Szelki dla psa – jak wybrać odpowiedni model dla swojego pupila?

Autor: Piotr

Szelki dla psa to bardzo dobry sposób na wychowanie czworonoga. Przydają się zarówno dla małych, jak i dla większych psów, które mają problem z zaakceptowaniem obroży. Sprawdzają się nie tylko podczas spaceru, ale także w czasie nauki chodzenia na smyczy. W sklepach jest szereg modeli, na które można się zdecydować. Jakie będą odpowiednie i na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Pies dla niepełnosprawnego w szelkach

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. dlaczego szelki dla psa są wygodniejsze, niż obroża;
 2. jakie powinny być szelki, aby były wygodne dla czworonoga;
 3. jakie modele szelek sprzedaje się w sklepach.

Szelki dla psa – alternatywa dla obroży

Pies w szelkach na spacerze

Szelki dla psa to jedna z metod uczenia czworonoga, jak powinien poprawnie chodzić na smyczy. Jeśli nasz pupil to szczeniak, założenie mu obroży może się dla niego wiązać z dyskomfortem. Małe psy bardzo często ciągną na spacerach, a nieustanne szarpanie smyczy przypiętej do szyi będzie skutkowało uszkodzeniem lub nadwyrężeniem kręgów. Szelki stworzono zatem po to, aby psu zapewnić komfort oraz bezpieczeństwo.

Dodatkową zaletą szelek dla psa jest fakt, że sprawdzają się one nie tylko na spacerach i podczas nauki chodzenia. Są dobrym rozwiązaniem, jeśli zwierzę, które posiadamy, jest narażone na urazy kręgosłupa (ze względu na cechy rasowe). Szczególnie podatne na tego typu schorzenia są jamniki i buldogi francuskie.

Jakie szelki dla psa będą najlepsze?

Wielu właścicieli czworonogów nie wie, jak dobrać szelki dla psa, aby były one dla niego wygodne. Niektóre czworonogi nie akceptują tego rodzaju akcesoriów i bardzo trudno jest je przekonać do ich założenia. Zanim zdecydujemy się na zakup szelek, warto zwrócić uwagę na:

 • materiał wykonania – jego faktura musi być lekka oraz przewiewna i mieć możliwość szybkiego wyschnięcia. To bardzo ważny element, jeśli chodzi o zakup szelek, ponieważ pies w mokrej uprzęży będzie czuł się niekomfortowo, a materiał będzie ciążył na jego ciele;
 • rozmiardobre szelki dla psa to takie, które są odpowiednio dopasowane. Jeśli właściciel nie ma możliwości przymierzenia szelek swojemu pupilowi, powinien przed pójściem do sklepu zmierzyć obwód jego klatki piersiowej i szyi. Nie mogą być zbyt ścisłe, ponieważ pies będzie miał trudności z oddychaniem i poruszaniem się. Najlepsze w takich sytuacjach są bezuciskowe szelki dla psa;
 • rodzaj – w sklepach można kupić różne modele szelek. Niektóre z nich przypominają plątaninę pasków, inne wyglądają jak ubranko. Wybór konkretnego zależy od właściciela. Jeśli chce nabyć wygodne szelki dla psa, powinien pomyśleć o modelu, który będzie pokrywał część grzbietu. Tego typu akcesoria są bardziej stabilne;
 • regulację wielkości – w większości modeli szelek można regulować długość poszczególnych elementów. Jeśli zależy nam na tej opcji, musimy zwrócić na to uwagę, nim dojdzie do sfinalizowania transakcji.

Szelki mają zapięcia zaciskowe, które można w łatwy sposób błyskawicznie odpinać.

 • 109 zł
 • 89 zł
 • 29 zł
 • 59 zł
 • 49,99 zł

Modele szelek dla psów dostępne w sklepach

Pies ratowniczy w szelkach nad basenem

Szelki dla psów można kupić w sklepach z artykułami dla zwierząt. Dostępne są też w sprzedaży internetowej. Są to modele, których możemy używać na co dzień. W asortymencie znajdziemy szelki klasyczne, służące do spacerów i nauki chodzenia na smyczy oraz szelki do biegania, czyli tzw. sportowe. Szczególnie przydają się one osobom aktywnym, które zabierają swoich czworonogów na poranny jogging.

Oferta sklepów zoologicznych jest bogata, dlatego nawet szelki dla psów możemy dostosować do potrzeb czworonoga i zadań, które ma on do wykonania. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów. Dotyczy to także tych osób, którym niepełnosprawność nie pozwala na swobodne poruszanie się i muszą korzystać z usług psa-przewodnika. Takim czworonogom kupuje się szelki profesjonalne, które na grzbiecie mają zamontowaną rączkę do trzymania.

Co ciekawe, szelki dla psa można kupić także w sklepach ze sprzętem elektronicznym i akcesoriami gospodarstwa domowego. Nie są to tradycyjne uprzęże, ponieważ ich założenie umożliwia psu wykonanie konkretnych czynności pod czujnym okiem kamery. Tego typu produkty oferuje firma Garmin, która specjalizuje się w produkcji sprzętu dla sportowców. Stworzone przez nich szelki umożliwiają podpięcie psu kamery. Takie udogodnienia wykorzystuje się podczas wycieczek lub gdy pies pracuje w służbach ratowniczych.

Na rynku akcesoriów dla zwierząt dostępne są także szelki samochodowe dla psów. Wszystko po to, aby podczas podróży zapewnić pupilowi bezpieczeństwo. Szelki samochodowe swoim wyglądem przypominają klasyczne modele, ale różni je rodzaj zapięcia. Zostało ono tak skonstruowane, żeby można było je dopiąć do pasów. Dzięki temu podczas nagłego hamowania lub wypadku, zwierzę nie będzie narażone na urazy mechaniczne.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę