Telewizor 65 cali - jaki uchwyt wybrać? Rodzaje i porady

Autor: Marcin

Telewizor znajduje się niemal w każdy domu. Może stanowić elegancki dodatek do salonu lub sypialni. Zazwyczaj montujemy go na ścianie lub suficie albo ustawiamy na ozdobnej komodzie. Aby poprawnie zamontować telewizor, pomocne są uchwyty. Który będzie pasował do telewizora 65 cali?

telewzior wiszący na ścianie w salonie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są rodzaje uchwytów do telewizorów
 2. jaki uchwyt warto wybrać do telewizora 65 cali
 3. czy warto montować telewizor na ścianie

Rodzaje uchwytów do telewizora 65 cali

uchwyt biurkowy

Aby móc w pełni korzystać z telewizora powieszonego na ścianie, należy wybrać odpowiedni uchwyt. Urządzenie o przekątnej 65 cali jest dość spore, wymaga uchwytu nie tylko solidnego, ale również mobilnego, który pozwoli na jego odpowiednią ekspozycję. Wyróżnia się kilka rodzajów uchwytów:

 • Uchwyt ścienny. Wielu zwolenników dużych telewizorów wiesza je na ścianie, czym uwydatnia zalety okazałego ekranu. Często w ścianach z karton-gipsu już na etapie budowy wykonywana jest wnęka na telewizor. Aby jednak solidnie przymocować go do ściany, potrzebujemy odpowiedniego uchwytu. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów uchwytów ściennych. Najprostsze umożliwiają urządzenia w jednej pozycji. Natomiast regulowane uchwyty z nieco wyższej półki cenowej pozwalają ustawiać telewizor na wielu płaszczyznach.
 • Uchwyt sufitowy. Ciekawym rozwiązaniem jest wieszak z mocowaniem sufitowym. Dzięki funkcji obniżenia telewizor można ustawić na dogodnej wysokości. W przypadku ścian wykonanych ze słabszego materiału uchwyt sufitowy pozwala na montaż telewizora od 25 cali do 65 cali.
 • Uchwyt obrotowy. To przydatne urządzenia łączące cechy uchwytu ściennego oraz sufitowego. Ma wbudowany mechanizm, który pozwala nie tylko na obracanie telewizora w różne strony, ale również na pochylanie i odchylanie go.
 • 799 zł
 • 339 zł
 • 169,99 zł
 • 599 zł
 • 449 zł

Jak wybrać uchwyt do telewizora 65 cali?

męska dłoń instalująca uchwyt do telewizora

Uchwyt należy dobrać do masy telewizora, regulacji nachylenia i planowanej odległości ekranu od ściany. Niektóre modele mają ponadto dodatkowe funkcje.

 • Maksymalny udźwig. Najważniejszym parametrem jest maksymalny udźwig uchwytu, dostosowany do wielkości telewizora. Na opakowaniu producent zamieszcza informację o maksymalnym obciążeniu uchwytu, np. do 20 czy 50 kg. Należy wobec tego najpierw sprawdzić, ile waży telewizor, a następnie dobrać do niego uchwyt.
 • Standard VESA to oznaczenie telewizora, które mówi o rozstawie otworów montażowych. Podany jest w milimetrach i może wyglądać następująco: 200 × 200 mm, 600 × 400 mm itp. Pierwsza z liczb to odległość pomiędzy górnym a dolnym otworem mocującym. Natomiast druga mówi o rozstawie między pierwszym a ostatnim otworem w tym samym rzędzie. Jeżeli producent RTV nie zastosował oznaczenia VESA, należy wybrać uchwyt uniwersalny, który pasuje do większości dostępnych modeli na rynku.
 • Regulacja kąta nachylenia. Uchwyt na telewizor z opcją takiej regulacji jest szczególnie przydatny w dużych pomieszczeniach, gdzie kanapy lub strefa wypoczynkowa są rozstawione po szerokim łuku. Wtedy można dowolnie regulować położenie ekranu. Prostsze uchwyty działają w orientacji góra – dół. Bardziej rozbudowane modele mają regulację lewo – prawo lub pozwalają na obrót telewizora o 90 stopni w orientacji pionowej.
 • Odległość od ściany. Wybierając uchwyt, należy zwrócić uwagę, ile po zamocowaniu będzie wynosić odległość ekranu od ściany. Regulacja uchwytu umożliwia powieszenie telewizora bliżej niż 5 cm od ściany, ale także np. 15 cm od niej.
 • Dodatkowe wyposażenie uchwytów. W skład dodatkowego wyposażenia uchwytu mogą wchodzić: śruby do montażu, poziomica, szablon do wiercenia otworów czy nawet zwijarka przewodów. W zależności od potrzeb użytkownika należy zwrócić uwagę na te szczegóły zestawu.

Czy warto montować telewizor na ścianie?

Użytkownicy telewizorów dzielą się na tych, którzy wybierają tradycyjny stojak meblowy na telewizor, oraz na tych, którzy ten telewizor wieszają. Czy warto wybrać taki sposób montażu? Z pewnością powieszenie telewizora zapewnia ciekawy efekt wizualny. Ekran można uwydatnić w meblościance lub w miejscu przy kominku. Uchwyt obrotowy pozwala ustawić telewizor w dowolnym położeniu, tak aby każdy domownik czerpał przyjemność z oglądania. Manewrowanie telewizorem nie wymaga wiercenia kolejnych otworów i niszczenia tynku. Wystarczy odchylić telewizor w odpowiednim kierunku, bez użycia siły. Uchwyt z regulacją we wszystkich kierunkach daje możliwość zmiany wysokości telewizora oraz dosunięcia go do ściany na odległość kilku centymetrów.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link