Karta microSD – jak wybrać najlepszą? Jakie modele są polecane?

Autor: Grzegorz

Przydaje się do przechowywania zdjęć czy filmów i niemal każdy posiada w domu co najmniej jedną. Karta microSD do telefonu, aparatu, kamery czy tabletu to nośnik, dzięki któremu nie trzeba martwić się, co usunąć z danego urządzenia. Nie każdy jednak wie, jak ją wybrać, by spełniła oczekiwania. Jak się okazuje, pojemność to nie jedyny parametr, na jaki należy zwrócić uwagę.

Męska dłoń umieszczająca kartę w czarnym telefonie w jego górnej części, w tle widać drewniany blat stołu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. na co zwrócić uwagę, wybierając karty microSD;
  2. jakie modele kart microSD są polecane;
  3. jakie modele kart microSD mają dużą pojemność i dla jakich urządzeń są polecane.

Co to jest karta microSD i jak wybrać tę najlepszą?

Na czarnym tle damska dłoń z paznokciami pomalowanymi na czerwono trzyma otwarte czerwone pudełeczko z kartą w środku umieszczonej na białej gąbce

Najpopularniejszymi producentami kart microSD są: Toshiba, Sandisk i Samsung. Wyróżnia się trzy podstawowe typy: microSD, która może mieć pojemność do 2 GB, microSDHC – do 32 GB oraz microSDXC – aż do 2 TB. Wybierając dany model, warto zwrócić uwagę nie tylko na to, ile jest na niej miejsca, ale także na prędkość zapisu i odczytu wyrażoną w klasach: 2, 3, 6 i 10 (najlepszą jest oczywiście ta ostatnia). Kiedy do obiegu zostały wprowadzone karty SD 3.0, wraz z nimi pojawił się wydajny standard przesyłania danych Ultra High Speed (UHS). Dzięki niemu szybkość transferu to 312 Mb/s.

Kolejnym ważnym parametrem jest wytrzymałość. Niektóre karty są odporne na trudne warunki, takie jak np. działanie wody (przetrzymają nawet do 72 godzin w słonej wodzie), skrajne temperatury, a nawet wstrząsy, promieniowanie rentgenowskie czy pole magnetyczne. Wyśrubowane normy trwałości, tak jak w modelu Kingston Canvas Select microSDXC, oznaczają, że nie trzeba obawiać się o bezpieczeństwo danych nawet w nieprzewidywalnych warunkach. Innym modelem spełniającym te normy jest karta microSD 128 GB SanDisk Ultra microSDXC I. Warto też zwrócić uwagę na symbol A1. Oznacza on, że akcesorium to umożliwia instalowanie aplikacji, co zwiększa komfort korzystania z urządzenia. Niektóre rodzaje kart microSD mogą zatem poprawić szybkość działania telefonu. Do tego te bardziej zaawansowane technologicznie nadają się do filmowania i wykonywania fotografii i umożliwiają przechowywanie nagrań w rozdzielczości Full HD przez 24 godziny. Ciekawym rozwiązaniem jest aplikacja mobilna SanDisk Memory Zone, która pozwala na tworzenie i przeglądanie kopii zapasowych plików zapisanych w pamięci telefonu w innej lokalizacji. Można ją kupić w sklepie Google Play.

Warto rozważyć również modele z adapterem. Ten niepozorny dodatek jest bardzo istotny, bowiem umożliwia korzystanie z karty microSD prawie w każdym urządzeniu. Z kolei na oznaczenia V6, V10, V30, V60 i V90 powinny zwrócić uwagę osoby, które zajmują się nagrywaniem filmów.

Polecane karty pamięci
  • 99,99 zł
  • 139,99 zł
  • 54,99 zł
  • 34,99 zł
  • 14,99 zł

Popularne modele kart microSD

Czarne karty microSD o pojemności 2 TB ułożone w formie kwiatka na białym tle naprzemiennie, raz frontową stroną, raz tylną

Na rynku jest obecnie wiele kart microSD. Najczęściej kupowane są te o średniej pojemności, wynoszącej od 32 do 128 GB. Idealnie nadają się one dla użytkowników, którzy chcą rozszerzyć pamięć swojego urządzenia, ale nie potrzebują ekstremalnie dużo miejsca. Karta microSD o pojemności 32 GB (np. Transcend Premium microSDHC Class 10 z prędkością odczytu danych 45MB/s) z powodzeniem powinna wystarczyć, jeśli jej przeznaczeniem jest przechowywanie krótkich filmów wideo czy dużej ilości zdjęć. Dla osób, które chcą nagrywać filmy w wysokiej jakości i odtwarzać je potem na ekranie telewizora, sprawdzą się modele o większej pojemności i z oznaczeniem “XC”. Karta microSDXC 64 GB, taka jak SanDisk HIGH ENDURANCE microSDXC, jest idealna np. do kamer samochodowych i systemów monitorowania, gdyż umożliwia nagrywanie przez 5000 godzin w rozdzielczości Full HD lub 4K i odczyt danych z prędkością 100 Mb/s. Natomiast do górskich wypraw można wybrać Kingston Canvas Go SDXC 64GB UHS-I, o wysokiej odporności na trudne warunki otoczenia i gwarantującą nagrania w jakości 1080p.

Modele kart microSD dla wymagających

Producenci akcesoriów elektronicznych nieustannie się prześcigają, tworząc karty microSD coraz bardziej zaawansowane i o coraz większej pojemności. Dla wymagających użytkowników, którzy potrzebują sporo miejsca do przechowywania swoich danych, sprawdzi się karta SanDisk Ultra 400GB microSDXC I. Dzięki niej można zapisywać i oglądać materiały wideo w rozdzielczości Full HD. Imponuje także prędkość zapisu danych. W ciągu minuty można przenieść aż 1200 zdjęć. Pasuje ona do smartfonów i telefonów z systemem Android i ma pojemność aż 400 GB. Kolejny model o dużej pojemności to karta Adata Premier ONE microSDXC Class 10 UHS-II U3. Jest ona dedykowana dla smartfonów, a także kamer sportowych czy dronów. Na tym nośniku można zapisać 256 GB danych. Do tego samego rodzaju urządzeń świetnie nadają się także karty innych uznanych producentów, czyli Samsung EVO PLUS microSDXC o pojemności 512 GB oraz Toshiba MicroSDXC M203/EA o pojemności 256 GB. Ich małe wymiary sprawiają, że charakteryzują się one bardzo niskim zużyciem energii.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów