Data publikacji: 11 grudnia 2018
Autor: Sara
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jakie są rodzaje USB? Poznaj zastosowania popularnych złączy

Poleć znajomemu Drukuj

Dzięki przewodom z USB możliwa jest komunikacja między różnymi sprzętami elektronicznymi (np. komputerem i drukarką) lub między urządzeniem i akcesorium (np. smartfonem i ładowarką). Istnieją różne rodzaje USB, w zależności od nich zmienia się wygląd gniazda w urządzeniu, przepustowość liczona w MB/s lub GB/s oraz zużycie prądu. Dowiedz się, jakie wyróżniamy złącza USB i jakie mają zastosowanie.

USB typu B charakteryzuje się niemal kwadratowym wtykiem w przeciwieństwie do prostokątnego USB typu A

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- na jakie kategorie dzielimy złącza USB,

- jakie zastosowanie ma USB typu A,

- jakie przeznaczenie ma USB B i USB Micro-B,

- w jakich urządzeniach znajduje się USB C.

Jakie są typy USB?

ZłąMiniaturowe USB C obecne w smartfonach i innych urządzeniach mobilnychcza USB możemy podzielić ze względu na:
  • typ złącza, oznaczany literami A, B, C,
  • wielkość, czyli standardowe USB, mini i micro,
  • standardy, które określają przepustowość, np. USB 2.0, USB 31. Gen 1 (dawniej USB 3.0) i USB 3.1 Gen 2 (dawniej USB 3.1).
Co ważne – kabel USB typu C nie będzie pasował do portu przeznaczonego do wtyczek poprzednich standardów.
Z każdej wymienionej grupy można przyporządkować danemu złączu USB jedną cechę. Np. możesz mieć złącze USB typu A w standardzie 3.0, jak i wtyczkę USB pasującą do gniazda micro-USB typu B w standardzie 2.0.
Każdy standard USB ma inną prędkość transferu danych i zużycie energii.
  • Złącze USB w standardzie 2.0 (Hi-Speed) może osiągać maksymalną prędkość do 60 MB/s, przy czym prędkość odczytu jest nieco większa niż prędkość zapisu.
  • Złącze USB w standardzie 3.1 Gen 1 (Super Speed) osiąga już o wiele większą prędkość – aż do 500 MB/s.
  • Złącze USB w standardzie 3.1 Gen 2 (Super Speed+) charakteryzuje się prędkością od 1000 MB/s do 1,25 GB/s.
Należy tutaj wyróżnić jeden typ złącza – USB C 3.1 Gen 2, który charakteryzuje się nawet dwukrotnie szybszą prędkością przesyłania danych niż USB 3.0. Dzięki temu można np. szybko przesyłać duże pliki wideo w rozdzielczości 4K.

CZY WIESZ, ŻE...

Złącze USB C charakteryzuje się symetryczną budową i ma najmniejsze wymiary. Dzięki temu w przypadku USB C nie ma mowy o sytuacji, w której próbujesz wpiąć wtyczkę do gniazda niewłaściwą stroną jak w przypadku USB typu A czy USB B.

Jakie zastosowanie ma USB A?

Zestaw kabli komputerowych z wtykami USB typu A i USB B do połączenia komputera i drukarkiUSB typu A ma kształt prostokąta. Jest wykorzystywane np. w urządzeniach peryferyjnych do komputera, takich jak dyski zewnętrzne, myszki, klawiatury, kamerki itp. Wtyczka z USB A powinna pasować także do gniazd telewizorów i laptopów. Warianty mini i micro znajdują zastosowanie w małych urządzeniach mobilnych takich jak smartfony, aparaty fotograficzne i tablety z Windows 10, Androidem czy iOS.

Jak wygląda USB B i gdzie je znajdziesz?

USB B ma niemal kwadratowy kształt, końcówka jest bowiem nieco zaokrąglona na górze. Jest popularnym rozwiązaniem stosowanym w wielofunkcyjnych urządzeniach, takich jak drukarki ze skanerem. Wizualizację przedstawiającą łączenie komputera z drukarką za pomocą kabla USB znajdziesz tutaj.

CZY WIESZ, ŻE…

Wtyczki USB A i USB B w różnych standardach są kompatybilne wstecz. To oznacza, że można je podłączyć do gniazd USB poprzednich generacji, aczkolwiek przez to użytkownik nie wykorzysta możliwości nowszego złącza.

Nowoczesne USB C – w jakich urządzeniach ma zastosowanie?

Miniaturowe i symetryczne micro-USB C zostało użyte np. w smartfonie Huawei P20 Pro, który nie posiada osobnego wejścia na słuchawki. Wejście USB C jest jednocześnie portem ładowarki i akcesoriów zewnętrznych, aczkolwiek do zestawu jest dołączona przejściówka.
Dzięki USB C można korzystać z funkcji szybkiego ładowania smartfonu, ponieważ złącze USB C pozwala na przepływ prądu o wyższym natężeniu i napięciu niż poprzednie standardy. Jeśli podłączysz telefon z wejściem USB C do komputera, będzie możliwe jednoczesne ładowanie smartfonu oraz przesyłanie danych z jego pamięci. Interfejs USB C, który charakteryzuje się wysoką prędkością transferu, jest obecny także w zewnętrznej obudowie do dysku twardego czy pendrive’ach.
Kupując laptop z dyskiem SSD lub HDD, sprawdź, jakiego rodzaju ma złącza. USB C znajdziesz np. w gamingowym Acer Aspire Nitro 5 15,6". Pamiętaj, że wejścia tych samych typów różnią się między sobą ze względu na odmienne warianty mini i micro, które znajdziesz w kategorii kabli komputerowych.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Poznaj nowoczesne urządzenia na miarę kuchni fit!

Zobacz więcej   
Przemęczenie sprawia, że zaniedbujesz domowe obowiązki? Sprawdź nasze wskazówki, jak rozprawić się z tym problemem!
Zobacz więcej   
Śniadanie to źródło energii na cały dzień – sprawdź, jak znaleźć na nie czas!
Zobacz więcej   

Znajdź nas