrzeni, a to za sprawą znacznie głębszych wrażeń dźwiękowych, jakie gwarantuje między innymi Onkyo HT-S5915. Media o jakości kinowej zaprojektowane dla systemu 7.1 będą wyraźniejsze niż w systemie 5.1. Mimo to system ten ma kilka wad. W mniejszych pokojach dodatkowe głośniki dźwięku przestrzennego mogą sprawić, że kanały dźwięku przestrzennego będą dominować nad kanałami przednimi, co utrudni słyszenie dialogów i efektów dźwiękowych.

Ponadto niektóre systemy 7.1 nie są kompletne, przez co użytkownik musi dokupić osobne komponenty. Z tego powodu trudno jest znaleźć społeczność online, która pomogłaby w rozwiązywaniu problemów z systemem, ponieważ poszczególne elementy zazwyczaj są unikalne dla danej konfiguracji. System dźwięku 7.1 ma sens w przypadku większych pomieszczeń, dzięki czemu dodaje znacznej głębi emitowanym dźwiękom. Jednocześnie są one droższe i trudniejsze w konfiguracji i rozwiązywaniu problemów. Ostatecznie wybór między systemem dźwiękowym 5.1 lub 7.1 będzie zależeć od konkretnej sytuacji.

Jakie kino domowe wybrać?

Zastanawiając się na tym, który system dźwiękowy będzie najbardziej odpowiedni do danego pomieszczenia - 5.1 czy 7.1, pod uwagę należy wziąć kilka podstawowych czynników. To, że użytkownik chce uzyskać niezwykle jakościowy i głęboki dźwięk o jakości kinowej z systemu 7.1, nie oznacza, że ​​otrzyma go w każdym pomieszczeniu. Istnieją trzy główne cechy związane z pomieszczeniami, które określają, jaki rodzaj systemu dźwiękowego jest dla nich najbardziej odpowiedni.

 1. Rozmiar pokoju - dodatkowe głośniki mają na celu wypełnienie większych pomieszczeń. W mniejszych pokojach duża liczba głośników może tworzyć chaotyczną mieszankę dźwięków, w których głośność dominuje nad wyrazistością. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli dany pokój jest mniejszy niż 35 metrów kwadratowych, nie jest zalecane spoglądanie w stronę systemów 7.1.
 2. Pozycja słuchacza - główną różnicą między systemami 5.1 i 7.1 jest to, że większy system wymaga ustawienia głośników za słuchaczem, zapewniając im pełny dźwięk przestrzenny. Jeśli w pokoju nie ma dużo miejsca za obszarem odsłuchu, nie ma sensu umieszczanie tam źródła dźwięku.
 3. Meble - twarde materiały, takie jak stoły, biurka, szafki oraz podłogi z drewna lub płytek będą odbijały dźwięk i mogą znacząco wpłynąć na płynne działanie dodatkowych głośników. Miękkie powierzchnie, takie jak kanapy i wykładziny zapobiegają odbijaniu się dźwięku, utrzymując je w tych częściach pomieszczenia, w których powinny się znajdować.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów