Jakie są rodzaje złącza USB? Jakie mają zastosowanie?

Autor: Sara

Kable USB są powszechnie stosowane na rynku sprzętu elektronicznego. Są przydatnymi urządzeniami, ułatwiającymi łączność między np. komputerem lub laptopem a drukarką czy też naszym smartfonem a ładowarką. Ze względu na to, że są dostępne różne typy kabli, istnieją również różne gniazda w urządzeniach. Co więc warto wiedzieć o USB?

USB typu B charakteryzuje się niemal kwadratowym wtykiem w przeciwieństwie do prostokątnego USB typu A

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. co warto wiedzieć o kablach USB
 2. jakie są rodzaje USB ze względu na standardy
 3. jakie są rodzaje wtyczek USB ze względu na złącza

Kable USB – co warto o nich wiedzieć?

Miniaturowe USB C obecne w smartfonach i innych urządzeniach mobilnych

Na rynku mamy dostępne różne rodzaje USB. Trudno nam sobie wyobrazić codzienną pracę z komputerem czy obsługę telewizora bez ich użycia. Kabel USB jest złączem, które umożliwia komunikację przy pomocy przewodu pomiędzy odpowiednimi urządzeniami. Zastępuje dwa rodzaje portów – równoległe i szeregowe. Rodzaje kabli USB mogą być różne, ale bez względu na to, dzięki ich użyciu mamy możliwość podłączenia urządzeń zewnętrznych, takich jak np. myszka lub klawiatura. Rodzaje wejść USB mają znaczenie, jeśli chcemy podpiąć również drukarkę, przenośny dysk, telefon lub kamerę do komputera, laptopa, tabletu czy telewizora.

Warto zaznaczyć, że dostępne są różne rodzaje USB, a ich podłączenie jest bardzo proste. Wystarczy podpiąć kabel we właściwe gniazdo. System, który został w nich zainstalowany, jest automatycznie wykrywany na komputerze, laptopie czy innym urządzeniu. Ponadto nie musimy martwić się o szukanie i pobieranie dedykowanych sterowników. Wszystko odbywa się automatycznie. Wystarczy podłączyć kabel i konkretny sprzęt jest od razu gotowy do używania. Jeśli chodzi o typy gniazd USB, to dobrze pamiętać, że zwykły, klasyczny komputer ma ich zazwyczaj kilka. Wystarczają one na standardowe potrzeby użytkownika. Jeśli jednak uznamy, że jest ich zbyt mało, to poleca się kupić proste urządzenie, tzw. hub, dzięki któremu rozdzielimy jedno gniazdo USB na kilka. Przykładem takiego urządzenia jest Unitek Y-2146 (biały) (zyskujemy 4 dodatkowe rodzaje wejść USB) czy Unitek Y-2160 (dodatkowych 7 wejść USB).

Warto przyjrzeć się bliżej, jaki jest sposób działania kabla USB. Cały proces jest oparty na hoście i sprawdzeniu przez niego wykorzystywania trybu wymiany informacji pomiędzy konkretnymi sprzętami. Na tej podstawie nadaje się podłączonym urządzeniom odpowiednie adresy. Za cały przesył sygnału odpowiedzialność biorą dwa przewody z czterech możliwych, a w przypadku nowszych produktów – cztery z ośmiu możliwych. Zadaniem pozostałych przewodów jest dbanie o zasilanie. Analizując, jakie są rodzaje kabli, portów i złącz USB, trzeba pamiętać, że dysponują one określoną przepustowością oraz prędkością, z jaką przesyłają dane.

Polecane kable do komputera
 • 29,99 zł
 • 29,99 zł
 • 14,99 zł
 • 9,99 zł
 • 8,89 zł

USB – rodzaje ze względu na standardy

Zestaw kabli komputerowych z wtykami USB typu A i USB B do połączenia komputera i drukarki

Ze względu na standardy możemy wyróżnić kilka rodzajów złącz USB.

 • USB 1.0 i 1.1 – jest to tzw. pierwsza generacja, która powstała pod koniec XX wieku. Kable w tej wersji dawały możliwość przesyłania danych przy prędkości 1,5 Mb/s i 12 Mb/s. Jako że były to urządzenia pionierskie, nie były pozbawione błędów, co rzutowało na jakość użytkowania.
 • USB 2.0 – na rynku pojawiły się już w roku 2000. Maksymalna przepustowość wynosi 480 Mb/s, a zużycie prądu szacowane jest na poziomie 500 mA. Cechą charakterystyczną tej wersji urządzeń jest to, iż przesył odbywa się jedynie w jedną stronę, czyli można albo wysyłać dane, albo je odbierać. Nie ma możliwość równoległego przesyłania.
 • USB 3.0 – pojawiły się na rynku pod koniec pierwszej dekady XXI wieku i od razu stały się jak na tamte czasy przełomowym urządzeniem. Uwagę zwracało niskie zużycie prądu na poziomie 900 mA, a także przepustowość sięgająca 5 Gb/s. Dodatkowo umożliwiają przesyłanie i odbieranie danych w jednym czasie.
 • USB 3.1 – to ulepszona wersja USB 3.0, o jeszcze większej przepustowości, sięgającej 10 Gb/s.

Rodzaje wtyczek USB ze względu na złącze

Urządzenia mogą mieć różne rodzaje gniazd USB ze względu na rodzaj złącza.

 • Ze złączem A – to najpopularniejszy rodzaj gniazda USB. Można go znaleźć m.in. w laptopach (np. w modelu Lenovo IdeaPad 330 15,6") czy ładowarkach do smartfonów. Mogą występować także w wersji micro, np. w tabletach, smartfonach, a nawet czytnikach e-booków.
 • Ze złączem B – charakteryzuje się nieco innym wyglądem – kwadratowym kształtem z delikatnie ściętymi rogami. Z reguły stosowane są w drukarkach, np. modelu Epson EcoTank L3111 i innych urządzeniach, które możemy spotkać na wyposażeniu biura.
 • USB ze złączem typu C – tego typu wtyczka charakteryzuje się podłużnym kształtem i owalnymi rogami. W głównej mierze powstała po to, aby eliminować problemy, które mogły się pojawiać przy ciągłym wpinaniu i wypinaniu kabla. Dzięki temu, że jest krótka i wąska, będzie pasować bez względu na to, którą stroną ją wetkniemy. W takie złącze wyposażony jest m.in. tablet Huawei MediaPad M5 Lite 10 LTE w kolorze szarym.
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny