Karuzela do łóżeczka – jak wybrać najlepszą?

Autor: Adam

Karuzela nad łóżeczko należy do akcesoriów, w które świeżo upieczeni rodzice zaopatrują się bardzo szybko. Jest ona nie tylko atrakcyjną ozdobą pokoju dziecięcego i interesującą zabawką. Może pełnić również funkcję uspokajającą i wyciszającą. Spośród wielu dostępnych rodzajów trudno wybrać tę najlepszą i najbardziej bezpieczną dla maluszka. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, na co trzeba zwracać szczególną uwagę.

Karuzela do łóżeczka ze zwisającymi maskotkami

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. dlaczego warto kupić karuzelę do łóżeczka;
 2. jakie są ich rodzaje;
 3. na jakie funkcje warto zwracać uwagę;
 4. jak prawidłowo zawiesić karuzelę nad łóżeczkiem.

Karuzela do łóżeczka – dlaczego jest potrzebna?

Niemowlak leżący w łóżeczku sięga do karuzeli

Karuzela do łóżeczka nie należy do akcesoriów niezbędnych podczas opieki nad dzieckiem. Przeciwnicy zarzucają jej krótką użyteczność, ponieważ nie jest ona przydatna już w momencie, kiedy malec nauczy się samodzielnie unosić i siadać. Nie ulega jednak wątpliwości, że przez pierwsze kilka miesięcy jest to urządzenie niezwykle pomocne. Karuzela przydaje się już w 3. tygodniu życia dziecka, kiedy zaczyna ono podążać wzrokiem za przedmiotami i powoli rejestruje dźwięki z otoczenia. Z pewnością wspomoże to jego koordynację wzrokowo-ruchową i spowoduje, że choć przez chwilę będzie zajęte poznawaniem nowych przedmiotów. Skorzystają na tym rodzice, mogąc złapać chwilę oddechu i zająć się innymi czynnościami. Maluszek najpełniej wykorzysta karuzelę w 2. lub 3. miesiącu życia. To właśnie wtedy nabierze większej świadomości i bardziej zainteresuje się otaczającymi go przedmiotami. Karuzela ułatwi mu zasypianie i wzmocni jego poczucie bezpieczeństwa (podczas zasypiania i budzenia się będzie widzieć ten sam, przyjazny obraz). Zabawka na jakiś czas zaabsorbuje jego uwagę, co z kolei umożliwi świeżo upieczonym rodzicom chwilę wytchnienia.

Karuzele do łóżeczka – jakie są ich rodzaje?

Sklepy z zabawkami dla niemowląt oferują bardzo szeroką gamę karuzeli do łóżeczek różnego rodzaju. Jednym z najważniejszych kryteriów, na jakie należy zwracać uwagę podczas wyboru karuzeli jest różnorodność kolorystyczna. Urządzenie ma przykuć uwagę niemowlęcia, a najłatwiej osiągnąć ten efekt poprzez połączenie wielu kolorów, kształtów i materiałów. Podstawowym rozróżnieniem dostępnych karuzeli jest sposób ich uruchamiania. Możemy wyróżnić te nakręcane, z włącznikiem i na pilota. Pierwsze z nich są najtańsze i mają najprostszą budowę. Ich wadę stanowi jednak konieczność częstego nakręcania, co może być uciążliwe, jeśli dziecko zainteresuje się karuzelą na dłużej. Nie posiadają one również regulacji głośności ani dużego wyboru melodii – zazwyczaj jest to tylko jedna piosenka. Modele z włącznikiem mogą działać znacznie dłużej – nawet do godziny, w zależności od wybranego trybu. Nie trzeba więc stale czuwać nad kontynuacją działania zabawki. Często posiadają one też regulację głośności i możliwość wyboru między kilkoma różnymi melodiami. Wadą jest cena – są one droższe niż nakręcane karuzele. Najdroższe z dostępnych modeli to te, które uruchamia się za pomocą pilota. Umożliwiają one włączenie zabawki bez konieczności podchodzenia do łóżeczka, co może być wyjątkowo przydatne, kiedy wykonujesz inną, absorbującą czynność. Modele bez pozytywki są aktualnie rzadkością na rynku zabawek dla dzieci. W zamian za to producenci prześcigają się w coraz bardziej wymyślnych pomysłach na uatrakcyjnianie modeli grających. Oprócz wprowadzenia wspomnianej już opcji wyboru pomiędzy kilkoma dostępnymi utworami, która pozwala już od pierwszych miesięcy życia rozwijać w maluchach zmysł słuchu, karuzele zostały wzbogacone o możliwość odtwarzania szumów i innych dźwięków natury. Uspokajają one maluszka, przypominając mu dźwięki słyszane w łonie matki. Niektóre urządzenia mają ponadto możliwość wgrania własnej melodii lub dźwięku głosu, a jeszcze inne potrafią uruchomić się na dźwięk płaczu dziecka. Wyróżniamy także modele z zabawkami pluszowymi, drewnianymi bądź plastikowymi, które nie różnią się praktycznie niczym, poza łatwością utrzymania ich w czystości.

Polecane dla niemowląt
 • 229 zł
 • 179,99 zł
 • 299 zł
 • 99,99 zł
 • 149,99 zł

Dodatkowe funkcje w karuzelach do łóżeczka

Łóżeczko z karuzelą i trzema pluszakami

Oprócz tradycyjnej funkcji pozytywki, producenci oferują coraz szerszą gamę funkcji, które dodatkowo uatrakcyjniają urządzenia. Są to opcje korzystne zarówno z perspektywy latorośli, jak i rodziców. Wyróżniamy m.in.:

 • lampkę – tak wyposażone urządzenie roztacza delikatną świetlną poświatę wokół siebie, dzięki czemu dziecko może czuć się bezpieczniej wieczorami. Taka karuzela świetnie sprawdzi się jako lampka nocna;
 • projektor – umożliwia wyświetlanie na suficie, ścianie lub baldachimie uspokajających i jednocześnie angażujących dziecko obrazów. Kolorowe wzory będą dodatkowo zajmować malucha i rozwijać jego zdolności wizualne;
 • czasomierz – pozwala na ustalenie czasu, w trakcie którego urządzenie ma aktywnie działać;
 • zmianę trybu – niektóre lampki umożliwiają dostosowanie muzyki i natężenia światła w zależności od tego, czy pracują w trakcie dnia, czy też nocą;
 • lusterko – karuzele z lusterkiem pozwalają maluszkowi na obserwowanie własnego odbicia i uśmiechanie się do niego, co rozwija kolejne istotne umiejętności;
 • możliwość odpinania zabawek – korzystna z czysto praktycznego punktu widzenia, ułatwia utrzymanie karuzeli w należytej czystości.

W jaki sposób zamocować karuzelę nad łóżeczkiem?

Decydując się na zakup karuzeli do łóżeczka, należy również zwrócić uwagę na solidną konstrukcję i porządne mocowanie. Urządzenie trzeba przykręcić do łóżeczka specjalną śrubą, która jest dołączona w zestawie, natomiast pałąk podtrzymujący powinien znajdować się między szczebelkami mebla. Podczas montażu pamiętaj, aby sprawdzić, czy konstrukcja nie będzie utrudnieniem przy wyjmowaniu i wkładaniu maleństwa do łóżka. Karuzela nie może też wisieć zbyt nisko. Malec nie powinien mieć żadnej maskotki w zasięgu ręki, gdyż prowokuje to wiele niebezpiecznych sytuacji. Najlepiej zamocować ją w odległości ok. 30 cm od główki dziecka.

Karuzela do łóżeczka to niezwykle przydatne urządzenie, które w wielu sytuacjach może częściowo odciążyć zmęczonych młodych rodziców. Przed jej zakupem warto zadbać o to, aby była w pełni bezpieczna (najlepiej opatrzona odpowiednimi atestami i certyfikatami) oraz aby w pełni odpowiadała potrzebom zarówno malucha, jak i jego opiekunów.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link