Czym jest kabel koaksjalny?

Autor: Klaudia

Niektórzy zastanawiają się, czym jest i z czego składa się kabel koaksjalny. Można zająć się omówieniem samej budowy, lecz wcześniej warto pochylić się także nad kwestią nazewnictwa. Są osoby preferujące nazwę kabel koaksjalny, lecz nie jest to jedyny sposób na określenie tego typu przewodu. Inna jego nazwa to kabel koncentryczny. Ciekawostką jest ponadto fakt, że został on opatentowany w 1880 roku przez inżyniera Olivera Heaviside'a. Jak widać, informacje o tym kablu potrafią być dość interesujące.

Wpięty kabel koaksjalny

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. co to jest kabel koaksjalny
 2. do czego służy kabel koaksjalny

Co to jest kabel koaksjalny?

Kable koncentryczne

Kabel koaksjalny to jedno z określeń na kabel koncentryczny. W języku angielskim zapis nazwy tego typu kabla to „coaxial cable”. Skoro już jesteśmy przy nazewnictwie, to warto wspomnieć także o tym, że można pokusić się o jeszcze jedno określenie. Jest nim kabel współosiowy – pasuje ono ze względu na jego budowę, ponieważ przewód ma ułożony współosiowo oplot. Czym tak naprawdę jest kabel koncentryczny? Starając się o ogólne wyjaśnienie, należałoby stwierdzić, że jest to przewód telekomunikacyjny, który wykorzystuje się w transmisji zmiennych sygnałów małej mocy.

Co jeszcze można powiedzieć o kablu koncentrycznym? Jest zbudowany z przewodnika elektrycznego, z reguły wykonanego z miedzi. Rodzaj wykorzystanego materiału ma spore znaczenie, gdyż jest to czynnik wpływający na jakość sygnału. Oczywiście miedź nie jest dobierana przypadkowo, wręcz przeciwnie – daje ona zadowalającą wydajność i właśnie to za nią przemawia. To nie koniec elementów będących składnikami kabla koaksjalnego. Później jest jeszcze izolacja wewnętrzna, która oddziela główny przewodnik od ekranu. Określa się to również dielektrykiem. Jest to po prostu warstwa tworzywa sztucznego, często zrobiona z polietylenu.

Skoro była mowa o dielektryku, który oddziela główny przewodnik od ekranu, to najwyższa pora przejść do samego ekranu. Czym właściwie jest? Otóż ekran kabla to osłona, której zadaniem jest ochrona izolowanych przewodów. Ma zapobiegać powstawaniu zakłóceń elektrycznych, ponieważ ich wpływ na efektywność przesyłania sygnału jest niekorzystny. Jeżeli chodzi o sam materiał, z którego wykonany jest ekran, to zazwyczaj będzie to aluminium bądź miedź.

Następnym elementem budowy kabla koaksjalnego – lub, jeśli ktoś preferuje inną nazwę, kabla koncentrycznego – jest oplot. Z reguły składa się on z aluminiowej lub miedzianej siatki. Większa gęstość będzie równoznaczna z lepszą jakością kabla. Udało się już opisać całkiem sporo składowych kabla koncentrycznego, lecz to jeszcze nie koniec. Kolejną ważną częścią jest płaszcz zewnętrzny, który ma zabezpieczać przed wilgocią oraz potencjalnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Będzie to szczególnie ważne, gdy oplot jest niepełny. Warto nadmienić, że znajdziemy tu również oznaczenia producenta kabla.

Polecane kable antenowe
 • 129,99 zł
 • 149,99 zł
 • 49,99 zł
 • 69,99 zł
 • 19,99 zł

Do czego służy kabel koncentryczny?

Kabel koaksjalny trzymany w dłoniach

Jakie mogą być zastosowania dla kabla koncentrycznego? Można go chociażby wykorzystać do instalacji antenowych. Za przykład może posłużyć Opticum AX2S-48/20M. Jest to kabel koncentryczny antenowy RG6, którego przeznaczeniem – zgodnie z tym, co zostało napisane – jest wykorzystywanie w instalacjach do telewizji satelitarnej, telewizji naziemnej, w przekazach cyfrowych HD i analogowych. Sprawdzi się zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Jego parametry są następujące:

 • impedancja: 75 ohm,
 • żyła wewnętrzna: 1,02 mm,
 • ekran z folii AL + oplot AL 48B,
 • powłoka zewnętrzna: 4.95 mm/PVC.

Kolejny przykład kabla koaksjalnego to Reinston ESAT012 30m. Jest on dedykowany do profesjonalnych instalacji RTV-SAT, bez względu na to, czy będą indywidualne czy zbiorcze. Sprawdzi się podczas przesyłania sygnału radiowego (FM, DAB+) i telewizji kablowej. Wysokie właściwości transmisji są zapewnione przez wewnętrzny, miedziowany przewód. Warto nadmienić, że podwójne ekranowanie (double shielded coaxial cable) jest świetnym zabezpieczeniem przed zakłóceniami występującymi w środowisku zewnętrznym. Jego parametry są następujące:

 • impedancja: 75 ohm,
 • żyła wewnętrzna (drut stalowy, miedziowany): 1,02 mm,
 • ekran z folii jednostronnie aluminiowanej (AL.-PET),
 • materiał izolacji zewnętrznej: PVC.

Podsumowując, kiedy przychodzi czas na wybór anteny oraz tunera, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się ulubionymi kanałami telewizyjnymi, nie powinno się całkowicie ignorować kwestii kabla. Jeżeli zadbamy o zakup właściwego kabla koncentrycznego, wtedy uzyskamy odpowiednie własności transmisji. Stosowna budowa i parametry przekładają się na bezproblemową transmisję sygnału. Wysokiej klasy przewód koncentryczny to inwestycja, która zwróci się w postaci naszego komfortu.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link