Jaka kamera sportowa będzie najlepszym wyborem?

Autor: Beata

Filmy tworzone z kamer sportowych cieszą się ogromną popularnością. Pozwalają one nagrywać sporty ekstremalne lub standardowe wideo z dowolnych czynności. Taki unikatowy efekt uzyskamy tylko i wyłącznie wtedy, jeśli będziemy korzystać z dobrej jakości sprzętu, montowanego na głowie, rowerze, motocyklu lub w dowolnym innym miejscu. Jaki model wybrać najlepiej? Czy warto montować kamerę na kasku, czy też lepiej na specjalnych pasach?

Kamera sportowa zamocowana na rowerze

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czy warto kupić kamerę sportową
  2. na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie
  3. jaką kamerę wybrać najlepiej

Czy warto kupić kamerę sportową?

Tradycyjne aparaty i kamery nie sprawdzą się w ekstremalnych warunkach. Kiedy uprawiamy sport lub dowolną inną aktywność fizyczną, znacznie wygodniejsze będzie rozwiązanie, przy którym mamy wolne miejsce oraz pewność, że nie ulegnie uszkodzeniu. Taki sprzęt musi być kompaktowy oraz bardzo wytrzymały. Poza tym warto, by mógł nagrać możliwie jak najwięcej w odpowiednio wysokiej jakości. Kamery sportowe spełniają swoje zadanie pod każdym z tych względów i nie tylko.

Mały rozmiar zapewnia mobilność i wygodne korzystanie. Producenci często udostępniają także różne akcesoria, takie jak sprzęt do montażu na kasku, pasy do zakładania kamery na tors czy specjalne butle z powietrzem, aby nie utopić urządzenia przy nagrywaniu. Przeważnie jednak za takie elementy musimy dodatkowo zapłacić. Większość kamer sportowych może być również z powodzeniem wykorzystywana jako wideorejestrator samochodowy. Ważną kwestią jest ponadto wytrzymałość sprzętu. Niektóre modele są odporne na pył, piasek, a nawet wodę. Trudno jest je uszkodzić, więc przy ewentualnym wypadku możemy być pewni, że obraz i tak się zapisał.

Kamera sportowa to niesamowita wygoda przy nagrywaniu filmów. Możemy je tworzyć zawsze i wszędzie, a przy tym zachowujemy pełną swobodę ruchów. Modele obecne na rynku charakteryzują się także niesamowitą jakością samego nagrania, przez co nie odstają aż tak mocno od tradycyjnych kamer.

Polecane kamery sportowe
  • 159,99 zł
  • 1 749 zł
  • 64,99 zł
  • 2 399 zł
  • 259 zł

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie?

Kamera sportowa powinna być przede wszystkim dostosowana do uprawiania dowolnej aktywności fizycznej przy jednoczesnym nagrywaniu, a do tego zapewniać pełną swobodę ruchów. Warto więc zwrócić uwagę, czy dany model może być montowany na kasku, opasce na głowę, pasach na piersi, rowerze lub innym sprzęcie. Samo urządzenie jest stosunkowo małe, kompaktowe oraz proste w obsłudze. Większość z nich jest podobnej budowy, więc ten aspekt nie stanowi aż tak istotnej kwestii.

Ważne jest natomiast to, by kamera była wytrzymała. Najlepiej, jeżeli jest odporna na pył, piasek i oczywiście wodę. Bardzo popularne są filmy nagrywane na basenie czy nad morzem, dlatego dobrze jest zabezpieczyć swój sprzęt także na takie warunki. Większość modeli dostępnych na rynku oferuje taką opcję, jeżeli korzystamy ze specjalnej obudowy, która zwykle znajduje się w zestawie.

Warto również zadbać o to, by jakość materiału wideo była na odpowiednio wysokim poziomie. Jeżeli zależy nam na płynnym, wyraźnym obrazie, to powinniśmy wybrać sprzęt rejestrujący w HD lub Full HD przy zachowaniu 60 klatek na sekundę. W przypadku takiego urządzenia ważna jest też stabilizacja, ponieważ nagrywanie szybkich, dynamicznych ujęć tego po prostu wymaga. Inaczej filmy będą niezbyt przyjemne do oglądania. Na rynku dostępne są także modele bardziej zaawansowane, oferujące rozdzielczość 4K. Często wtedy jednak pojawia się utrata w płynności, gdyż takie filmy nagrywane są zwykle w 30 klatkach na sekundę. Nie jest to idealne rozwiązanie, jeśli zamierzamy nagrywać m.in. sporty ekstremalne. Dodatkowo kamera sportowa powinna być wyposażona w slot na kartę pamięci. Musimy mieć jej jak najwięcej, bo pozwala to na tworzenie większej ilości materiału. Niektóre modele w ogóle nie posiadają wbudowanej pamięci, przez co korzystanie z karty staje się koniecznością.

Sama obsługa kamery jest kwestią drugorzędną. Czasami w urządzeniu znajduje się mały ekran, ale nie zawsze. Zwykle używanie takiego sprzętu sprowadza się do wciśnięcia przycisku nagrywania. Dobrze jednak wybrać model, który posiada także aplikację mobilną na smartfony. Możemy wtedy na większym ekranie oglądać rejestrowany materiał oraz na bieżąco dostosowywać ustawienia.

Jaką kamerę wybrać najlepiej?

Od kamer sportowych nie można oczekiwać jakości porównywalnej do pełnoprawnych lustrzanek, aczkolwiek potrafią one zadziwiać. Nagranie w Full HD przy 60 klatkach wygląda świetnie z uwzględnieniem dynamicznych ujęć i stabilizacji, którą oferuje wiele modeli. Wybór kamery zależy w dużym stopniu też od potrzeb i wymagań personalnych. Warto mimo to zwrócić uwagę na często polecane, sprawdzone modele, takie jak GoPro HERO7 Silver lub DJI OSMO ACTION. Są to jednak rozwiązania z wyższej półki.

Mniej wymagający użytkownicy mogą sprawdzić tańsze propozycje. Chociażby takie, jak Cavion Motus 4K Wi-Fi, Olympus TG-Tracker czy Manta SHK333 HD, które również są w stanie zapewnić satysfakcjonującą jakość nagrywanego obrazu.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę