Wybieramy dobry wzmacniacz sygnału WiFi

Autor: Zosia

Wzmocnienie sygnału WiFi może być zbawienne dla niektórych użytkowników internetu. Jeżeli każdego dnia mamy problem z działaniem sieci, lecz zjawisko to występuje tylko w konkretnych pomieszczeniach domu, wtedy powinniśmy zainteresować się zagadnieniem wzmacniaczy WiFi. Czy takie urządzenie jest nam potrzebne? To zależy, ale jeśli faktycznie się przyda, wtedy z pewnością warto mieć tego świadomość i zaoszczędzić sobie zepsutych nerwów.

Kobieca dłoń i wzmacniacz WiFi

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. kiedy warto kupić wzmacniacz WiFi
  2. jak działa i jak wybrać wzmacniacz WiFi

Kiedy przyda się wzmacniacz WiFi?

Repeater do WiFi

Czym właściwie jest wzmacniacz WiFi? Dlaczego ktoś miałby być zainteresowany zakupem takiego urządzenia? Po czym można poznać, że okaże się ono przydatne i zaoszczędzi nam sytuacji, w których trakcie korzystanie z internetu jest męczarnią? Zacznijmy od tego, że wzmacniacz WiFi jest całkiem prosty w użyciu, a efekt może okazać się wyjątkowo pozytywny. W domowym zaciszu z reguły chcemy korzystać z dobrodziejstw internetu. Bardzo często będziemy wykorzystywać sygnał WiFi, ponieważ jest to wygodne rozwiązanie. Taki sygnał rozchodzi się po naszym domu, a niektóre urządzenia (jak np. smartfony, laptopy, tablety oraz nowoczesne telewizory określane mianem Smart TV) w sposób bezprzewodowy łączą się z siecią i zapewniają nam rozrywkę. Niestety sygnał WiFi słabnie wraz z pokonywaną odległością, a jeśli po drodze są poważne przeszkody, może wyjść na to, że z odbiorem internetu po prostu są problemy.

Nikt nie lubi zanikającego internetu i spadającej prędkości, co odczuwamy w trakcie pobierania plików czy przeglądania stron (szczególnie jeśli chcemy zobaczyć np. film w wysokiej jakości). Takie sytuacje są irytujące, a czasem uniemożliwiają nam nie tylko relaks, lecz nawet pracę wykonywaną akurat w domu. Krótko mówiąc, najczęściej bardzo nie chcemy lub zwyczajnie nie możemy pozwolić sobie na taki stan rzeczy. Wyjątkowo przydatny będzie wtedy wzmacniacz WiFi. Jeżeli budynek ma sporą powierzchnię, ściany są bardzo grube, na drodze sygnału z routera stoi lodówka albo inna tego typu przeszkoda, wtedy najzwyczajniej w świecie warto postarać się o lepsze rozprowadzenie sygnału WiFi w budynku.

  • 979 zł
  • 539 zł
  • 89,99 zł
  • 84,99 zł
  • 169 zł

Jak działa wzmacniacz WiFi i jak go wybrać?

Męska dłoń i wzmacniacz WiFi

Wzmacniacz WiFi lub repeater (jeśli ktoś preferuje anglojęzyczne określenie) to świetny sposób na poprawę efektywności naszej lokalnej sieci. Po tym, jak nasz wzmacniacz WiFi połączy się z routerem, możliwe będzie odebranie słabego sygnału i powielanie go we wzmocnionej wersji. Dzięki temu pokój, w którym internet na laptopie nieustannie przerywał swoje działanie, nagle będzie pomieszczeniem o bardzo dobrym sygnale WiFi. Rozwiązanie proste, lecz niezwykle skuteczne.

Jak zabrać się za wybranie właściwego repeatera? Dla uzyskania optymalnego efektu bardzo ważne będzie zainteresowanie się niektórymi parametrami. Szybkość transmisji to maksymalna prędkość, z jaką możliwe będzie przesyłanie danych. Ogólnie mówiąc, im większa szybkość transmisji, tym lepiej dla użytkownika, który nie chce doświadczać zbędnych spowolnień np. podczas oglądania jakiegoś filmu w wysokiej jakości. Obsługiwane pasmo też powinno nas interesować, ponieważ jest to częstotliwość działania. Standardem będzie 2,4 GHz, lecz jeśli zainwestujemy we wzmacniacz WiFi obsługujący 5 GHz, wtedy damy sobie większe pole do manewru. Standard WiFi także nie powinien być dla nas czymś obojętnym. Musimy postarać się o dobranie takiego, który obsługuje nasz router. Może to być np. standard 802.11n (WiFi 4) albo 802.11ac (WiFi 5) czy też 802.11ax (WiFi 6). Każdy będzie miał swoje parametry w postaci częstotliwości, modulacji, szerokości kanałów czy przepustowości. Nie musimy się zagłębiać w takie konkrety, najważniejsze będzie po prostu wybranie standardu obsługiwanego przez nasz router (wystarczy to sprawdzić).

Przykładowe wzmacniacze sygnału WiFi

TP-LINK RE200 wzmocni sygnał naszej sieci bezprzewodowej, charakteryzując się przy tym wysoką wydajnością. Obsługa dwóch częstotliwości (2,4 GHz oraz 5 GHz) to zaleta przekładająca się na wyższą stabilność pracy. Mamy tu także kompatybilność ze standardami sieci bezprzewodowych 802.11 b/g/n oraz 802.11ac. Maksymalna prędkość transmisji sięga 750 Mb/s. Bezpieczeństwo jest z kolei uzyskane za sprawą zabezpieczeń 4/128/152-bitowe WEP, WPA-PSK / WPA2-PSK. Konfiguracja tego urządzenia jest łatwa, a efekt działania odczuwalnie poprawia zasięg domowej sieci WiFi.

Przykładem dobrego i niedrogiego wzmacniacza sygnału jest również Netgear EX2700. Należy jednak podkreślić, że w tym przypadku do dyspozycji zyskujemy wyłącznie częstotliwość 2,4 GHz. Wygodnym rozwiązaniem jest z kolei przycisk WPS, który pozwoli błyskawicznie przeprowadzić konfigurację repeatera. Dosłownie wystarczy go wcisnąć, żeby doprowadzić do połączenia wzmacniacza z naszą siecią bezprzewodową WiFi.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów