Jak wybrać odpowiedni uchwyt do telewizora 55 cali?

Autor: Zosia

Podczas urządzania salonu często pojawia się problem, gdzie ustawić telewizor. Ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie go na ścianie, co pozwala zaoszczędzić miejsce. Dzięki temu dużo wygodniejsze staje się też oglądanie telewizji. Aby zawiesić telewizor na ścianie, potrzebny jest specjalny uchwyt. Na rynku znajdziemy wiele różnych modeli, kompatybilnych z urządzeniami danego rozmiaru. Jaki uchwyt wybrać do 55-calowego telewizora?

Mężczyzna montujący uchwyt do telewizora

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czy warto zamontować telewizor na ścianie
 2. jaki uchwyt do telewizora warto wybrać
 3. jak zamontować uchwyt do telewizora

Czy warto zamontować telewizor na ścianie?

Mężczyzna ustawiający zamontowany na ścianie telewizor

Telewizor zwykle ustawiamy na przeznaczonej do tego komodzie czy szafce. Można zamontować go także na ścianie. Oczywiste jest, że zapewnia to znacznie więcej miejsca w salonie oraz wygląda estetycznie i nowocześnie. Komfort oglądania również zostaje zwiększony. Komoda zapewnia jednak dodatkowe miejsce na akcesoria czy sprzęt. Możemy dowolnie zmieniać ustawienie telewizora i nie musimy martwić się jego montażem. Kiedy nie mamy odpowiednich mebli, ich zakup wiąże się często z dość dużym kosztem. Ponadto ustawiony zbyt nisko telewizor może zostać uszkodzony przez bawiące się dzieci.

Wbrew pozorom montaż na ścianie jest tańszym rozwiązaniem. Szczególnie małe pomieszczenia bez szafki RTV sprawiają wrażenie bardziej przestronnych i nowocześniejszych. Trzeba jednak pamiętać, że uchwyt na telewizor należy solidnie zamontować, a jego przenoszenie jest mocno utrudnione, ponieważ wymaga rozłożenia całej konstrukcji. Nie mamy także dodatkowego miejsca na sprzęt oraz akcesoria, chyba że skorzystamy z półek pod zawieszonym urządzeniem. Uchwyt jest również znacznie lepszy, jeżeli telewizor ma duży ekran. Oszczędność miejsca oraz komfort oglądania to największe zalety w takim wypadku.

 • 799 zł
 • 629 zł
 • 599 zł
 • 169,99 zł
 • 599 zł

Jaki uchwyt do telewizora najlepiej wybrać?

Mężczyzna montujący telewizor na ścianie

Jeżeli chcemy zamontować sprzęt na ścianie, potrzebujemy solidnego uchwytu. Należy dobrać model względem wielkości urządzenia. Musimy zwrócić uwagę na to, by telewizor trzymał się stabilnie, ponieważ nie chcemy ryzykować jego upadku i uszkodzenia. Obecnie bardzo popularne są urządzenia z dużym ekranem, dla przykładu 55-calowym. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

 • Waga telewizora – jest to najważniejszy parametr, jeżeli chcemy zamontować sprzęt na ścianie. Musimy wybrać uchwyt, który ma daną nośność i po prostu nie ulegnie uszkodzeniu, jeżeli założymy zbyt duży ciężar. Warto także zwrócić uwagę na to, czy możliwe jest regulowanie kąta. To niesamowicie przydatne, by po montażu dostosować drobne szczegóły, tak by ekran był jak najlepiej widoczny. Większość modeli oferuje taką funkcjonalność.
 • Wielkość ekranu – każdy uchwyt jest kompatybilny z innymi telewizorami. Zależy to w dużej mierze od rozmiaru wyświetlacza. Należy dobrać model, który pasuje do naszego urządzenia.
 • Zakrzywiony ekran – jeżeli mamy telewizor z taką funkcją, musimy kupić uchwyt, który ją obsługuje. Nie wszystkie modele są kompatybilne z curved TV.
 • Obracanie – warto wybrać sprzęt, który pozwala dowolnie obracać telewizor. Możemy dzięki temu znacznie lepiej dostosować kąt widzenia oraz wprowadzać drobne zmiany, bez konieczności demontowania całej konstrukcji. Gwarantuje to także łatwiejszy dostęp do portów z tyłu urządzenia. Ruch ramienia jest oczywiście ograniczony, jednak najlepiej wybrać model, który oferuje jak najwięcej możliwości konfiguracji.
 • Odstęp od ściany – tutaj wiele zależy od osobistych preferencji. Uchwyty ścienne trzymają telewizor bardzo blisko, co wygląda elegancko i estetycznie. Obrotowe modele na ramieniu pozwalają odsunąć go trochę od ściany, dzięki czemu gwarantują łatwiejszy dostęp do portów. Ten parametr wpływa także na stabilność konstrukcji.
 • Wykonanie – warto wybrać uchwyt zrobiony z solidnego materiału. Zapobiegnie to odkształceniom oraz zapewni odpowiednią stabilizację telewizora. Jest to istotne, ponieważ niektóre modele niestety tracą swoje właściwości po jakimś czasie. Zaczynają sprawiać pewne problemy.

Wybór uchwytu do telewizora zależy oczywiście od preferencji oraz tego, jaki sprzęt posiadamy. Jeśli znamy wielkość ekranu i wagę telewizora, należy zwrócić uwagę na drugorzędne kwestie, takie jak dołączone śruby oraz inne akcesoria montażowe czy możliwość obrotu. Świetną decyzją jest wybór często polecanych modeli, takich jak Reinston EU007 32"-60", Reinston EU017 32"-55" lub Reinston Ultra EU022 40"-75". Znajdziemy je w cenie około 200 zł. Na rynku dostępne są jednak droższe, solidniejsze oraz bardziej funkcjonalne uchwyty. Wymagający docenią Reinston EU013 40"-70" czy Reinston EU021 40"-70". Mimo kosztu na poziomie 500 zł oferują one znacznie więcej niż tańsze modele.

Jak zamontować uchwyt do telewizora?

Ta czynność wbrew pozorom nie jest tak trudna. Potrzebujemy jedynie uchwytu oraz specjalnych śrub, które producenci często dołączają do zestawu. Pierwszym krokiem jest dokładne rozrysowanie otworów, które należy wywiercić. Właściwie to najważniejszy punkt. Problem może pojawić się, jeżeli mamy ścianę z miękkiego materiału, ponieważ uchwyt nie będzie się trzymał na niej odpowiednio stabilnie. Należy wtedy skontaktować się z fachowcem.

Po zrobieniu otworów w ścianie trzeba przymocować uchwyt dzięki wykorzystaniu przygotowane śrub lub wkrętów. Wszystko jest krok po kroku zawarte w instrukcji producenta. Dodatkowo warto pamiętać o tym, jak przewody biegną w ścianie. Podczas wiercenia bardzo łatwo można je uszkodzić, co prowadzi do dużych problemów. Po upewnieniu się co do miejsca montażu cały proces trwa zaledwie kilkadziesiąt minut i nie potrzebujemy do tego nic oprócz zestawu od producenta oraz odpowiedniej wiertarki.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link