Kindle Touch czy Kindle Paperwhite 3 – który czytnik wybrać?

Autor: Klaudia

Jeśli zastanawiasz się, jaki czytnik e-booków wybrać, Twoją uwagę na pewno przykują dwa interesujące modele: Kindle Paperwhite 3 oraz Kindle Touch. Oba urządzenia, wyprodukowane przez firmę Amazon, cieszą się dużą popularnością. Czytniki różnią się od siebie nie tylko ceną, ale też parametrami – sprawdź, który model wybrać!

Kindle Paperwhite 3 pozwala na wygodne czytanie także poza domem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym cechuje się Kindle Touch,

- jakie parametry ma Kindle Paperwhite 3,

- czym się od siebie różnią oba modele,

- który czytnik Kindle wybrać.

Kindle Touch – najważniejsze informacje

Dziewczyna z czytnikiem e-booków w parkuKindle Touch to flagowy produkt Amazon – od lat produkowany w coraz to nowszych, udoskonalonych wersjach, jest wyposażony we wszystkie podstawowe funkcje i parametry, jakich potrzebuje porządny czytnik e-booków. Ostatnia wersja Kindle Touch z 2016 roku to świetny wybór dla każdego, kto szuka wysokiej jakości urządzenia do codziennych zastosowań. Czytnik Kindle Touch wyposażono w 6-calowy, dotykowy ekran E-Ink Pearl, a także łączność Wi-Fi i Bluetooth, dzięki którym bezprzewodowe przesyłanie plików jest szybkie i proste. Atutem tego modelu jest cena, która znacząco spadła wraz z pojawieniem się nowszych modeli Kindle’a. Dzięki temu Touch świetnie nadaje się na pierwszy czytnik – jest prosty w obsłudze, niedrogi, a dzięki dobrym parametrom nie zawiedzie Cię, jeśli chcesz sprawdzić, czy polubisz się z elektronicznym papierem.

Kindle Paperwhite 3 – parametry

A jak jest z nowszym urządzeniem od Amazona, Kindle Paperwhite 3? Najważniejszą funkcją, która odróżnia ten model od innych czytników e-booków, jest podświetlenie ekranu. Pod 6-calowym wyświetlaczem typu E-ink Carta umieszczono diody LED, dzięki czemu możesz czytać książki po zmroku bez dodatkowego źródła światła. Paperwhite pozwala też na zmianę jasności ekranu, dzięki czemu korzystanie z czytnika jest łatwiejsze także w intensywnych promieniach słońca. Czytnik ma połączenie z siecią Wi-Fi, z którego możesz skorzystać nie tylko do pobierania plików. 

WARTO WIEDZIEĆ

Jedną z nowości, którą wprowadził Amazon w najnowszej wersji Kindle Paperwhite, jest wbudowana czcionka Bookerly, zaprojektowana specjalnie z myślą o czytnikach e-booków.

Polecane czytniki e-booków
  • 849 zł
  • 549 zł
  • 1 749 zł
  • 599 zł
  • 849 zł

Kindle Touch a Paperwhite 3 – porównanie

Czytnik e-booków Kindle Paperwhite 3Czym różnią się oba czytniki e-booków? Z pewnością ceną – Kindle Paperwhite 3 jest droższy od starszego modelu, który wyposażono głównie w podstawowe funkcje. Można też zauważyć nieznaczną różnicę w wyglądzie obu czytników – Touch jest nieco mniejszy i lżejszy od Paperwhite 3. Oba urządzenia są dostępne w wersji białej i czarnej. Pamięć wewnętrzna obu modeli wynosi 4 GB, co jest wystarczającą pojemnością dla gromadzonego księgozbioru.

Ekran Paperwhite 3 ma rozdzielczość aż 1440 x 1080 pikseli, podczas gdy wyświetlacz Kindle Touch oferuje jedynie 800 x 600 pikseli. Ponadto ekran tego drugiego modelu nie został wyposażony w podświetlenie. Tekst wyświetlony na Kindle Paperwhite 3 jest więc dużo bardziej wyraźny niezależnie od stopnia oświetlenia.

Czytniki różnią się od siebie parametrami związanymi z łącznością. Choć oba są wyposażone w interfejs Wi-Fi, Kindle Touch posiada jeszcze możliwość przesyłania plików przez Bluetooth. W Paperwhite 3 zrezygnowano z tej funkcjonalności, postawiono natomiast na rozbudowanie łączności z siecią bezprzewodową. Zainstalowano na nim bowiem prostą przeglądarkę internetową, a także zestaw słowników i ułatwiono dostęp do Wikipedii.

Jaki czytnik Kindle wybrać?

Zastanawiasz się, jaki czytnik e-booków będzie odpowiedni dla Ciebie? Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z książkami w wersji elektronicznej i nie wiesz, czy czytnik zostanie z Tobą na dłużej, zacznij od Kindle Touch. Posiada on wszystkie potrzebne, podstawowe funkcje, a jest lżejszy i tańszy od Paperwhite. Ten drugi model polecamy osobom, które są czynnymi użytkownikami czytnika i chcą mieć łatwiejszy dostęp do książek, także przez Internet. To również dobry wybór dla osób, które lubią czytać wieczorami – podświetlenie ekranu jest bardzo przydatną funkcją Kindle Paperwhite 3.

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem takiego urządzenia przeczytaj artykuł Czytnik e-booków - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link