Telefony na eSIM – technologia przyszłości

Autor: Marcin

Telefony z eSIM jako pierwsze pojawiły się na amerykańskim rynku i szybko podbiły serca tamtejszych użytkowników. Dostępne jednak były tylko na wybrane modele smartfonów i jeden system operacyjny. Obecnie eSIM znajduje się w urządzeniach z różnym oprogramowaniem, również w Polsce. Sprawdź, co warto wiedzieć o eSIM!

Telefon z technologią eSIM

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co to jest i jak działa karta eSIM
  2. jakie korzyści płyną z elektronicznego modułu identyfikacji abonenta
  3. jakie telefony obsługują eSIM

Telefony z eSIM – na czym polega rewolucja karty?

Męska ręka obsługuje smartfona z kartą eSIM

Telefon z eSIM to innowacyjna myśl technologiczna, która zrewolucjonizowała sieci komórkowe na całym świecie. Początkowo oferowali ją nieliczni producenci smartfonów i tylko na rynku amerykańskim, udostępniając w dodatku nowoczesne rozwiązanie na wybranych modelach komórek z odpowiednim oprogramowaniem. Obecnie eSIM znajduje się w asortymencie telefonii komórkowej również w Polsce. Karta eSIM to wirtualny, cyfrowy odpowiednik tradycyjnej karty SIM o prostokątnym kształcie. Karta ta służy głównie do identyfikacji abonenta oraz przechowywania niewielkiej ilości danych, a od 1991 roku ewoluowała rozmiarem od wielkości karty kredytowej do kolejno: mini, micro i nano. Karty eSIM wyróżniają się tym, że są wbudowanym na stałe do urządzenia modułem, co wiąże się z wieloma korzyściami zarówno dla użytkowników, jak i producentów aparatów komórkowych. Telefon z eSIM w praktyce oznacza brak konieczności kupowania fizycznej karty od operatora sieci i umieszczania jej w urządzeniu w specjalnych kieszonkach czy gniazdach. Aktywacja eSIM, dostępnej np. w Apple iPhone Xr 64GB czy Apple iPhoneXs 512GB, jest prosta i szybka. Wystarczy zeskanować kod QR wygenerowany przez operatora lub manualnie wpisać adres serwera SM-DP (Subscription Manager Data Preparation) i kod aktywacyjny. Cały proces rejestracji telefonu na eSIM – elektronicznym czipem na płycie głównej urządzenia, a także pobieranie danych niezbędnych do tego celu – przebiega w systemie OTA (Over-the-Air).

  • 799 zł
  • 2 969 zł
  • 209 zł
  • 1 499 zł
  • 2 799 zł

Telefony eSIM – dlaczego warto?

Telefon z eSIM

Telefony z eSIM to rozwiązanie, które wprowadza wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala uniknąć kłopotliwego instalowania karty do aparatu oraz pozbawia abonenta obaw o uszkodzenie czytnika w przypadku zmieniania operatora czy numeru telefonu. Taki zabieg wiąże się z wymianą karty, która w przypadku upadku na ziemię może ulec zarysowaniu lub pęknięciu. Ponadto kartę eSIM jest łatwiej zlokalizować w przypadku kradzieży telefonu. Dodatkowo cyfrowego modułu nie sposób usunąć z urządzenia. Potencjalny złodziej również nie jest w stanie wprowadzić do niej żadnych zmian bez znajomości właściwych kodów ustalonych przez właściciela. Standard eSIM podnosi bezpieczeństwo użytkownika. Smartfon z eSIM, jak Motorola Moto RAZR, to także praktyczna opcja dla podróżujących, którzy chcą uniknąć opłat roamingowych. Technologia pozwala na wykupienie oferty od dowolnego operatora sieci komórkowej na świecie, który obsługuje eSIM. Abonenci nie mają też problemów ze zmianą lokalnego operatora i nie muszą przejmować się żadnymi blokadami typu SIM-lock. Wystarczy pobrać z sieci i aktywować odpowiedni profil operatora bez wychodzenia z domu. Telefon na eSIM oznacza cieńsze urządzenie. Wbudowanie elektro-czipu pozbawia producentów konieczności umieszczania i integrowania dedykowanych dla kart SIM kieszeni i slotów, co sprzyja tworzeniu modeli komórek z większą baterią czy szczelniejszą konstrukcją. Poza tym eSIM umożliwia tworzenie duplikatu karty oraz instalowanie jej w innych urządzeniach mobilnych i korzystanie w tym samym czasie. Wirtualnego przeniesienia numeru można dokonać m.in. do drugiego telefonu, smartwatcha czy iPoda.

Smartfony z eSIM – przegląd modeli

Oferta telefonów z kartą eSIM nieustannie się powiększa. To zaawansowana technologia i jednocześnie coraz bardziej niezbędna. Liderem produkcji i sprzedaży komórek na eSIM jest marka Apple. Oferuje ona nie tylko telefony najwyższej jakości, jak Apple iPhone Xs 256GB, ale też wiele modeli iPadów, jak Apple iPad Pro 12,9”, z których po zainstalowaniu karty eSIM można korzystać zamiennie i traktować oba urządzenia jako jedno z tym samym numerem telefonu. Równie cenionym modelem smartfona na eSIM jest Samsung Galaxy Z Flip – składane, kompaktowe, wielofunkcyjne urządzenie wyposażone w 8-rdzeniowy procesor, pamięć RAM 8 GB i wbudowaną pamięć o wartości 256 GB. O ile urządzeń obsługujących karty eSIM jest coraz więcej, to kluczem do swobody korzystania z innowacyjnej technologii jest odpowiednie zaplecze po stronie sieci komórkowych, czyli operatorów telefonii. Umożliwi ono tworzenie i komfortowe pobieranie profili użytkowników, a także późniejsze zarządzanie nimi, czyli aktualizację lub zmianę operatora nawet na zagranicznego. Podobnie jak producentów smartfonów, operatorów również jest coraz więcej.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów