Jaki zasilacz do komputera? Dobieramy zasilacz ATX i PC

Autor: Ola

Składając komputer stacjonarny, największą wagę przykłada się do wyboru karty graficznej czy procesora. Nie można jednak zapomnieć o dobrym zasilaczu ATX, który dostarczy prąd niezbędny do pracy wszystkich podzespołów. Jeśli jego wybór będzie przypadkowy, brak stabilnego napięcia może spowodować awarię innych komponentów. Sprawdź, jak dobrać zasilacz do komputera!

Zasilacz do komputera

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jaką moc powinien mieć zasilacz ATX
 2. czym jest sprawność zasilacza do komputera
 3. jakie inne parametry są istotne przy wyborze zasilacza

Jaką moc powinien mieć zasilacz ATX?

Zasilacz ATXSkładasz komputer i zastanawiasz się, jaki zasilacz wybrać, ale nie wiesz, od czego zacząć? Tak jak nakazuje intuicja, pierwszym kryterium powinna być jego moc. Parametr ten określa ilość energii, jaką zasilacz ATX może dostarczyć do podzespołów. Jeśli kupisz model o zbyt niskiej mocy, natężenie prądu będzie niewystarczające do stabilnej pracy podzespołów takich jak karta graficzna i procesor. Niewłaściwie dobrany zasilacz do komputera stacjonarnego może spowodować wiele problemów, w tym całkowitą awarię komponentów.

Najczęściej popełnianym błędem przy wyborze zasilacza ATX jest jednak kierowanie się podaną na opakowaniu mocą znamionową, np. 500 W. Ta wartość określa maksymalną moc przy jednoczesnym obciążeniem wszystkich linii, włącznie z tymi, które są rzadko wykorzystywane: +3,3 V oraz +5 V. Tymczasem kluczowe znaczenie ma wydajność linii +12 V, ponieważ to z niej zasilane będą najważniejsze podzespoły – układ graficzny i CPU.

Jak dobrać zasilacz do komputera pod kątem mocy? Oto przykładowe wartości:

 • do 400 W – do komputera do codziennych zastosowań takich jak przeglądanie internetu czy praca w programach biurowych,
 • 500-550 W – zasilacze odpowiednie dla graczy czy grafików komputerowych, sprawdzą się w połączeniu z większością dobrych kart graficznych,
 • powyżej 600 W – odpowiednie do profesjonalnego sprzętu gamingowego z bardzo wymagającym układem graficznym,
 • powyżej 800 W – przyda się, jeśli chcesz połączyć superwydajną kartę graficzną i najwyższej klasy procesor lub zamontować dwie karty graficzne.

WSKAZÓWKA

Najłatwiejszym sposobem, by właściwie dobrać moc zasilacza ATX do komputera, jest skorzystanie z kalkulatora mocy. Znajdziesz go na stronie internetowej większości producentów tych urządzeń, np. marki be quiet!.

Co to jest sprawność zasilacza ATX?

Nawet najbardziej wydajny zasilacz nie dostarczy komponentom prądu bez strat energii. Dlatego szukając optymalnego modelu, oprócz mocy należy wziąć pod uwagę sprawność zasilacza. Jest ona określana w procentach – im większa sprawność, tym mniejsze będą straty energii. Jeśli zastanawiasz się, jaki zasilacz wybrać – tańszy i o większej mocy lub droższy o nieco niższej mocy, prawdopodobnie lepsze będzie to drugie rozwiązanie. Droższe zasilacze wyróżniają się często wyższą sprawnością, a to oznacza:

 • niższe opłaty za pobór prądu – oszczędność na rachunkach w skali roku może przewyższyć koszty samego zasilacza,
 • cichszą pracę zasilacza – urządzenie o wysokiej sprawności mniej się nagrzewa, co oznacza rzadsze włączanie wentylatora,
 • bardziej stabilną i wydajną pracę.

Wiele zasilaczy posiada certyfikat sprawności, który gwarantuje wysoką wydajność urządzenia. Zasilacze ATX z certyfikatem 80+ Bronze mają sprawność na poziomie co najmniej 81-85%, zaś te z certyfikatem 80+ Titanium aż 90-96%.

 • 299 zł
 • 299 zł
 • 449 zł
 • 569 zł
 • 329 zł

Jaki zasilacz do komputera kupić – ważne parametry

Zasilacz SilentiumPC Vero L2 Bronze 500WZastanawiasz się, jaki zasilacz wybrać, aby uniknąć problemów z zasilaniem kluczowych podzespołów? Weź pod uwagę te kryteria:

 • bezpieczeństwo – dobre zasilacze, jak be quiet! System Power B9 450W 80+ Bronze, są wyposażone w szereg zabezpieczeń, dzięki którym ich użytkowanie niesie mniejsze ryzyko usterki, np. OPP – zabezpieczenie przeciążeniowe, OVP – zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem;
 • okablowanie – sprawdź, czy przewody zasilacza są wystarczające długie, by móc podłączyć wszystkie podzespoły. Jest to szczególnie ważne w dużych obudowach typu Tower. Jeśli zależy Ci na łatwiejszym ułożeniu przewodów wewnątrz komputera, rozważ zakup zasilacza modularnego, np. SilentiumPC Vero M2 Bronze 600W – pozwala on na wypięcie niepotrzebnych kabli,
 • liczba i rodzaj wtyczek – upewnij się, że zasilacz ATX jest wyposażony w wystarczającą liczbę wtyczek SATA (zasilanie napędów i pamięci masowej) i PCIe (zasilanie kart graficznych).

Składasz samodzielnie komputer? Przeczytaj inne artykuły o wyborze podzespołów: Jak wybrać kartę graficzną? 5 sprawdzonych porad oraz Czy wybór procesora jest trudny? Na co zwrócić uwagę.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link