Co warto wiedzieć o kanałach w amplitunerze? Porady

Autor: Grzegorz

Amplituner to często spotykane urządzenie, zazwyczaj w domach osób, które cenią sobie dobrą muzykę. To wielofunkcyjne urządzenie posiada wiele do zaoferowania, zwłaszcza, jeżeli chcemy go używać do czegoś więcej niż tylko słuchania muzyki. Amplitunery mogą występować w wersji stereo lub z większą liczbą kanałów. Im więcej kanałów, tym więcej bodźców ze strony kolumn, które do nich podłączymy. Dobierając urządzenie o odpowiedniej liczbie kanałów, możemy uzyskać świetny, przestrzenny dźwięk, w sam raz do oglądania filmu czy grania na konsoli.

Ręka sięgająca do amplitunera

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest kanał w amplitunerze
 2. jakie są rodzaje kanałów w amplitunerze i czym się różnią
 3. jakie modele amplitunerów warto kupić

Kanał w amplitunerze – czym jest?

Srebrny amplituner z wyświetalącym kanałem

Na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów amplitunerów, które oferują rozmaitą liczbę kanałów. Ten wielofunkcyjny sprzęt grający to gratka dla audiofilów, którzy uwielbiają dźwięk najwyższej jakości. Poza wzmacniaczem, znajdziemy w nim także radio. Podłączymy do niego ulubione głośniki, telewizor, komputer czy konsolę do gier. Wszystko po to, aby uzyskać czysty i dobrze zbalansowany dźwięk. Coraz nowsze modele wprowadzają innowacyjne rozwiązania – np. połączenie z innymi urządzeniami poprzez Wi-Fi czy Bluetooth. Każdy model charakteryzuje się określoną liczbą kanałów. Czym jednak jest wspomniany kanał?

Jest to podstawowy parametr w urządzeniach dźwiękowych. Liczba kanałów to inaczej liczba głośników czy kolumn, które możemy podłączyć do amplitunera. Poprzez wielość kanałów możemy uzyskać dźwięk przestrzenny. Poszukując amplitunera idealnego, powinniśmy zwrócić uwagę również na jego moc. Parametr ten określa, jaką moc może osiągnąć amplituner bez narażania na całkowite zniszczenie. Dlaczego moc jest ważna? Pozwala na wykrzesanie ze sprzętu dźwięku najwyższej jakości, bez obawy o jego uszkodzenie. Im większa moc, tym głośniej możemy słuchać muzyki. Ten parametr łączy się z wielkością pokoju, w którym znajdzie się amplituner. Na 20 m² powinniśmy osiągnąć moc łączną ze wszystkich kanałów nie większą niż 400 W. Wybór amplitunera z odpowiednią liczbą kanałów zależy też od naszych preferencji. Kupując urządzenie z więcej niż dwoma kanałami, zyskujemy możliwość podłączenia wielu urządzeń zewnętrznych, np. kolumn czy głośników. Dzięki temu, w zależności od wybranej liczby kanałów, możemy uzyskać piorunujący efekt dźwięku przestrzennego.

Liczba kanałów – rodzaje

Liczba kanałów to parametr, na który powinniśmy zwrócić uwagę na samym początku. Standardowe liczby kanałów to:

 • 2.1 (inaczej stereo),
 • 5.1,
 • 5.2,
 • 6.2,
 • 7.2,
 • 9.2.

Co oznaczają te wartości? Pierwsza liczba oznacza liczbę głośników, które możemy podłączyć do wzmacniacza. Wartość po kropce to liczba głośników niskotonowych (subwoofer), którą możemy podłączyć do urządzenia wielofunkcyjnego. Najpopularniejsze na rynku zestawy posiadają tylko 1 subwoofer. Zdarzają się jednak modele z dwoma. W zależności od liczby kanałów, możemy nasze kolumny rozstawić w różnoraki sposób. Najlepiej, aby głośniki ustawić tak, aby zalewały nas dźwiękiem z każdej strony, równomiernie. Poza tym liczba kanałów musi być także dostosowana do wielkości naszego pokoju. Co to oznacza? Powinniśmy wziąć pod uwagę to, jak rozstawimy kolumny, aby mogły w pełni odwzorować dźwięki z otoczenia. Dźwięk przestrzenny najbardziej słyszalny będzie podczas oglądania filmów czy grania w gry. Dzięki wielości kanałów będziemy mogli poczuć się, jakbyśmy uczestniczyli w wydarzeniach, które rozgrywają się na ekranie np. telewizora lub monitora. Jeżeli natomiast nie zależy nam na efekcie przestrzenności, możemy wybrać amplituner z kanałami stereo. Uzyskamy wtedy idealne możliwości do słuchania muzyki, rozstawiając jedynie 2 głośniki. Wiele osób wybiera amplitunery z najmniejszą liczbą kanałów, ponieważ nie chcą kupować dodatkowego zestawu kilku głośników.

Polecane amplitunery
 • 3 199 zł
 • 2 999 zł
 • 3 699 zł
 • 3 999 zł

Jaki model amplitunera warto kupić?

Srebrny amplituner w stylu vintage oraz wpięte do niego słuchawki

W RTV EURO AGD znajdziemy szeroki wybór amplitunerów. Każdy model charakteryzuje się bogatym wachlarzem funkcji i właściwości, które zachwycą każdego audiofila. Modelami z kanałami 2.1, które polecamy, są Yamaha MusicCast R-N803D oraz Onkyo TX-8270. Pierwsza propozycja posiada 145 W mocy na kanał. Umożliwia połączenie bezprzewodowe poprzez Wi-Fi, DLNA, Bluetooth oraz AirPlay. Ponadto, jeżeli lubimy słuchać muzyki popularnej, urządzenie posiada wiele źródeł radia – od FM po internetowe. Co ciekawe, to urządzenie wielofunkcyjne łączy się także z większością popularnych serwisów streamingowych muzyki, m.in. Spotify czy Tidal. Jest to świetny model dla osób, które są audiofilami z prawdziwego zdarzenia – kochają muzykę w najlepszym wydaniu! Druga propozycja, od Onkyo, to wzmacniacz o nieco wyższej mocy na kanał – 160 W. Posiada wszystkie wcześniej wspomniane funkcje dodatkowe. Ciekawą cechą tego sprzętu jest specjalne wejście Phono do odtwarzania płyt winylowych. Amplitunerem możemy też sterować za pomocą specjalnej aplikacji, którą da się ściągnąć na telefon.

Jeżeli chodzi o amplitunery z kanałami 5.1 oraz 5.2, to również mamy szeroki wachlarz wyboru. Pierwszą propozycją jest Yamaha MusicCast RX-D485. Ten model posiada moc na kanał o wartości 115 W. Może być sterowany za pomocą pilota, dołączonego do zestawu. Posiada wiele dekoderów dźwięku kanałowego, m.in. Dolby Digital Plus czy TrueHD. Do tego ma korektor dźwięku oraz wspiera wideo 4K Ultra HD. Jeżeli chodzi o amplituner z dwoma głośnikami niskotonowymi, warto wziąć pod uwagę Denon AVR-S650H. Sprzęt ten obsługuje format 3D dla lepszych wrażeń podczas korzystania z opcji dźwięku przestrzennego. Łączy się z asystentami głosowymi, m.in. Siri czy Asystentem Google.

Amplitunery z kanałami 7.1 lub większą liczbą charakteryzują się świetną jakością dźwięku z otoczenia. Sony STR-DN1080 to amplituner z kanałami 7.2, który podobnie jak wcześniej wspomniany Denon, ma możliwość podłączenia dwóch subwooferów. Posiada aż 8 specjalnych dekoderów dźwięku oraz specjalny korektor dźwięku. Ostatnią propozycją amplitunera wielokanałowego jest Onkyo TX-RZ840. Jest to prawdziwy mistrz dźwięku najwyższej jakości. Posiada kanały 9.2 o niesamowitej mocy aż 215 W! Obsługuje wszystkie certyfikowane standardy, aby w pełni oddać rzeczywisty dźwięk przestrzenny.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link