Jaki dopasować uchwyt do telewizora 42″? Co wziąć pod uwagę?

Autor: Klaudia

Uchwyt do telewizora 42″ jest stosunkowo łatwo dopasować. Problemu nie stanowi bowiem wielkość i waga urządzenia. Właściwie każdy uchwyt powinien się sprawdzić. Warto jednak wybrać model, który będzie odpowiedni do typu ściany.

Montowanie telewizora do ściany

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak wybrać uchwyt do telewizora 42″
  2. jak dobrać uchwyt do typu ściany
  3. jaki rodzaj regulacji uchwytu wybrać w zależności od wysokości montażu

Jaki uchwyt wybrać do telewizora 42″?

Uchwyt do telewizora na białym tle

Uchwyt do telewizora 42″ to wyjątkowo praktyczne rozwiązanie, które sprawdza się przede wszystkim w mieszkaniach o mocno ograniczonym montażu. Telewizor o takiej przekątnej nie jest co prawda urządzeniem bardzo dużym, natomiast razem z szafką RTV w małym mieszkaniu może zająć sporo cennego miejsca. Uchwyt sprawdzi się tym bardziej, jeśli chcesz zamontować telewizor w kuchni. Powieszenie go na ścianie jest bardzo funkcjonalne nie tylko w wypadku urządzeń o dużej przekątnej ekranu. Wszystko zależy od tego, gdzie i jak chce się zamontować telewizor.

Kluczowym kryterium wyboru powinien być rodzaj uchwytu. Warto szukać modeli idealnie dopasowanych do wielkości telewizora, które nie będą wystawać poza krawędzie ekranu, a także zapewnią komfort oglądania m.in. dzięki możliwości ustawienia odpowiedniego kąta nachylenia ekranu.

Przed zakupem uchwytu należy wziąć pod uwagę wielkość ekranu i wagę telewizora, natomiast w przypadku urządzenia 42-calowego można podejrzewać, że właściwie każdy uchwyt będzie odpowiedni. Na opakowaniu lub stronie internetowej producenta można znaleźć bardzo precyzyjne informacje, do jakich modeli telewizorów pasuje dany uchwyt i jaki jest zakres mocowania śrub.

Standard VESA (Video Electronics Standards Association) dokładnie definiuje, jaki rozstaw otworów montażowych pasuje do konkretnego urządzenia. Do modelu telewizora należy dostosować odpowiedni standard VESA. Jest on z reguły opisany w instrukcji od producenta. Najczęstsze parametry wieszaka do telewizora to: 200 × 200, 300 × 300 lub 400 × 400. Pierwszy parametr to odległość między górnym a dolnym otworem, a drugi – pomiędzy pierwszym a ostatnim otworem w tym samym rzędzie. Profesjonalne dobranie wieszaka do modelu telewizor gwarantuje, że cała konstrukcja będzie odpowiednio wytrzymała i stabilna.

  • 299 zł
  • 199,99 zł
  • 649 zł
  • 219 zł
  • 329 zł

Jak dopasować uchwyt na telewizor do typu ściany?

Montowanie uchwytu do ściany

Uchwyt należy dobierać z uwzględnieniem typu ściany. To, gdzie zawiśnie telewizor, ma niemały wpływ na dobór konkretnego rozwiązania. Chodzi przede wszystkim o to, że ściana działowa lub wykonana z mniej trwałych materiałów potrzebuje odpowiednio stabilnego uchwytu, który zagwarantuje, że telewizor nie spadnie na ziemię. Jeśli chcesz montować na ścianie z cegły lub betonu, nie ma tego problemu; sprawdzi się właściwie każdy uchwyt. Do bardziej delikatnych ścian należy dobrać wieszak, który zapewni jak największą powierzchnię styku ze ścianą. Dzięki temu ciężar zestawu rozłoży się na większą powierzchnię, a ryzyko oderwania się uchwytu od ściany zmaleje właściwie do zera. Jeśli chcesz jeszcze lepiej zabezpieczyć przyczepność uchwytu do ściany, poszukaj modelu z 6 śrubami zamiast standardowych już dziś 4.

Wieszak na telewizor 42″ – dostępne na rynku rodzaje

Wieszak do telewizora 42-calowego można zamontować na różnych wysokościach, co często wynika z samej aranżacji mieszkania. Dzięki odpowiedniemu uchwytowi można jednak zagwarantować sobie optymalny kąt nachylenia ekranu, który nie będzie męczył oczu. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz powiesić telewizora idealnie na linii wzroku, możesz kupić uchwyt ruchomy z możliwością regulacji w osi poziomej (Reinston EU017 32″55″, Vivanco BTI 6040) lub obrotowy (Reinston EU011 10″32″, Multibrackets M VESA Flexarm Full Motion Dual MB266). O ile ten pierwszy możesz pochylić z linii poziomej tak, aby idealnie dopasować go do linii wzroku, o tyle obrotowym możesz manipulować nie tylko w linii góra/dół, ale też w pozycji poziomej. To ostatnie rozwiązanie sprawdza się w dużych i przestronnych pomieszczeniach. Natomiast jeśli wieszasz telewizor w miejscu, które zagwarantuje idealny kąt widzenia, możesz zdecydować się na opcję podstawową, a więc uchwyt stały bez opcji regulacji (ART AR-44). Wszystko zależy od tego, gdzie dokładnie ma zawisnąć telewizor i z jakiego miejsca planujesz patrzeć na ekran.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link