Jakie kino domowe wybrać?

Jarek Osłowski

Kupiłeś telewizor, a teraz zależy ci na dźwięku jak najlepszej jakości? Bardzo możliwe więc, że zastanawiasz się na jakie kino domowe się zdecydować. Nie jest to łatwa decyzja, gdyż dostępne na rynku zestawy różnią się pod kilkoma względami. Więc jakie kino domowe wybrać? Najpierw należy zwrócić uwagę na istotne parametry oraz określić budżet, którym będziesz dysponować. Co dalej? Tutaj z pomocą przychodzi nasz poradnik.

Zobacz także: Jak podłączyć kino domowe do telewizora?

Spis treści:

  1. Czy warto zdecydować się na kino domowe?
  2. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę, decydując jakie kino domowe wybrać?
  3. Jakie elementy wchodzą w skład zestawu kina domowego?
  4. Jakie kino domowe będzie odpowiednie dla ciebie – co oznacza liczba kanałów?
  5. Rozstawienie głośników a jakość dźwięku
  6. Jakie kino domowe będzie dla ciebie najlepsze? – określenie budżetu

 

Czy warto zdecydować się na kino domowe?

Obecnie produkowane telewizory mają coraz lepsze głośniki. Jednak dźwiękowi, który emitują wciąż daleko do tego, który znasz z kina. Każdy miłośnik filmów chciałby, aby zarówno obraz jak i dźwięk nie były byle jakie. Kino domowe to zestaw urządzeń, które sprawią, że podczas oglądania filmów jakość dźwięku wejdzie na wyższy poziom, zapewniając głębokie, przestrzenne brzmienie.

I właśnie możliwość generowania dźwięku przestrzennego, czyli otaczającego widza z różnych stron, to największa zaleta kina domowego. Pozwala ci poczuć się jakbyś był w centrum akcji, którą właśnie oglądasz na ekranie. Zestawy kina domowego to również atrakcyjne rozwiązanie dla graczy, ponieważ dobry przestrzenny dźwięk gwarantuje, że dużo łatwiej zorientują się z której strony dochodzą odgłosy przeciwnika na wirtualnej arenie.

Zanim jednak doradzimy jakie kino domowe wybrać, podamy najważniejsze aspekty, które powinno się wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego zestawu, a także przedstawimy elementy, z których składa się kino domowe.

 

Na co przede wszystkim zwrócić uwagę, decydując jakie kino domowe wybrać?

Liczba kanałów

Pierwszą rzeczą, którą należy rozważyć, zastanawiając się jakie kino domowe postawić w swoim salonie jest liczba kanałów. Najczęściej spotykany jest system 5.1, który składa się z pięciu głośników i jednego subwoofera, choć dostępne są również inne. Omówimy je dokładniej w dalszej części naszego poradnika.

Systemy dźwięku przestrzennego

Na co jeszcze powinno się zwrócić uwagę, zastanawiając się jakie kino domowe wybrać? Oczywiście na obsługę systemów takich jak Dolby Atmos czy DTS:X, które to odpowiadają za generowanie wspomnianego już wcześniej przestrzennego brzmienia.

Jeśli chodzi o systemy kina domowego, to nastąpiła duża zmiana w sposobie projektowania i miksowania dźwięku ze względu na pojawienie się technologii dźwięku immersyjnego. Przeszliśmy od miksu opartego na kanałach do miksu opartego na obiektach.

Jeśli chodzi o systemy kina domowego, to nastąpiła duża zmiana w sposobie projektowania i miksowania dźwięku ze względu na pojawienie się technologii dźwięku immersyjnego. Przeszliśmy od miksu opartego na kanałach do miksu opartego na obiektach.

W przypadku tego pierwszego inżynierowie przypisują konkretne dźwięki do konkretnych głośników. Natomiast w przypadku tego drugiego dźwięki nie odpowiadają konkretnym kanałom, ale obiektom i zawierają w sobie metadane określające ich lokalizację w przestrzeni akustycznej.

Zaletą systemów, które obsługują takie technologie jak Dolby Atmos i DTS:X, jest to, że dźwięki mogą pojawiać się w konkretnych miejscach. Im więcej głośników (lub kanałów) masz w swoim systemie kina domowego, tym w bardziej dokładnym miejscu pojawią się odgłosy.

Jeśli kupujesz oddzielnie głośniki oraz amplituner to przed zakupem upewnij się, że wszystkie urządzenia są w tym względzie kompatybilne, czyli obsługują systemy dźwięku przestrzennego. 

Liczba głośników

Więcej głośników oznacza zazwyczaj bardziej przestrzenny dźwięk. Mogą one jednak zajmować sporo miejsca, musisz również wziąć pod uwagę rozmieszczenie kabli głośnikowych. Decydując jakie kino domowe wybrać, pamiętaj też, że ograniczenie wyboru głośników do jednej marki jest z reguły najlepszym rozwiązaniem, ponieważ pozwala uzyskać jak najbardziej zbilansowane brzmienie. Dotyczy to przede wszystkim głośnika centralnego, który powinien być tej samej marki, co reszta systemu głośników kina domowego.  

Cena

Cena jest bardzo ważna. Możesz wydać kilka tysięcy lub dziesiątki tysięcy, więc upewnij się, że znajdziesz zestaw dopasowany zarówno do twojego mieszkania, jak i do twojego budżetu. Jeśli masz budżetowy amplituner, nie ma sensu łączyć go z wysokiej klasy zestawem głośników. W dalszej części poradnika przedstawimy na co zwrócić uwagę wybierając kino domowe w różnych przedziałach cenowych.

 

Jakie elementy wchodzą w skład zestawu kina domowego?

Oczywiście w kinie domowym ważny jest również obraz, nie tylko dźwięk. Potrzebujesz więc dobrego telewizora – model z 4K HDR to standard, jeśli jesteś kinomanem. Im będzie on większy tym lepiej. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, to wybierz model wykonany w technologii OLED, ewentualnie QLED lub Mini LED – więcej informacji o tych technologiach wyświetlania obrazu znajdziesz w artykule Czym różni się telewizor LED od OLED, QLED i plazmy?.

Jeśli przeznaczasz konkretny pokój na salkę do projekcji filmów, to możesz wybrać naprawdę duży telewizor lub też zdecydować się na projektor. Obecnie produkowane projektory 4K wyświetlają naprawdę ostry obraz i pracują nadzwyczaj cicho. W wyborze odpowiedniego urządzenia pomoże ci artykuł Jaki projektor do domu wybrać? Poradnik krok po kroku.

Przyda się też oczywiście źródło z którego treści będą odtwarzane. Odtwarzacze Blu-ray i odtwarzacze multimedialne 4K (jak np. Apple TV) zapewniają wspaniałe wrażenia wizualne i niezwykle bogaty dźwięk, dlatego też powinny być nieodłącznym elementem kina domowego. W przypadku odtwarzania filmów bezpośrednio z serwisów VOD mamy do czynienia z kompresją, dlatego też jakość brzmienia (przynajmniej na razie) nie będzie tak dobra jak w przypadku oglądania treści z odtwarzacza. A jakie kino domowe ma elementy, które odpowiadają za dźwięk? 

Amplituner

Amplituner (odbiornik AV) zasila cały system nagłośnienia i jest jego mózgiem. Zadaniem amplitunera jest odbieranie, interpretowanie, a następnie przetwarzanie sygnału audio np. z odtwarzacza i wysyłanie go do miejsca docelowego: telewizora i głośników. Do obsługi kina domowego najlepszy będzie odbiornik AV z co najmniej pięcioma kanałami (liczba kanałów określa ile głośników będziesz  w stanie podłączyć do urządzenia) oraz jednym wyjściem dla subwoofera. Oczywiście najlepiej jakby był kompatybilny z Dolby Atmos, a im więcej formatów dźwięku może obsłużyć, tym lepiej. Z pomocą amplitunera dopasujesz także brzmienie do osobistych preferencji.

Przy wyborze amplitunera warto zapoznać się także z jego mocą wyjściową. Najlepszym wyborem będzie sprzęt, który oferuje pomiędzy 100 W a 150 W na jeden kanał. Miej jednak na uwadze, że często ten parametr podawany jest dla całego zestawu, a nie jednego kanału. Oznaczenie takie, jak 5 × 100 W daje pewność, że 100 W przeznaczone jest na każdy kanał. W ten sposób dźwięk będzie mógł rozkładać się równomiernie na wszystkie głośniki.

Oznaczenie takie, jak 5 × 100 W daje pewność, że 100 W przeznaczone jest na każdy kanał. W ten sposób dźwięk będzie mógł rozkładać się równomiernie na wszystkie głośniki.

Warto zwrócić też uwagę na rozmiar urządzenia. Niektóre amplitunery potrzebują stosunkowo dużo miejsca. Warto pomyśleć o tym zawczasu, a jeśli nie masz zbyt wiele miejsca do postawienia tego urządzenia, to na rynku dostępne są także kompaktowe rozwiązania – choć oczywiście bardziej zaawansowany sprzęt będzie większy, tego nie da się przeskoczyć. Więcej informacji znajdziesz w artykule Co to jest amplituner?.

Zestaw głośników

Najbardziej sensowne jest, aby najpierw wybrać głośniki, a dopiero po nich amplituner. Dlaczego?  Ponieważ wybór głośników pomaga określić wybór tego ostatniego. Duże kolumny głośnikowe potrzebują dużej mocy, małe głośniki potrzebują mniejszej mocy, ponadto więcej głośników oznacza, że potrzebne będzie więcej kanałów w amplitunerze. Oczywiście najlepiej jakby głośniki obsługiwały najnowsze technologie, takie jak Dolby Atmos.

Jakie kino domowe wybrać? Jaka ilość głośników będzie najlepsza? To zależy (np. od wielkości pomieszczenia czy preferencji użytkownika), choć generalnie, im więcej tym lepiej. Tradycyjnie, zestaw kolumn głośnikowych składa się z 5 elementów – głośnika centralnego, lewego i prawego głośnika przedniego, a także dwóch tylnych – oraz subwoofera. Jednak istnieje wiele kombinacji głośników, które pozwalają zapewnić prawdziwe brzmienie kina domowego.

Zazwyczaj też większe głośniki są mocniejsze (i lepsze), ale oczywiście ich wybór zależy także od osobistych preferencji oraz wielkości i wystroju pokoju. Dwa przednie głośniki, lewy i prawy, są najważniejszym elementem zestawu kolumn – „dostarczają” one większość brzmienia. Ważne jest też, aby głośniki pasowały do siebie tonalnie.

Warto podkreślić, że istotny jest także materiał, z którego głośniki są wykonane. Drewniana obudowa głośnika pozwala uzyskać znacznie lepsze brzmienie, niż w przypadku urządzenia obudowanego sklejką lub plastikiem. Taki głośnik wygląda także stylowo i nadaje pokojowi charakteru.

Na jakość dźwięku ma wpływ długość przewodu od głośnika do amplitunera. Warto więc zadbać o to, aby był on możliwie jak najkrótszy, by nie doświadczyć żadnych niepotrzebnych strat. Na rynku dostępne są również głośniki bezprzewodowe, jednak nie oferują tak dobrej jakości dźwięku jak tradycyjne odpowiedniki. Pozwalają jednak na znacznie większą wygodę, ponieważ nie trzeba prowadzić kabli przez całe pomieszczenie.

Jeśli szukasz bezprzewodowych głośników surround, to niektórzy producenci robią systemy z opcjonalną możliwością bezprzewodowego podłączenia takich głośników. Możesz także użyć bezprzewodowego adaptera, aby nie prowadzić kabli z tylnych głośników do amplitunera.

  • 3 199 zł
  • 5 999 zł
  • 3 429 zł
  • 4 799 zł
  • 8 199 zł
  • 8 199 zł
  • 8 199 zł
  • 8 199 zł
  • 4 799 zł
  • 3 399 zł

 

Jakie kino domowe będzie odpowiednie dla ciebie – co oznacza liczba kanałów?

Rozważając jakie kino domowe wybrać, powinno się także znać podstawowe kwestie dotyczące systemów wielokanałowych. Na przykład, jaka jest różnica między systemem 2.0 a 2.1? Systemem 7.1 i 5.1.2? O co w tym wszystkim chodzi?

W przypadku kina domowego kanał równa się głośnik. Pierwsza cyfra (na przykład 7 w systemie 7.1) to liczba głośników, czyli w tym przykładzie będzie ich siedem. Cyfra 1 odnosi się zaś do tego, czy system posiada subwoofer czy nie. Więc w systemie 7.1 jest siedem głośników i jeden subwoofer.

A co w przypadku jeśli mamy system z trzema cyframi przedzielonymi kropkami, na przykład  5.1.2? W takim przypadku cyfra 2 wskazuje na to, ile głośników Dolby Atmos znajduje się w zestawie. Zatem zestaw kina domowego 5.1.2 ma 5 głośników, 1 subwoofer oraz 2 głośniki Dolby Atmos.

Większość formatów zapisu dźwięku wymaga tylko dwóch kanałów (lewego i prawego), jednak w przypadku prawdziwego dźwięku przestrzennego w kinie domowym przyda się więcej. Im więcej ich dodasz, tym otrzymasz lepsze i bardziej przestrzenne brzmienie. Najlepiej jako minimum traktować 5 kanałów, ale rozsądnie byłoby mieć co najmniej 7. W takim przypadku możesz doświadczyć w domu podobnych wrażeń jak w nowoczesnych kinach cyfrowych.

Dobór kanału

Wszystko zaczyna się od pary głośników: lewego i prawego, po obu stronach telewizora. To system 2.0, czyli konfiguracja dwukanałowa, nazywana potocznie "stereo". Jest to od lat standard słuchania muzyki. Mogą to być głośniki półkowe, podłogowe, ścienne lub sufitowe, w zależności od dostępnej przestrzeni i wysiłku, jaki chcesz włożyć w instalację. Dodając do nich subwoofer (dla uzyskania mocnego basu) masz zestaw 2.1.

Po dołączeniu do niego głośnika centralnego, aby dialogi dobiegały do ciebie z centrum ekranu (szczególnie ważne, jeśli siedzisz trochę z boku), tworzy się zestaw 3.1. Za małe otoczenie dźwiękiem? Dodajmy więc do tego jeszcze dwa głośniki z tyłu pokoju, aby uzyskać dźwięk przestrzenny i mamy konfigurację 5.1. Większe pokoje, zwłaszcza te, w których sofa znajduje się w pewnej odległości od tylnej ściany, mogą wymagać bocznych i tylnych głośników surround, co prowadzi do kolejnego rozszerzenia zestawu, który ma teraz konfigurację 7.1.

Pragniesz jeszcze większej immersji i chcesz wykorzystać dobrodziejstwa Dolby Atmos? Umieść 2 lub więcej głośników przy suficie. W takim przypadku możemy mówić o prawdziwym dźwięku 3D – każdy dźwięk może zawisnąć w dowolnym punkcie w przestrzeni. Więc system 7.1.2 ma trzy głośniki z przodu, dwa po bokach, dwa z tyłu, a także parę pod sufitem. Do tego oczywiście dochodzi subwoofer (zazwyczaj umieszczony z tyłu, ale może być postawiony w dowolnym miejscu).

 

Rozstawienie głośników a jakość dźwięku

Im pomieszczenie, w którym znajdzie się zestaw kina domowego jest większe, tym potrzebna będzie większa moc głośników. Dźwięk powinien rozkładać się równomiernie oraz być dobrze słyszalny z każdego punktu w pomieszczeniu. Istotne jest również rozstawienie zestawu kina domowego. Głośniki przednie należy ustawić po bokach telewizora. Głośnik centralny powinien znajdować się pod telewizorem czy ekranem, na którym wyświetlany jest obraz. Często warto go też ustawić na równi z głośnikami przednimi.

Jeśli jesteś miłośnikiem hitów filmowych i zastanawiasz się jakie kino domowe wybrać, z reguły postawienie na system 5.1.2 będzie lepszym wyborem niż 7.1. Ten pierwszy lepiej wykorzystuje dźwięk oparty na obiektach. Dwójka po kropce, czyli dwa głośniki umieszczone wysoko, pozwalają lepiej odtworzyć brzmienie przygotowane dla Dolby Atmos czy DTS:X – fizyczne głośniki zawsze będą miały przewagę nad technologiami je imitującymi.

Jak już było wspomniane, głośniki do Dolby Atmos to głośniki sufitowe, a nie każdy ma miejsce przy suficie lub chciałby je tam umieszczać. Dla osób z mniejszymi pokojami korzystniejszą opcją może być więc zakup systemu lub soundbara z głośnikami skierowanymi w górę. Działają one na podobnej zasadzie jak sufitowe – emitują dźwięk w górę, tak że odbija się od sufitu i wraca w dół w kierunku słuchacza. Unika się wtedy konieczności dziurawienia ścian i przeciągania kabli.

 

Jakie kino domowe będzie dla ciebie najlepsze? – określenie budżetu

Jakie kino domowe do 1000 złotych wybrać?

Bądźmy szczerzy, przy budżecie 1000 złotych nie znajdziesz zestawu kina domowego. Może i na rynku są dostępne urządzenia w tej cenie, ale z prawdziwym kinem domowym nie mają wiele wspólnego. Jakie kino domowe więc wybrać w takim przypadku? Jeśli zależy ci na dźwięku lepszej jakości niż ten płynący z głośników telewizora to rozejrzyj się za soundbarem.

W tym przedziale cenowym znajdziesz naprawdę solidne modele z subwooferem. Także te oznaczone jako 5.1, czyli imitujące dźwięk jak z zestawu pięciu głośników. Oczywiście nie dorównają im, ale mimo wszystko zapewnią efekt przestrzenności. Pamiętaj jednak, że taki soundbar z reguły jest odpowiedni tylko na pokoje o niezbyt dużej powierzchni. 

Polecane soundbary
  • 1 049 zł
  • 949 zł
  • 899 zł
  • 1 199 zł
  • 869 zł
  • 709 zł
  • 699 zł
  • 897 zł
  • 599 zł
  • 1 099 zł


Jakie kino domowe do 3000 złotych wybrać?

Dysponując takim budżetem, masz już większe pole wyboru. W cenie do 3000 złotych możliwe jest znalezienie zestawów kina domowego od uznanych producentów. Taki sprzęt powinien być wystarczający dla przeciętnego użytkownika, jednak audiofile będą musieli rozejrzeć się za czymś droższym. Kino domowe do 3000 złotych dobrze sprawdzi się zarówno podczas oglądania filmów, grania w gry wideo czy słuchania muzyki. Oczywiście, tutaj również możesz zdecydować się  na soundbar, który w tej kategorii cenowej będzie miał naprawdę zaawansowane funkcje. Jeśli się zdecydujesz na taką opcję to w wyborze odpowiedniego urządzenia pomoże ci ranking soundbarów.

W przypadku kina domowego do 3000 złotych najlepiej zdecydować się na zakup gotowego zestawu, choć oczywiście możesz też skomponować kino domowe z kupionych oddzielnie urządzeń. Jednak decydując się na gotowy zestaw masz pewność, że cały sprzęt będzie dobrze ze sobą współgrać. Kupno takiego zestawu to także oszczędność czasu (który będziesz musiał poświęcić na dobre dopasowanie zestawu), a czasami również i pieniędzy.

Dobre kino domowe do 3000 wyposażone będzie w technologie ulepszające jakość dźwięku oraz łączność bezprzewodową.

Jakie kino domowe do 5000 złotych wybrać?

Budżet na kino domowe do 5000 złotych pozwoli ci już wybierać spośród naprawdę godnych polecenia zestawów. Możesz rozważać czy zdecydować się na proste rozwiązania jak 2.1 lub 5.0, czy też wybrać bardziej złożone konfiguracje typu 7.1, czy 5.1.2. Zarówno te gotowe jak i złożone z kupionych oddzielnie elementów. Do tego wyposażone w wiele przydatnych technologii, jak Dolby Atmos DTS:X, Dolby Audio, Dolby Digital Plus, Dolby True HD czy DTS-HD Master Audio, które dodatkowo wzmacniają efekt dźwięku przestrzennego, zapewniając ci wrażenia zbliżone do tych znanych z  seansów w sali kinowej. A także autorskich rozwiązań danego producenta, np. wzmacniających dialogi.

Zakup zestawu kina domowego z wyższego, niż w przypadku dwóch wyżej wymienionych, pułapu cenowego, wiąże się z czystszym, głębszym brzmieniem. I oczywiście z mocniejszym! – kino domowe do 5000 złotych to już zestawy dysponujące naprawdę potężną mocą. Na pokładzie takich urządzeń znajdziesz też łączność bezprzewodową Bluetooth oraz Wi-Fi. Masz także większy wybór jeśli chodzi o  design sprzętu, który łatwiej dopasujesz do wystroju swojego mieszkania.

  • 4 999 zł
  • 4 799 zł
  • 4 799 zł
  • 4 399 zł
  • 4 199 zł
  • 4 199 zł
  • 3 999 zł
  • 3 429 zł
  • 3 399 zł
  • 3 399 zł
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!