Jak działa kamera termowizyjna do telefonu? Opis funkcji i wybór najlepszych modeli

Autor: Grzegorz

Niekiedy wykorzystywana jest jako gadżet, ale przede wszystkim jako użyteczne urządzenie, pozwalające dojrzeć znacznie więcej. Kamera termowizyjna do telefonu ma mnóstwo zastosowań i jeszcze więcej możliwości. Przed wyborem konkretnego modelu warto się zastanowić, na jakie funkcje należy zwracać uwagę.

Smartfon z kamerą termowizyjną

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak działa kamera termowizyjna;
 2. do czego wykorzystywana jest kamera termowizyjna;
 3. jakie modele są najbardziej polecane.

Jak działa kamera termowizyjna?

Smartfon w ręku z kamerą termowizyjną

Zasadą działania tego urządzenia jest rejestrowanie i wizualizacja rozkładu temperatury. Pomiarem objęte mogą zostać powierzchnie niektórych obiektów, których analiza w końcowej fazie wyświetlana jest na tzw. termogramie. Tego typu kamery wykorzystują promieniowanie podczerwone, powstałe w wyniku emisji lub odbicia od danych przedmiotów. Następnie jest ono przetwarzane na sygnał elektryczny, zaś w ostatniej fazie – na wizualny obraz.

Każda kamera termowizyjna jest wyposażona w układ optyczny, składający się zazwyczaj z obiektywu, układu przeszukiwania (którego zadaniem jest odbieranie informacji z zewnątrz), a także układu skupiającego promieniowanie i przekazującego je na detektor. Wszystkie te elementy sprawiają, że urządzenia te znajdą swoje zastosowanie między innymi w:

 • leśnictwie,
 • weterynarii,
 • wojsku,
 • budownictwie,
 • hydraulice,
 • medycynie.
 • 169,99 zł
 • 52,99 zł
 • 349 zł
 • 189,99 zł
 • 84,99 zł

Która kamera termowizyjna do telefonu jest najlepsza?

Zdjęcie termowizyjne smartfona

Seek Thermal Kamera termowizyjna Compact Pro Android

Spośród dostępnych na rynku modeli można wyselekcjonować te, które w zupełności zaspokoją potrzeby każdego gadżeciarza lub osoby potrzebującej jej do pracy. Jedną z najbardziej zaawansowanych, a jednocześnie najbardziej uniwersalnych, opcji jest Seek Thermal Kamera termowizyjna Compact Pro Android. Jest ona przeznaczona do najnowszych modeli telefonów z systemem Android i oferuje użytkownikowi czujnik temperatury 320 x 240 px, a także pole wynoszące 32 stopnie. Dzięki temu możliwe jest ,,zbadanie" bardzo dużej powierzchni na obiekcie i obejrzenie go na wyświetlaczu. Swoje zadanie spełni między innymi przy wykrywaniu nieszczelności w rurociągach wodnych, sprawdzaniu szczelności dachu czy okien, ocenie połączeń elektrycznych lub ustaleniu źródła utraty energii.

Najważniejsze zalety modelu:

 1. Zakres pomiarowy temperatury – od -40 do 330 stopni Celsjusza.
 2. Obszar pola widzenia wynoszący 32 stopnie.
 3. Doskonała widoczność nocą, w ciągu dnia i przy słabym oświetleniu.

Flir One Pro Kamera termowizyjna Android Micro-USB

Kamera termowizyjna do telefonu może być wykorzystywana przy jeszcze trudniejszych warunkach, np. w cieple wynoszącym nawet 400 stopni Celsjusza. Do tego typu działań idealnym wyborem będzie Flir One Pro Kamera termowizyjna Android Micro-USB, będąca jednym z liderów rynkowych, jeśli chodzi o maksymalny zakres pomiarowy temperatury. Co więcej, w swojej klasie odznacza się najwyższą rozdzielczością wizualną (1440 x 1080 px), która w połączeniu m.in. z systemem przechwytywania obrazu MSX i VividIR pozwala zobaczyć jeszcze więcej szczegółów. Poleca się ją inspektorom i wykonawcom, a także osobom pragnącym wskazać przyczyny awarii ciepłowniczych, wodociągowych czy elektrycznych.

Najważniejsze zalety modelu:

 1. Zakres pomiarowy temperatury – od -20 do 400 stopni Celsjusza.
 2. Interfejs USB-C.
 3. Wizualna rozdzielczość wynosząca 1440 x 1080 px.

Flir ONE Pro LT iOS

A co z posiadaczami urządzeń z systemem iOS? Okazuje się, że rynek również dla takich osób ma do zaoferowania godny polecenia sprzęt. Flir ONE Pro LT iOS, bo o nim mowa, to kamera termowizyjna do telefonu, która dzięki zastosowaniu rewolucyjnego procesu przetwarzania obrazu VividIR daje możliwość dojrzenia dużej ilości szczegółów, co z kolei pozwala skutecznie odnaleźć przyczynę usterki. O uniwersalności tego modelu świadczy przede wszystkim złącze OneFit z regulacją wysokości, dzięki któremu urządzenie będzie pasowało zarówno do smartfona, jak i tabletu. Dedykowana aplikacja FLIR ONE z kolei zapewnia wykonanie jednoczesnego pomiaru wielu punktów temperatury i przesyłanie obrazów termicznych do smartwatcha.

Najważniejsze zalety modelu:

 1. Zakres pomiarowy temperatury – od -20 do 120 stopni Celsjusza.
 2. Uniwersalne złącze OneFit.
 3. Wizualna rozdzielczość wynosząca 1440 x 1080 px.

Seek Kamera termowizyjna Reveal FF

Kompaktowość i przyspieszona częstotliwość odświeżania – cechy te szczególnie są przydatne przy polowaniach i ochronie obiektów. Zapewnia je Seek Kamera termowizyjna Reveal FF, wyposażona w latarkę LED, 6-calowy ekran o rozdzielczości 240 x 320 px i wytrzymały akumulator (nawet do 9 godzin pracy). Model ten ponadto posłuży do pracy w ekstremalnych warunkach, przy temperaturze od -40 do 330 stopni Celsjusza.

Najważniejsze zalety modelu:

 1. Zakres pomiarowy temperatury – od -40 do 330 stopni Celsjusza.
 2. Wykrywanie źródła ciepła z odległości do 160 metrów.
 3. Pyłoszczelność i wodoszczelność.

Podobne funkcje spełnia nieco zmodyfikowany model Seek Thermal Kamera termowizyjna Reveal XR FF (kamuflaż), będący jeszcze lepszym rozwiązaniem przy polowaniach i pracach w terenie. Specjalnie zaprojektowana obudowa pozwala używać tego urządzenia, będąc niemalże niezauważonym.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link