Data publikacji: 28 września 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Głośniki do kina domowego 5 w 1 – jak to działa?

Poleć znajomemu Drukuj

Jeżeli chcesz stworzyć w domu miejsce do oglądania filmów jak w sali kinowej, powinieneś zaopatrzyć się w zestaw kina domowego. Dobra wiadomość jest taka, że zadowalające efekty zapewnisz sobie sprzętem składającym się ze źródła AV (np. odtwarzacza Blu-ray/DVD, tunera telewizji kablowej lub satelitarnej), głośnikami do kina domowego 5.1 oraz amplitunerem AV. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zestaw 5.1-kanałowy. Oto jak działa taki zestaw – zapoznaj się z naszym artykułem.

Kino domowe

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie kino domowe wybrać pod kątem źródła AV,

- jak działają głośniki do kina domowego 5.1,

- jaki amplituner wybrać, aby zestaw kina domowego był optymalny.

Jakie są źródła AV kina domowego?

Ustawienie subwoofera i przednich głośników do kina domowego 5.1Twój zestaw kina domowego musi mieć źródło, z którego odtwarzane będą filmy, muzyka czy programy. Do najpopularniejszych źródeł należą:
Odtwarzacz CD/DVD
DVD to bardzo popularny format płyty audio i filmów. Te ostatnie są dostępne w rozdzielczości 480 p, czyli 720 x 576 pikseli. Na CD jest zapisywana muzyka. Są to nadal popularne, szeroko rozpowszechnione formaty.
Odtwarzacz Blu-ray
To nowszy format zapisu filmów. Zapewnia doskonałą jakość dźwięku i obrazu wysokiej rozdzielczości 1080 p, a więc 1920 x 1080 pikseli. Odtwarzacze Blu-ray są kompatybilne także z formatem DVD i CD.
Telewizja satelitarna lub kablowa
Jeżeli masz nowoczesny dekoder telewizji cyfrowej lub kablowej, to masz też dostępne kanały HD i wysokiej jakości cyfrowy dźwięk. Możesz więc wykorzystać to jako źródło zasilające zestaw kina domowego.
Strumieniowanie wideo
Masz również dostępne strumieniowanie wideo z różnego rodzaju serwisów – dostępne są filmy w jakości HD i standardowej. Dostęp do usług możliwy jest za pośrednictwem większości telewizorów podłączonych do Internetu oraz sieciowych odtwarzaczy Blu-ray, tabletów, konsol do gier itp.

CZY WIESZ, ŻE...

Odtwarzacz Blu-ray często są wyposażone w szybkie porty przesyłu danych jak USB 3.0 czy eSATA. Pozwalają one na podłączenie zewnętrznego nośnika danych np. pendrive`a z filmami czy zewnętrznego dysku.

Jak działa zestaw głośników 5.1?

W zestawie głośników 5.1 każdy ich rodzaj pełni inną rolę w systemie. Przednie są podstawowymi głośnikami do kina domowego 5.1 i przetwarzają większość efektów dźwiękowych i główne dialogi. Komponent centralny służy głównie do odtwarzanie dialogów, umieścisz go zwykle pod lub nad ekranem. Głośniki tylne zapewniają precyzyjne oddanie dźwięków, które poruszają się od przodu do tyłu sceny dźwiękowej, czego przykładem jest odgłos przejeżdżającego samochodu.
Subwoofer to głośnik w systemie występujący w oznaczeniu za kopką (5.1). Obsługuje on dolne dźwięki, czyli większość uderzeń ze ścieżki dźwiękowej. Jeżeli chcesz poczuć moc dźwięku, nie możesz o tym głośniku zapomnieć. Subwoofer stawiasz zwykle z przodu pokoju, gdzieś na dole np. obok stolika, na którym stoi telewizor i gdzie znajduje się głośnik centralny.

Zestaw kina domowego Pioneer VSX-531K, Taga Harmony TAV-606 v.3Jakie kino domowe wybrać? Takie z dobrym amplitunerem!

W każdym zestawie kina domowego, bardzo ważny jest amplituner, czyli w wielkim skrócie procesor AV, wzmacniacz mocy oraz odtwarzacz radia. To od amplitunera zależy jakość dźwięku, który będzie kierowany do kolumn. Odbiera sygnał audio ze źródła dźwięku np. odtwarzacza Blu-Ray, wzmacnia go i przesyła dalej do kolumn głośnikowych. Dobry amplituner odtwarza wszystkie niuanse filmowej ścieżki dźwiękowej, wysokie oraz niskie tony, ich natężenie oraz rozkład w przestrzeni.
Amplituner umożliwia przełączanie pomiędzy różnymi źródłami dźwięku, regulację poziomu głośności, zarządzanie basem i innymi tonami. Oczywiście daje też możliwość kierowania sygnałów wideo do telewizora. Odbywa się to najczęściej przez złącze HDMI do przepuszczania sygnałów HD audio i wideo.
Możesz także wziąć pod uwagę inne źródła. Jeśli na przykład chcesz słuchać muzyki ze swojego iPoda, umożliwi Ci to port USB na przedniej ściance w amplitunerze z zestawu kina domowego Pioneer VSX-531K, Taga Harmony TAV-606 v.3.

PORADA EKSPERTA

Amplituner to serce zestawu kina domowego. Decyduje w dużej mierze o tym, jaka będzie jakość dźwięku, ale też jakie źródła dźwięku możesz podłączyć, np. iPhone`a, czy internetowe radio. Amplituner powinien przesyłać sygnał wideo 3D za pomocą HDMI, jeżeli chcesz oglądać wideo w formacie 3D.

Zobacz interesujące zestawy kina domowego 5.1 w naszym sklepie. Masz określony budżet i szukasz dobrego kina domowego? Ranking Ci w tym pomoże: Ranking 6 najlepszych zestawów kina domowego do 2000 zł.
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Waga bagażowa od jakiegoś czasu stała się podstawowym gadżetem wszystkich osób często latających samolotami.
Zobacz więcej   
 

Szeroki wybór sufitowych i ściennych uchwytów do projektora znajdziesz w ofercie RTV EURO AGD.


Zobacz więcej   
 Nowoczesne watomierze znajdziesz w ofercie RTV EURO AGD.
Zobacz więcej   

Znajdź nas