Jaki zlewozmywak warto kupić?

Autor: Ola

Zlewozmywak jednokomorowy i dwukomorowy to nieodłączny element każdej kuchni, używany każdego dnia. Rynek oferuje nam szeroki wybór modeli o różnym kształcie, kolorze czy materiale, z jakiego zostały wykonane. Na który model warto postawić? Czym kierować się przy zakupie?

Woda cieknąca z kranu do komory zlewu.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. kiedy warto wybrać zlewozmywaki jednokomorowe
  2. kiedy warto wybrać zlewozmywaki dwukomorowe
  3. na jakie modele warto zwrócić uwagę przy zakupie

Zlewozmywaki jednokomorowe – kiedy warto wybrać?

Dwukomorowy zlew na tle ściany.

Zmywanie naczyń jest czynnością, którą wykonujemy w naszej kuchni każdego dnia. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na zmechanizowany sprzęt AGD w postaci zmywarki, dzięki której sprawniej umyjemy naczynia. Mimo to zlewozmywak również jest potrzebny i przyda się w codziennych kuchennych zajęciach. Jaki zlewozmywak wybrać? Dokonując wyboru, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów, m.in. kształt, wielkość czy kolor. Jednak najważniejszym parametrem jest liczba komór. Bardzo często słyszy się teorie, że zlewozmywak o jednej komorze będzie praktyczny tylko w małych kuchniach, gdzie, jak wiadomo, każdy kawałek powierzchni jest na „miarę złota”. Nie jest to do końca prawda, ponieważ jednokomorowe zlewy sprawdzą się także w kuchniach o dużej powierzchni. Najistotniejszym kryterium wyboru zlewozmywaka jednokomorowego jest liczba mieszkańców domu. Jeśli mieszkamy samemu lub w dwie osoby, a dodatkowo w naszej kuchni znajduje się dobrej jakości zmywarka, to jednokomorowy zlewozmywak będzie najlepszym rozwiązaniem. W takim przypadku duży zlew okaże się bezużyteczny. Podejmując decyzję, pamiętajmy, aby przedmiot ten komponował się z szafkami, na których go założymy.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, producenci dostosowali zlewozmywaki do uniwersalnego wyposażenia kuchennego oraz mebli. Bez problemu znajdziemy modele pasujące do szafek 60 czy nawet 90 cm. W przypadku, gdy zdecydujemy się na urządzenie kuchni meblami na wymiar, wówczas również musimy uwzględnić zamontowanie w szafce naszego zlewu. Dla wielu osób kształt i kolor przedmiotu będzie ważnym czynnikiem wpływającym na selekcję. Można więc zapytać, jaki zlewozmywak wybrać, aby pasował on do granitowego, białego czy czarnego blatu? Bezsprzecznie najpopularniejszym rozwiązaniem jest zlew w kształcie kwadratu. Dla osób lubiących niekonwencjonalny styl i innowacyjność w swojej kuchni dobrym pomysłem mogą być zlewy owalne lub w kształcie trójkąta czy trapezu. Kolor zlewu często zależy od materiału, z jakiego został skonstruowany. Największy wybór będzie w przypadku zlewozmywaków wykonanych z emalii lub zlewów ceramicznych. W takim przypadku dopasujemy go do koloru blatu, np. białego czy czarnego.

Polecane zlewozmywaki
  • 199,99 zł
  • 999 zł
  • 1 049 zł
  • 539 zł
  • 609 zł

Zlewozmywaki dwukomorowe – kiedy je wybrać?

Kobieta myjąca ręce nad zlewem.

Zlewozmywaki dwukomorowe to kolejna opcja, z której możemy skorzystać w naszej kuchni. Z reguły montuje się je w przestronnych pomieszczeniach o dużej powierzchni. To optymalny wybór do kuchni, w której nie posiadamy zmywarki i każdą czynność zmywania naczyń wykonujemy ręcznie. Dwie komory to większe możliwości zmywania. Praca ta idzie dużo szybciej, gdyż zazwyczaj jedna komora służy nam do mycia naczyń, a druga do ich płukania. Pozwala to też na oszczędność wody. Zlew o dwóch lub większej liczbie komór bardzo często jest także idealną opcją do kuchni w hotelach i restauracjach. Zmywanie naczyń w takich punktach odbywa się praktycznie przez cały czas. Dlatego komfort pracy, nawet jeśli na kuchni znajduje się zmywarka, jest bardzo ważny. Dokonując zakupu takiego modelu zlewu, warto odpowiedzieć sobie na dwa pytania. Po pierwsze – jaki dwukomorowy zlew będzie najlepszy w mojej kuchni, a po drugie – w którym miejscu powinniśmy go umieścić? Oczywiście producenci również w przypadku tych kuchennych akcesoriów wychodzą naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i przygotowują modele dedykowane pod drewniane blaty kuchenne. Najczęściej naszym wyborem będzie zlewozmywak stalowy lub granitowy. Jeśli chodzi o kształt zlewu, to najpopularniejsze są modele z dwoma komorami ustawionymi obok siebie w jednej linii. Są także typy narożne, które pozwalają zaoszczędzić w kuchni jeszcze więcej miejsca. Kształt zlewozmywaków może być przeróżny: od klasycznych kwadratowych i prostokątnych po owalne, okrągłe czy w kształcie różnych liter.

Jaki zlew do kuchni będzie najlepszy?

Warto przyjrzeć się nieco bliżej kilku modelom zlewów dostępnych na rynku. Godnym polecenia zlewozmywakiem wykonanym w klasycznym stylu jest Schock Element D-100S (onyx) o wymiarach 780 x 500 mm. To typ zlewozmywaka wbudowanego, przystosowanego do montażu w dowolnym blacie. Zlew ten został wykonany z granitu, dzięki czemu nie brudzi się tak bardzo i jest prosty w czyszczeniu oraz odporny na wszelkie zarysowania. Przykładem narożnego dwukomorowego zlewu będzie Blanco METRA 9 E 515576 (antracyt) o wymiarach 830 x 830 mm. Został on wykonany w 80% z granitu, dzięki czemu jest trwały i nie powstają na nim żadne plamy po dłuższym czasie pracy. Dla osób szukających dwukomorowych zlewozmywaków o owalnym kształcie godnym polecenia będzie Franke Baltic BTN 620 o wymiarach 90 x 440 mm, wykonany ze stali szlachetnej. Dzięki takiemu materiałowi świetnie wkomponuje się on w każdą kuchnię. Ponadto dobrze zwrócić jeszcze uwagę na modele Franke Sirius SID 610 (onyx) i Franke Basis BFG 611-62 (onyx).

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów