Elektroniczna niania – praktyczne funkcje, sprawdzone i polecane modele

Autor: Anna

Elektroniczna niania to praktyczne i wielofunkcyjne urządzenie. Wyposażony w wiele udogodnień, jak kamera, kontroler oddechu czy odtwarzacz kołysanek, sprzęt ułatwia opiekę nad dzieckiem, zwłaszcza kiedy pokój malucha jest oddalony od sypialni rodziców. Poznaj możliwości elektronicznej niani!

Elektroniczna niania stoi na szczebelku łóżeczka dziecka

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie funkcje może posiadać elektroniczna niania
  2. kiedy warto kupić takie urządzenie
  3. na co zwrócić uwagę przy zakupie elektronicznej niani

Jak działa elektroniczna niania?

Rodzic trzyma w ręku elektroniczną nianię z obrazem wideo

Elektroniczna niania to praktyczne i cieszące się dużym zainteresowaniem urządzenie, które pozwala na obserwację dziecka szczególnie w nocy, kiedy przebywa ono w swoim pokoju, oraz w sytuacji, kiedy w ciągu dnia znajduje się w innym pomieszczeniu niż rodzice. Wyposażona w nadajnik umieszczany w pobliżu malucha oraz odbiornik znajdujący się przy rodzicach niania ułatwia opiekę i pozwala odciążyć rodziców od nieustannego przebywania przy dziecku. Nadajnik, często występujący w ciekawej formie (np. w postaci zwierzątka, jak w modelu Alecto DBX-84), za pomocą fal radiowych przesyła do odbiornika dane. Najczęściej to dane w postaci dźwięku i obrazu (w zależności od zaawansowania modelu niani), które sprzęt rejestruje w pokoju dziecka. Przykładowo elektroniczna niania Alecto DBX-85 ECO posiada mikrofon i głośnik, które umożliwiają dwustronną komunikację rodziców z maluchem, aby móc np. uspokoić płaczące dziecko na odległość. Z kolei Motorola MBP483 wyposażona jest dodatkowo w wysokiej jakości kamerę i noktowizor, dzięki czemu można obserwować pociechę podczas zabawy w dzień i spania również w nocy. Natomiast zaawansowany technologicznie model Alecto DVM-200 z kamerą pozwala prowadzić monitoring dziecka poprzez łączność internetową w sieci domowej, gdzie funkcję odbiornika może pełnić inne urządzenie mobilne niż to dołączone w zestawie do niani. Chociażby komputer PC po wcześniejszym zainstalowaniu w nim odpowiedniej aplikacji. Dzięki takiej opcji można też dowolnie sterować obrazem, odtwarzać kołysanki na dobranoc czy sprawdzać temperaturę i wilgotność w pokoju dziecka. A dla zwiększenia bezpieczeństwa przed osobami trzecimi, które chciałyby zdalnie obserwować dziecko, połączenie z nianią jest szyfrowane.

  • 639 zł
  • 469 zł
  • 459 zł
  • 439 zł
  • 369 zł

Najważniejsze funkcje elektronicznej niani

Elektroiczna niania stoi na szafce nocnej w pokoju dziecka

Szeroki asortyment elektronicznych niań sprawia, że każdy rodzic i opiekun małego dziecka może wybrać odpowiedni model dla siebie. Poza podstawową i niezbędną funkcją audio, wiele urządzeń tego typu posiada wbudowany termometr. Vtech BM2000 czytelnie przedstawia ciepłotę pokoju na wyświetlaczu, a zasilanie sieciowo-akumulatorowe pozwala na korzystanie ze sprzętu nawet w podróży czy miejscu bez dostępu do prądu. Jest również niezawodny w przypadku przerw w dostawie energii elektrycznej w domu. Termometr posiada też Babymoov A014416, ale został on jeszcze wyposażony w sensor dźwięków. Dzięki temu aktywuje się głosem wydawanym przez dziecko i sygnalizuje rodzicom o przebudzeniu się malucha czy innych hałasach dochodzących z pokoju. W innym przypadku elektroniczna niania pozostaje w trybie czuwania. Praktycznym rozwiązaniem są także kamera oraz kontroler oddechu. Niania z monitorem oddechu i obrazem wideo pozwala nie tylko zobaczyć, co się dzieje w pokoju dziecka, ale też alarmuje opiekunów, gdy dojdzie do zaburzeń rytmu oddychania, np. bezdechu czy zakrztuszenia. Taka funkcja zmniejsza ryzyko śmierci łóżeczkowej. Pomocne w opiece są również opcja odtwarzania kołysanki dla niemowląt oraz wbudowana lampka nocna. Oba udogodnienia mogą stanowić nieocenioną pomoc w uspokajaniu dziecka przed ciemnością panującą w pokoju w nocy oraz w trakcie usypiania. Motorola MBP667 Connect odtwarza dźwięki ulubionych melodii w dobrej jakości, z kolei Motorola MBP 162 Connect emituje delikatne żółte światło.

Czym kierować się przy zakupie urządzenia?

Elektroniczne nianie pomagają rodzicom, którzy czują dyskomfort zostawiając dziecko same w innym pokoju. Pozwalają na podglądanie i podsłuchiwanie malucha, a także komunikację z nim. Decydując się na zakup urządzenia, warto jednak wziąć pod uwagę nie tylko wielofunkcyjność ułatwiającą opiekę, ale również parametry techniczne, przede wszystkim zasięg działania. To od niego zależy, na jaką odległość mogą oddalić się rodzice czy opiekunowie. Ta wartość jest szczególnie istotna w domach jednorodzinnych, gdzie zwykle pokoje oddalone są od siebie bardziej niż w mieszkaniach, ściany bywają grubsze, a do tego w domu znajdują się korytarze i klatki schodowe. Nierzadko dorośli wykorzystują czas, kiedy dziecko śpi na porządki lub relaks w przydomowym ogrodzie czy tarasie. Niemałe znaczenie ma jeszcze jakość połączenia Wi-Fi w modelach niani elektronicznej wykorzystującej takie pasma połączenia bezprzewodowego, a także obciążenie sieci domowej innymi urządzeniami mobilnymi.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link