Inteligentny odkurzacz – sprytne urządzenie do samodzielnego sprzątania domu

Autor: Sylwia

Domowe porządki to niezbyt przyjemne zajęcie. Jednak dzięki zachodzącemu postępowi technologicznemu sprzątanie może odbywać się samo, niemalże bez Twojego udziału. Wszystko za sprawą inteligentnego odkurzacza, robota mopującego czy innych smart rozwiązań.

Biały automatyczny odkurzacz na drewnianej podłodze

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest inteligentny odkurzacz
  2. jakie funkcje powinien posiadać automatyczny odkurzacz
  3. czym jest robot mopujący

Inteligentny odkurzacz – co to takiego?

Młoda kobieta siedzi na podłodze i czyści je za pomocą automatycznego odkurzacza

Inteligentny sprzęt sprzątający to nowoczesny zwinny automatyczny odkurzacz. Urządzenie pozwala zaoszczędzić sporo czasu i wysiłku, który wkłada się w ręczne czyszczenie podłogi. Sprząta, kiedy Ty odpoczywasz, pracujesz czy robisz zakupy. Działa samodzielnie. Sterowane jest zdalnie za pomocą mobilnej aplikacji, rzadziej pilota. Niektóre modele reagują nawet na głos. Decydujesz, kiedy ma rozpocząć/zakończyć sprzątanie, nawet możesz je kontrolować. W sposób szczególny poleca się go alergikom i właścicielom zwierząt. Jeszcze do niedawna odkurzacze inteligentne były bardzo drogie i mogli sobie na nie pozwolić nieliczni. Dziś sprzęt jest dostępny w przystępnej cenie i niemal każdy może mieć go w swoim domu. Kupując inteligentny odkurzacz, pod uwagę należy wziąć wiele czynników, a zwłaszcza czas pracy, który może wynosić nawet ponad 2 godziny i czas ładowania w pełni rozładowanego akumulatora.

Jakie funkcje powinien posiadać automatyczny odkurzacz?

Funkcją, na którą warto zwrócić uwagę, wybierając odkurzacz inteligentny, jest automatyczny powrót do bazy i ładowanie. Urządzenie w przypadku rozładowania akumulatora w trakcie pracy samodzielnie wraca do bazy i jest ładowane. Dodatkowo automatycznie wraca do bazy po skończonej pracy. Nie ma potrzeby pamiętania o podłączaniu go po naładowaniu, aby był gotowy do pracy na kolejny raz. Przykładowe inteligentne odkurzacze z tą funkcją to iRobot Roomba s9+, iRobot Roomba i7+, iRobot Roomba 980.

Inteligentne odkurzacze mogą być sprzedawane razem z modułem Wirtualnej ściany. Urządzenie to emituje wiązkę podczerwieni, która zatrzymuje robota przed miejscami, gdzie nie chce się, żeby pracował. Wirtualna ściana jest niewielka i zasilana na baterie, dzięki czemu z łatwością można ją ustawiać, gdzie tylko się chce. Wyposażono w nią m.in.: Roborock S6, RAVEN EOA001 SmartCleaner. Większość automatycznych odkurzaczy posiada programator pracy. Funkcja ta pozwala określić harmonogram sprzątania (w niektórych modelach nawet na 7 dni adekwatnie do Twojego planu zajęć). Oferowane są też takie, które same opróżniają pojemnik na zabrudzenia.

  • 2 599 zł
  • 2 499 zł
  • 2 599 zł
  • 869 zł
  • 1 619 zł

Inteligentny odkurzacz – jakie może mieć czujniki?

Młody człowiek używa pilota do kontrolowania pracy automatycznego odkurzacza

Dobrze, jeśli sprzęt ma kompaktowy kształt i design dopasowany do pracy w narożnikach, dzięki czemu podłogi będą czyste nawet w trudno dostępnych miejscach. Im ma więcej czujników, tym lepiej. Dzięki temu sprawnie pokonuje przeszkody – zwalnia przed dojazdem do nich i delikatnie je dotykając omija. Zapewnia tym samym bezpieczeństwo mebli i innych obiektów znajdujących się w pomieszczeniu (czujnik antylizyjny, odległości, przeszkód). Niektóre modele wyposażone są w czujniki zapobiegające upadkom ze schodów – reagują, gdy zbliżają się do krawędzi (czujnik krawędzi, uskoku podłoża) czy zaplątaniem się w leżące na podłodze kable bądź frędzle dywanów. Są też i takie rozpoznające zabrudzone miejsca, a nawet to jak mocno są brudne (czujnik kurzu i nasilenia zabrudzenia). Modele, które mogą poszczycić się dużą ilością wpływających na funkcjonalność jego pracy czujników, to m.in. iRobot Roomba S9, iRobot Roomba 976.

Inteligentny odkurzacz – poziom hałasu

Tradycyjne odkurzacze kojarzą się wielu osobom z nieprzyjemnym hałasem. Praca ich inteligentnych odpowiedników może być tak cicha, że nie przeszkadza domownikom w codziennych czynnościach. Cichszy odkurzacz pozwala na odkurzanie przy śpiącym dziecku lub późnym wieczorem. Wartości hałasu emitowane przez te modele porównywana jest do tego towarzyszącego rozmowie – RAVEN EOA001 SmartCleaner (60 dB), Roborock S6 (58 dB), Philips SmartPro Active FC8812/0 (58,3 dB). Zdecydowana większość sprzętów nie generuje hałasu większego niż 66 dB.

Inteligentny odkurzacz – robot mopujący

Oprócz automatycznych odkurzaczy w sprzedaży pojawiły się roboty mopujące. Urządzenia przeznaczone są do szybkiego i efektywnego czyszczenia podłóg twardych. Umożliwiają wybór pracy na sucho – zamiatanie, na mokro – mopowanie bądź wycierania na wilgotno. Jak na razie oferta urządzeń tego typu jest dość skromna. Przykładowy model to iRobot Braava jet 250. Sprzęt posiada precyzyjny spryskiwacz i wibrującą głowicę czyszczącą, która zmiękcza brud i plamy. Zanieczyszczenia zbierane są przez specjalne nakładki. W zależności od tego, jaką się założy, robot automatycznie wybiera odpowiedni tryb pracy. Urządzenie porusza się w przód i w tył – na wzór mycia podłogi przez człowieka. Inteligentnie sterowany zbiornik na wodę chroni drewniane powierzchnie. Ważne, aby posiadało przycisk umożliwiający samoczynne usuwanie zużytych nakładek, dzięki czemu nie trzeba będzie ich dotykać. W sklepach nabyć też można takie roboty czyszczące na mokro jak np. iRobot Braava 390 Turbo, Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro (biały).

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów