Jaki soundbar wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jarek Osłowski

Zależy Ci na jak najlepszym brzmieniu i zastanawiasz się, jaki soundbar wybrać? Nic dziwnego. Nawet najwyższej klasy telewizor nie zapewni takiej jakości dźwięku jak soundbar, nie wspominając o kinie domowym. To ostatnie wymaga jednak przestrzeni w pokoju, a do tego jest kosztowne. Natomiast soundbar zajmuje mało miejsca, a przy tym zapewnia bardzo dobrą jakość dźwięku. Doradzamy, co jest ważne przy jego wyborze.

Zobacz także: Ranking soundbarów

Z tego artykułu dowiesz się o:

  1. Najważniejszych parametrach soundbarów
  2. Konfiguracji kanałów w soundbarze
  3. Funkcjach soundbarów
  4. Jaki soundbar do telewizora wybrać?
  5. Jaki soundbar wybrać – z Dolby Atmos czy DTS:X? Który system jest lepszy?
  6. Jak wybrać soundbar do słuchania muzyki
  7. Jakiej marki soundbar kupić?

 

Najważniejsze parametry soundbarów

Soundbar to alternatywa dla zestawu głośników do kina domowego. Zamiast kilku głośników – centralnego, przednich i tylnych (satelickich) – umieszczasz pod telewizorem podłużną listwę dźwiękową z wbudowanymi głośnikami. Może ona stanąć na szafce przed telewizorem lub zawisnąć pod nim na ścianie. Dzięki temu, a także cenie, jest częstym wyborem użytkowników, którzy nie są audiofilami, ale zależy im na bardzo dobrej jakości dźwięku.

 

Decydując, jaki soundbar kupić, warto poznać kluczowe parametry tych urządzeń:

1.      Ilość kanałów.

Ten parametr określa liczbę głośników (w tym subwooferów) w danym modelu. Na przykład 3.1.2 oznacza trzy głośniki przednie, jeden subwoofer oraz dwa głośniki skierowane ku górze. Im jest ich więcej, tym soundbar ma bardziej przestrzenne brzmienie. Ich liczbę można zwiększyć, dokupując dodatkowe głośniki.

2.      Pasmo przenoszenia.

Człowiek jest w stanie usłyszeć spektrum od 20 do 20 000 Hz. Rozważając, który soundbar kupić, najlepiej wybierać modele z jak największym zakresem pasma przenoszenia – przekłada się to na lepszą jakość dźwięku.

3.      Subwoofer.

Wzmacnia tony niskie (basy), dzięki czemu brzmienie jest pełne i bardziej realistyczne. Może być oddzielnym urządzeniem (coraz częściej połączonym z soundbarem bezprzewodowo), jednak możesz też wybrać soundbar z wbudowanym subwooferem. Dostępne są też urządzenia bez subwoofera w zestawie, jednak jeśli chcesz mieć soundbar z dobrym basem, wybierz model z subwooferem.

4.      Łączność.

Nowe urządzenia łączą się z telewizorem (i innymi urządzeniami, jak np. laptopy) najczęściej bezprzewodowo – za pomocą Bluetooth czy wi-fi. Podłączenie kablem odbywa się najczęściej przez złącze HDMI, optyczne, czasem też USB. Zanim zdecydujesz, jaki soundbar kupić, sprawdź kompatybilność obu urządzeń.

5.      Rodzaj HDMI.

Warto wybrać sprzęt z HDMI eARC. Ten standard zapewnia przesyłanie dźwięku najlepszej jakości, pozbawionego kompresji. eARC występuje w najnowszej wersji HDMI 2.1. Aby wykorzystać jego potencjał, zaopatrz się w kabel High Speed z kanałem Ethernet lub Ultra High Speed.

6.      Kompatybilność z formatami audio.

Jest ich kilka. Najbardziej zaawansowane to Dolby Atmos i DTS:X, które odpowiadają za głębokie, przestrzenne brzmienie. Decydując, jaki soundbar wybrać, najlepiej wybierz model z jak największą liczbą formatów audio.

7.      Moc wyjściowa.

Odpowiada za głośność urządzenia. Teoretycznie im moc jest większa, tym lepiej. Jednak większa głośność nie musi wpływać na jakość dźwięku, więc ten parametr nie ma jakiegoś dużego znaczenia.

  

 

Konfiguracja kanałów w soundbarze

Ilość czy też konfiguracja kanałów w soundbarze to jeden z ważnych parametrów, gdy podejmujesz decyzję, który soundbar wybrać. Ich liczbę zapisuje się za pomocą ciągu cyfr – dwóch lub trzech – przedzielonych kropkami, np. 3.1.2. Druga z kolei cyfra zawsze oznacza subwoofer – 0 w przypadku jego braku lub 1 w przypadku, gdy występuje w zestawie. Pierwsza cyfra to liczba głównych głośników (przednich, centralnego i tylnych), natomiast trzecia oznacza głośniki skierowane ku górze (dwa lub cztery). Konfiguracja 3.1.2 oznacza więc, że soundbar ma dwa przednie głośniki przedzielone głośnikiem centralnym, subwoofer oraz dwa głośniki skierowane ku górze.

Jaki soundbar będzie miał bardziej przestrzenny dźwięk – ten z głośnikami 2.1 czy też soundbar 5.1? Oczywiście ten drugi. Będzie on emitował wielokanałowy dźwięk, ponieważ (poza subwooferem) wyposażony jest w dwa przednie głośniki, jeden centralny oraz dwa tylne (odpowiadające za wzmocnienie efektów). Ta konfiguracja będzie też w stanie wykorzystać efekty, które zapewniają najnowsze technologie dźwięku przestrzennego, takie jak Dolby Atmos i DTS:X. Natomiast soundbar 2.1 ma dwa głośniki przednie (prawy i lewy) oraz subwoofer. Dobrze sprawdzi się w mniejszym pomieszczeniu lub też gdy chcesz mieć lepszą jakość dźwięku niż ten płynący z głośników telewizora oraz odczuwalne basy. Nie będzie po prostu w stanie emitować dźwięku wielokanałowego, zapewniając tylko namiastkę przestrzennego brzmienia.

Na koniec tego akapitu podkreślmy jeszcze ważną kwestię – liczba kanałów nie musi oznaczać dźwięku lepszej jakości. Odnosi się ona nie do jakości dźwięku, ale do możliwości emitowania bardziej przestrzennego dźwięku. Dźwięk z zestawu 2.1 może być lepszy od tego z 3.1 czy nawet 5.1. Zastanawiając się, jaki soundbar wybrać, warto też pamiętać, że liczba głośników nie oznacza, że zawsze usłyszysz dźwięk wielokanałowy – będzie to zależne od tego, czy taki rodzaj dźwięku oferuje źródło, z którego materiał jest odtwarzany (czyli np. serwis streamingowy, kanał telewizyjny, płyta Blu-ray).  

 

 


Funkcje soundbarów

Podstawową funkcją soundbarów jest oczywiście zapewnienie lepszej jakości dźwięku podczas oglądania różnych treści na telewizorze. O tym, jaki soundbar wybrać przede wszystkim do oglądania filmów i seriali, przeczytasz więcej w następnym akapicie. Kolejną funkcją jest odtwarzanie muzyki. Oczywiście soundbar nigdy w pełni nie zastąpi zestawu głośników i amplitunera, jednak przeciętnemu użytkownikowi, takiemu, który nie jest audiofilem, zapewni bardzo dobrą jakość odsłuchu (tego, jaki soundbar do muzyki warto wybrać, także dowiesz się z dalszej części tekstu).

Możliwość słuchania radia

Listwa dźwiękowa może też służyć do słuchania radia. Najlepsza odpowiedź na pytanie, jaki soundbar z radiem wybrać, brzmi: taki, który ma dostęp do internetu (czy to przez gniazdo LAN, czy za pomocą łączności bezprzewodowej). Dzięki temu będziesz mógł odtwarzać muzykę z radia internetowego przesłaną do soundbara za pomocą urządzenia mobilnego. Soundbar z radiem FM (tunerem radiowym) to obecnie coraz trudniej dostępny na rynku produkt. Innym rozwiązaniem może być soundbar z radiem internetowym – pozwala słuchać internetowych stacji radiowych bez konieczności używania do tego smartfona.

Połączenie bez przewodów

Bezprzewodowa łączność jest również wartą uwagi funkcjonalnością soundbara. Dzięki niej będziesz się mógł łączyć z innymi urządzeniami za pomocą Bluetooth czy wi-fi. Coraz częściej smartfony obsługują również AirPlay 2, co umożliwia przesyłanie treści z iPhone’a czy iPada, a także strumieniowanie Chromecast. Poza tym urządzenia od różnych producentów mają dedykowane sposoby łączności, np. soundbar Yamaha z MultiCast Surround może się łączyć z głośnikami bezprzewodowymi lub amplitunerem tej firmy, wykorzystując tę technologię.   

Obsługa asystentów głosowych

Najnowsze soundbary mogą mieć wbudowaną obsługę asystentów głosowych, takich jak Asystent Google czy Amazon Alexa. Dzięki temu nie tylko nie będziesz musiał sięgać po pilota (żeby np. zrobić głośniej czy ciszej), ale również po smartfon, aby wydać polecenie głosowe. Za pomocą asystenta głosowego nie tylko będziesz mógł regulować głośność czy zmieniać utwory, nie wstając z miejsca, ale również sprawdzić pogodę czy przyciemnić światło w pokoju.

Automatyczna kalibracja

Dzięki tej funkcji soundbar może sam dopasować swoje ustawienia do pomieszczenia, w którym się znajduje, aby zapewnić jak najlepszą jakość dźwięku przestrzennego. Przed dostosowaniem ustawień urządzenie dokładnie analizuje wielkość pomieszczenia. Jaki soundbar ma taką funkcję? Pojawia się ona u różnych producentów, np. praktycznie każdy dostępny w naszym sklepie soundbar JBL wyposażony jest w automatyczną kalibrację MultiBeam.

Polecane soundbary
  • 1 099 zł
  • 889 zł
  • 1 049 zł
  • 599 zł
  • 1 199 zł
  • 719 zł
  • 949 zł
  • 699 zł
  • 299 zł
  • 244 zł

 

Jaki soundbar do telewizora wybrać?

Jeśli szukasz soundbara przede wszystkim do polepszenia jakości dźwięku podczas oglądania filmów i seriali, zdecyduj się na model z subwooferem. Basy, które emituje, zapewnią większą głębię brzmienia i pozwolą Ci bardziej „zanurzyć się” w akcji. Również jeśli dużo grasz na konsoli, postaw na model z subwooferem – pozytywnie wpłynie na zwiększenie immersji. W obu przypadkach warto się również zdecydować na soundbar obsługujący technologie dźwięku przestrzennego, czyli z Dolby Atmos lub DTS:X.

Osobom, które oglądają przede wszystkim programy telewizyjne czy też filmy i seriale bez dynamicznej akcji, np. obyczajowe, mogą postawić na soundbar bez subwoofera. W tym przypadku tony niskie odgrywają małą rolę, a dużo ważniejsza jest słyszalność kwestii mówionych. Obecnie dostępne na rynku urządzenia mają systemy poprawiające jakość dialogów – dużo łatwiej zrozumieć mowę bez konieczności zwiększania ogólnej głośności. Na przykład każdy dostępny w naszym sklepie soundbar Denon wyposażony jest w technologię Denon Dialogue Enhancer.

Jeśli zastanawiasz się np., jaki soundbar do telewizora LG wybrać, to oczywiście odpowiedzią będzie każdy kompatybilny, natomiast sparowanie soundbara i telewizora tego samego producenta może zapewnić dodatkowe korzyści. Parując soundbar LG, który ma tryb Sound Mode Share, z telewizorem OLED tego koreańskiego producenta, będziesz pewny optymalizacji dźwięku dla danego gatunku filmowego. Dokupując soundbar Samsung do telewizora QLED tego producenta, będziesz mógł korzystać z funkcji Q-Symphony, dzięki której głośniki obu urządzeń będą współpracować, zapewniając jeszcze bogatszy dźwięk przestrzenny. To tylko dwa przykłady, takich dodatkowych benefitów ze sparowania soundbara z telewizorem czy innymi sprzętami tego samego producenta jest więcej. Warto jeszcze wspomnieć o prostym, ale jakże przydatnym – możliwości obsługi obu urządzeń jednym pilotem.

 

 

Jaki soundbar wybrać – z Dolby Atmos czy DTS:X? Który system jest lepszy?

Technologie dźwięku przestrzennego Dolby Atmos i DTS:X powstały na potrzeby sal kinowych, od niedawna jednak trafiły również do urządzeń używanych w domowym zaciszu. Oba te systemy sprawiają, że dźwięk dobiega z tej strony, z której na ekranie dzieje się akcja. Jeśli np. z prawej strony nadlatuje samolot, to dźwięk będzie dobiegał z tego kierunku. Brzmienie towarzyszące oglądanym filmom i serialom będzie przestrzenne, głębokie i realistyczne, przypominające to znane z kina. Treści przygotowanych w Dolby Atmos czy DTS:X jest coraz więcej, nie będziesz więc miał problemu z ich dostępnością. Udostępnia je coraz więcej serwisów streamingowych, bardzo dużo jest ich również w przypadku płyt Blu-ray.

Wiesz już, za co odpowiadają obie technologie, jednak czym tak naprawdę różnią się Dolby Atmos i DTS:X? Ten pierwszy do stworzenia efektu dźwięku przestrzennego wykorzystuje głośniki sufitowe, czyli skierowane ku górze (te, na które wskazuje trzecia cyfra w konfiguracji kanałów). Natomiast DTS:X wystarcza standardowa konfiguracja kanałów, bez konieczności posiadania głośników skierowanych do sufitu. Ten ostatni występuje jednak rzadziej. Z DTS:X nie korzystają Netflix i Amazon Prime. Więc jaki soundbar, z obsługą której technologii wybrać? Decyzja należy do Ciebie, po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw. Oczywiście najlepiej, jeśli urządzenie będzie obsługiwało oba te formaty. Na modele soundbarów obsługujące te technologie powinni postawić przede wszystkim miłośnicy filmów. Warto jednak dodać, że prawdziwie przestrzenny dźwięk będzie wymagał tak naprawdę dokupienia dodatkowych, satelickich głośników – niektóre modele mają możliwość rozszerzenia zestawu o dwa tylne głośniki połączone bezprzewodowo.


 

 

Soundbar a słuchanie muzyki

Choć soundbar służy przede wszystkim do odtwarzania dźwięków z telewizora, to oczywiście można go również wykorzystywać do słuchania muzyki. Jaki soundbar kupić w tym przypadku? Jeśli chciałbyś go wykorzystywać przede wszystkim do muzyki, to liczba kanałów nie jest aż tak ważna – bardzo dobrze może się tu sprawdzić urządzenie z konfiguracją 2.1, choć np. niektóre serwisy streamingowe oferują muzykę z dźwiękiem przestrzennym. Wybierz również model z subwooferem, co zapewni podbicie basów, szczególnie ważnych w przypadku niektórych gatunków muzycznych.

Warto również kupić urządzenie z obsługą dźwięku wysokiej rozdzielczości 24 bity/96 kHz (high-resolution audio lub hi-res audio). Oznacza to, że dźwięk jest jak najbliższy oryginałowi, pozbawiony zniekształceń.

Soundbar z bezprzewodową łącznością pozwoli Ci na łatwe przesyłanie muzyki z serwisów streamingowych czy też zapisanej na Twoim urządzeniu mobilnym. Niektóre modele umożliwiają odtwarzanie ulubionej muzyki ze smartfona wyłącznie po jego zetknięciu z soundbarem. Jeśli zaś chodzi Ci o słuchanie muzyki z radia, to pisaliśmy o tym wyżej, w akapicie o funkcjonalnościach.

 

Jakiej marki soundbar kupić?

Istotną kwestią przy rozważaniach, jaki soundbar kupić, może być również jego marka. Oczywiście najlepiej stawiać na modele renomowanych firm, co zapewnia wysoką jakość. Uznany producent jest gwarancją wysokiej funkcjonalności i wytrzymałości soundbara. Taki sprzęt powinien działać znacznie dłużej niż tanie i mocno ograniczone pod względem funkcjonalności urządzenia. Nie zawsze warto oszczędzać.

Zatem który soundbar wybrać, od jakiego producenta? Dobrze jest sprawdzić, jaką popularnością cieszą się dane urządzenia. W naszym sklepie są to soundbary marek, które były już przytaczane w tym tekście, czyli Samsung, LG, JBL, Denon, Yamaha, oraz soundbary Sony, a także soundbary Philips. Powyżsi producenci cały czas udostępniają nowe rozwiązania dla urządzeń z różnych przedziałów cenowych, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie, jeśli chodzi o konkretne funkcjonalności czy parametry. Przed zakupem sprzętu warto sprawdzić dokładną specyfikację soundbara, a także opinie o interesującym Cię modelu, aby wybrać ten, który oferuje wszystko, czego potrzebujesz.

Polecane soundbary
  • 1 529 zł
  • 1 819 zł
  • 1 399 zł
  • 1 799 zł
  • 2 999 zł
  • 3 899 zł
  • 2 499 zł
  • 1 859 zł
  • 4 879 zł
  • 3 999 zł
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!