Wkładki laktacyjne – jakie modele wybrać?

Autor: Joanna

Wkładki laktacyjne dla karmiącej piersią kobiety to artykuły niemal pierwszej potrzeby. Chronią bieliznę przed zabrudzeniem mlekiem wydobywającym się z piersi podczas laktacji. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów – od jednorazowych ochraniaczy po wkładki wielorazowego użytku.

Wkładki laktacyjne obok butelki z mlekiem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym są wkładki laktacyjne;
 2. jakie rodzaje ochraniaczy na czas laktacji są dostępne na rynku;
 3. jak używać wkładek laktacyjnych.

Wkładki laktacyjne – do czego służą?

Wkładka laktacyjna założona pod biustonosz

Wkładki laktacyjne to rodzaj ochraniaczy na piersi. W okresie karmienia zapobiegają zabrudzeniu bielizny i ubrań mlekiem, które często samoczynnie wydobywa się z piersi. Wbrew pozorom we wkładki laktacyjne warto wyposażyć się jeszcze przed porodem, ponieważ pod koniec ciąży zdarzają się czasem niekontrolowane wycieki mleka. Dobrym rozwiązaniem są na przykład jednorazowe wkładki laktacyjne Medela.

Laktacja to dla wielu kobiet, szczególnie tych, które rodzą po raz pierwszy, zupełnie nowa sytuacja. Z nią wiąże się niekontrolowany wypływ pokarmu z piersi. Wkładki laktacyjne, tak wielorazowego, jak i jednorazowego użytku, chronią przed dyskomfortem wynikającym z takiej sytuacji. Szczególnie na samym początku niekontrolowane wycieki mleka zawstydzają kobiety, z czasem mamy i najbliższe osoby w ich otoczeniu zwykle się do nich przyzwyczajają. Aby uniknąć niekomfortowej sytuacji, zwłaszcza w miejscu publicznym, zaleca się zakup wkładek. Zminimalizują ryzyko, że wokół sutków pojawią się mokre, nieestetyczne plamy.

Jakie wkładki laktacyjne wybrać?

Najlepsze wkładki laktacyjne to takie, które dopasowane są do potrzeb i preferencji kobiety, a także do etapu laktacji, w którym się ona znajduje. Wkładki laktacyjne różnią się między innymi materiałem, z jakiego są wykonane. Może to być:

 • bawełna,
 • wełna,
 • bambus,
 • silikon.

Wkładki różnią się grubością, chłonnością i kształtem, mogą być wielo- lub jednorazowe. Analogicznie jak w przypadku podpasek, warto mieć na uwadze, że grubość nie przekłada się na chłonność. Nawet najgrubsza warstwa kiepskiej jakości materiału może nie poradzić sobie w okresach nawału pokarmowego, a przy tym ogranicza skórze dostęp powietrza. Aby temu zapobiec, zaleca się zwrócić uwagę nie tylko na powierzchnię wkładki, ale także na to, czym jest wypełniona od wewnątrz. Medela wkładki laktacyjne zostały wykonane w całości z materiału naturalnego, bez dodatku poliestru, folii czy innego sztucznego tworzywa. Dzięki temu nie tylko są chłonne, ale też przewiewne, pozwalają skórze oddychać i zmniejszają ryzyko infekcji. Na początku karmienia, kiedy proces laktacji nie jest jeszcze ustabilizowany, położne zalecają korzystanie z wkładek jednorazowych, dopiero gdy produkcja pokarmu się ustabilizuje, warto pomyśleć o zakupie ekologicznych wkładek wielorazowych.

Polecane laktatory
 • 44,99 zł
 • 299 zł
 • 189,99 zł
 • 679 zł
 • 99,99 zł

Wkładki laktacyjne – jak używać?

Wkładki laktacyjne obok szarego biustonosza

Wielorazowe wkładki laktacyjne przydają się właściwie przez cały okres laktacji. Należy sobie bowiem zdawać sprawę, że podczas podawania piersi dziecku czy też ściągania mleka laktatorem z drugiej piersi automatycznie wypływa mleko. Zdarza się również, że wycieka ono z sutków w zupełnie niekontrolowany sposób. Stosowanie bawełnianych czy silikonowych wkładek laktacyjnych pozwala ustrzec się przed nieestetycznymi i specyficznie pachnącymi plamami na staniku, tym bardziej że mogą one zabrudzić również ubranie. W miejscu publicznym może to wywoływać u kobiety silny dyskomfort.

Wkładek laktacyjnych należy używać parami, choć nie zawsze jednocześnie. Podczas karmienia dziecka lub odsysania pokarmu laktatorem wkładka powinna przylegać jedynie do drugiej, „wolnej” piersi. Po kamieniu obie wkładki koniecznie trzeba wymienić, a czyste włożyć do miseczek biustonosza.

Większość modeli ma klejący pasek, który sprawia, że wkładka stabilnie przyczepia się do stanika, nie przesuwa się podczas ruchu. Jest to rozwiązanie komfortowe, które pozwala zapomnieć, że wkładki w ogóle znajdują się w biustonoszu. Niektóre modele ochraniaczy są pokryte substancją kleistą, aby zapewnić karmiącym jeszcze wyższy komfort. Niestety nie wszystkie wkładki laktacyjne mają takie zabezpieczenia. Warto zwrócić na to uwagę podczas zakupów. Modele bez paska klejącego będą po prostu niewygodne w noszeniu. Niższa cena nie zrównoważy skrępowania, które mogą wywoływać.

Korzystanie z wkładek laktacyjnych wymaga wysokiego poziomu higieny. Jednorazowe wkładki należy wyrzucić od razu po użyciu, wielorazowe najlepiej natychmiast wyprać. Tutaj nie ma miejsca na kompromisy i oszczędność. Chcąc uchronić się przed niebezpiecznymi infekcjami, należy wkładki wymieniać tak często, jak wymaga tego sytuacja. Zawsze należy zaś rozbić to po karmieniu lub odciąganiu mleka laktatorem.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link