Wybieramy kamerę 4K – na co zwrócić uwagę?

Autor: Adam

Kamery 4K są coraz powszechniej stosowanymi urządzeniami do nagrywania materiałów nie tylko przez vlogerów. Często towarzyszą nam np. podczas wakacji, pozwalając doskonale uchwycić momenty, które chcemy nagrać. Co więc warto o nich wiedzieć?

Kamera 4K znajdująca się na statywie.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie cechy mają kamery 4K
  2. jakie są typy kamer 4K
  3. na jakie modele kamer 4K warto zwrócić uwagę

Kamera 4K – jakie ma cechy?

Czarna kamera 4K trzymana w dłoni kobiety.

Coraz szybszy rozwój technologii sprawia, że urządzenia, które jeszcze niedawno były absolutnymi nowinkami dostępnymi tylko dla profesjonalistów, teraz stają się powszechne i praktycznie każdy może kupić sprzęt znakomitej jakości w przystępnej cenie. Jednym z nich jest kamera 4K. Jeszcze kilkanaście lat temu kupno kamery wiązało się z nie lada wydatkiem i trzeba było słono zapłacić za nagrywanie w jakości SD, nie mówiąc już o pojawiającej się wtedy technologii Full HD, na którą stać było naprawdę nielicznych. Technika rozwija się jednak w niesamowitym tempie, co sprawia, że szybciej spadają również ceny profesjonalnych urządzeń, takich jak właśnie kamera 4K. Jej nazwa pochodzi od 4 tysięcy pikseli rozdzielczości umieszczonych w pozycji horyzontalnej.

Kamera 4K umożliwia nagrywanie obrazu z cztery razy większą liczbą pikseli niż kamera Full HD i dziewięciokrotnie większą niż sprzęt w jakości HD. To pokazuje, z jakim skokiem jakościowym mamy do czynienia. A najważniejsze jest to, że możemy po prostu wyjść do sklepu i zakupić taką kamerę, aby przy jej pomocy nagrywać filmy jak zawodowcy – w doskonałej jakości, niedostępnej dotąd na tak szeroką skalę.

4K niejedno ma imię – typy kamer

Stworzenie rankingu kamer 4K nie byłoby rzeczą prostą. Przede wszystkim dlatego, że jakość 4K ma kilka różnych wariantów. Są kamery nagrywające z prędkością 30 klatek na sekundę, ale i nieco mniej sprawne, które łapią ich 25 lub 24. Sama kamera 4K również jest szerokim pojęciem, ponieważ przyjmuje różne formy. Mamy więc do wyboru profesjonalne kamery 4K, kamery cyfrowe 4K, kamery sportowe 4K, kamery samochodowe 4K czy też kamery internetowe 4K, a nawet kamery 4K 360 stopni. Jak widzimy, bogactwo wyboru jest niesamowite, dlatego trzeba samemu zdecydować, jaka kamera będzie najlepsza na nasze potrzeby. Możliwości jest wiele i wiadomo, że nie da się prześwietlić całego rynku, ale warto przyjrzeć się niektórym dobrym kamerom 4K poszczególnych rodzajów, które są powszechnie dostępne.

Polecane kamery sportowe
  • 128,99 zł
  • 128,99 zł
  • 128,99 zł
  • 129 zł
  • 128,99 zł

Jaką kamerę 4K kupić?

Czarna kamera 4K na białym tle.

Pierwszym typem kamer 4K jest ten, który może być przeznaczony do profesjonalnych nagrań, czyli kamera cyfrowa. Przykładem takiego urządzenia jest Sony FDR-AX33 4K. Umożliwia nagrywanie w jakości 4K (3840×2160) oraz oczywiście w niższej jakości – Full HD i HD. Kamera ta pracuje w znakomitej rozdzielczości 20,6 megapikseli i umożliwia dziesięciokrotne zbliżenie optyczne. Jest poręczna i lekka, a to bardzo ważne cechy przy nagrywaniu większym sprzętem. Wbudowane Wi-Fi pozwala na przesyłanie filmów i zdjęć do komputera bez pośrednictwa kabli. Obsługuje różne rodzaje kart pamięci: Memory Stick PRO Duo, Memory Stick PRO-HG Duo, Memory Stick XC-HG Duo, a także SD, SDHC oraz SDXC. Innym rodzajem sprzętu jest kamera sportowa 4K. Nazwa może sugerować, że służy do rejestrowania aktywności fizycznej, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by nagrywać nią również inne działania. Jest to poręczny i mały typ kamery, odpowiedni wtedy, gdy jesteśmy w ruchu.

Dobra i niedroga (poniżej 600 zł) kamera sportowa 4K to np. SJCAM SJ6 Legend, która nagrywa w standardzie 4K z prędkością 24 klatek na sekundę. Dużą zaletą tej kamery jest ekran dotykowy LCD, dzięki któremu szybko będzie można odtworzyć nagrane filmy. Obsługiwane karty pamięci to microSD oraz microSDHC. Kamera ma też wbudowane Wi-Fi i zapewnia możliwość podłączenia zewnętrznego mikrofonu przez USB. Jej duże atuty to wodoodporność do 30 metrów, a także ultraszerokokątny obiektyw 166°. Innymi przykładami mogą być Sony Action Cam FDR-X3000R – kamera cyfrowa 4K oraz GoPro HERO7 White – kamera 4K Ultra HD.

Kamera 360 stopni to bardzo ciekawy gadżet. Nagrywanie filmu za jej pomocą sprawia, że można później obracać obraz we wszystkich kierunkach wokół osi, co daje niesamowite wrażenie przestrzenne. W przypadku tego typu kamer 4K ważnym parametrem jest rozdzielczość. Im jest większa, tym lepsza będzie jakość nagrywanego filmu. Przykładem urządzenia 4K 360° o bardzo wysokiej rozdzielczości jest Garmin VIRB 360. Nie jest to sprzęt tani, ale też i niespecjalnie drogi, jak na swoje możliwości. Przede wszystkim zapewnia nagrywanie w 4K (3840 × 2160) z klatkowaniem 30 fps, a nawet 5,7K (również w 30 fps) i rozdzielczość 15 milionów pikseli. Dzięki technologii NTC łatwo zsynchronizować kamerę ze smartfonami i tabletami z systemem Android. Możliwe jest także bezproblemowe przesyłanie za pomocą Bluetooth lub Wi-Fi. Kamera ma wbudowany mikrofon, żyroskop i jest wodoodporna do 10 metrów. Jest kompatybilna z kartami pamięci microSD. Niezwykle ciekawą funkcję tej kamery stanowi G-Metrix. Dzięki wbudowanemu odbiornikowi GPS kamera może rejestrować wysokość, prędkość, tempo, dystans czy pomiar i czas okrążeń, a te wszystkie dane mogą być potem nałożone na film w formie wykresów.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link