Kamera sportowa – który model warto kupić?

Autor: Joanna

Kamera sportowa jest z reguły niewielkim urządzeniem, ale o bardzo dużych możliwościach. Bez problemu można ją zamontować w samochodzie, przypiąć do plecaka czy przykleić do kasku rowerowego. Coraz częściej towarzyszy nam w trakcie treningów sportowych lub wycieczek. Czym kierować się przy wyborze takiego urządzenia? Jaka jest najlepsza kamera sportowa?

kamera sportowa na plaży

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. na co zwrócić uwagę przy wyborze kamery sportowej
  2. jakie parametry są kluczowe przy zakupie urządzenia
  3. który model kamery sportowej warto kupić

Kamera sportowa – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jednym z podstawowych kryteriów zakupu kamery sportowej jest jej rozdzielczość. Ponadto warto uwzględnić także jej płynność, czyli parametr wyrażany w klatkach na sekundę, oznaczanych przeważnie symbolem fps. Wyższy wskaźnik fps pozwala nagrywać materiały o dużo lepszej ostrości i dynamice. W przypadku kamer sportowych o rozdzielczości Full HD, czyli 1920 x 1080 pikseli, płynność nagrywania powinna być na poziomie 60 lub 120 fps. W kamerach 4K, czyli nagrywających w rozdzielczości 3840 x 1080 pikseli, płynność musi być co najmniej na poziomie 30 fps. Popularne są również kamery sportowe HD. Taka tania kamera sportowa nagrywa w jakości 1280 x 720 pikseli.

kamera sportowa GoPro HERO7 Black

Kamera sportowa 4K, Full HD lub HD powinna posiadać szerokokątny obiektyw, sprawdzający się przede wszystkim w nagrywaniu klipów z uprawiania sportów ekstremalnych. Każdy szczegół zostanie zarejestrowany na nagraniu, nawet w momencie, kiedy wykonujemy zjazdy, skoki czy inne ekstremalne i dynamiczne ruchy. Najlepsza kamera sportowa wykadruje obraz za nas, bo w trakcie treningu nie ma na to czasu. Obiektyw powinien dawać szerokie pole widzenia. Na rynku dostępne są modele kamer oferujące pole widzenia sięgające nawet 170 stopni. Warto pamiętać, że zbyt szerokie ustawienie obiektywu może wiązać się z zakrzywianiem się obrazu po bokach. Dobrze jest, aby model kamery miał wbudowaną funkcję usuwania takiego efektu.

Niewątpliwe ważnym czynnikiem przy zakupie kamery sportowej jest stabilizacja obrazu. Każda kamera, w tym kamera sportowa na kask czy rower, powinna mieć tę funkcję. Osobom, którym zależy na płynnym obrazie, pozbawionym drgań zaleca się stosowanie gimbali, czyli stabilizowanych uchwytów o charakterze mechaniczno-elektronicznym. Nie należą one do najtańszych urządzeń, ale opłaca się je mieć. Gimbale mechaniczne są nieco tańsze, wydajne, ale wymagają od nas ręcznej konfiguracji, a przez to nieco większej wiedzy operatora. Gimbale elektroniczne są dużo prostsze w obsłudze i tym samym poradzą sobie z nimi nawet osoby niemające wprawy w filmowaniu.

Przy zakupie kamery warto również zwrócić uwagę na jej wyświetlacz. Najlepiej, aby producent wyposażył urządzenie w wersję dotykową. Jeśli jednak nasza kamera nie posiada takiego wyświetlacza, to powinna oferować opcję obsługi poprzez smartfon. To bardzo dobre rozwiązanie jeśli będziemy używać kamery do rejestrowania obrazu, np. z kasku rowerowego. Co więcej, obraz wyświetlany na smartfonie jest dużo większy i łatwiej nam korygować ustawienie kamery. Bardzo często producenci w zestawie dokładają kilka przydatnych gadżetów. Jednym z nich jest pilot w kształcie zegarka, który zakładamy na rękę. To wygodna propozycja, pozwalająca realizować materiały w dużo bardziej komfortowych warunkach.

Kupując kamerę sportową, nie można zapomnieć o jakości wykonania i czasie pracy baterii. Szczególnie ten drugi parametr jest istotny podczas realizowania filmów w plenerze.

Polecane kamery sportowe
  • 128,99 zł
  • 128,99 zł
  • 749 zł
  • 79,99 zł
  • 599 zł

Kamery sportowe – które modele warto wybrać?

Jeśli wiemy już, czym kierować się przy wyborze kamery sportowej, to warto sprawdzić, co oferuje nam rynek w tym segmencie. Cavion Motus 4K Wi-Fi to tania kamera sportowa, wyposażona w funkcję cyfrowej stabilizacji obrazu i możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K i Full HD. To budżetowy model, idealny dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z filmowaniem bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów. Redleaf RD1006 to kamera sportowa do 500 zł, doskonała do nagrywania filmów sportowych nawet w ekstremalnych warunkach. Producent wyposażył urządzenie w menu w języku polskim. Ponadto kamera jest odporna na zachlapanie i kurz.

nagrywanie sportową kamerą na rowerze

GoPro HERO7 Silver to dla wielu osób najlepsza kamera sportowa o matrycy 10 milionów pikseli i z opcją nagrywania filmów w jakości 4K i Full HD. Urządzenie jest wodoodporne do 10 metrów. Dodatkowo zostało wyposażone w odbiornik GPS. Funkcja Slow Motion daje możliwość nagrywania jeszcze ciekawszych klipów. Interesującym wariantem jest możliwość sterowania kamerą za pomocą głosu. Dobra kamera sportowa to model GoPro HERO7 White, pozwalający nagrywać filmy w jakości Full HD o płynności 60 fps. Jeśli ktoś szuka kamery sportowej do 300 zł, to trafnym wyborem będzie zakup modelu Redleaf SJ8000 TRIP 4K z pilotem z wbudowaną opcją łączności WiFi.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link