Toner do drukarki laserowej – jak wybrać najlepszy?

Autor: Sara

Tonery do drukarek laserowych sprzedawane są w specjalnych kasetach. Wiele osób jednak nie wie, jaki typ jest wymagany do danego sprzętu i na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę. Sprawdź, co oprócz koloru i wydajności tonera będzie miało znaczenie!

Tonery do drukarek laserowych w kolorze niebieskim, żółtym i różowym na białym tle

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co to jest toner do drukarki i czy warto kupować zamienniki;
  2. czym się kierować, wybierając tonery do drukarek,
  3. jakie modele drukarek laserowych, do których potrzebny jest toner warto wybrać.

Co wybrać: zamienniki tonerów czy te oryginalne?

 Biała drukarka z kolorowym wydrukiem leży na drewnianym stole, w tle stoi biały laptop

Wiele osób na co dzień korzystających z drukarek nie do końca wie, co to toner. Jest to proszek naładowany elektrycznie, który pod wpływem naświetlania i przyciągania magnetycznego daje efekt pod postacią wydruku na papierze. Zaletą jest to, że toner laserowy umieszczony w kasecie nie zasycha. Ponadto nie pozostawia on plam, jak w przypadku tuszu.

Tonery oryginalne, dedykowane do konkretnych urządzeń, to najlepszy i najbezpieczniejszy z możliwych wyborów. Są jednak dość drogie. Dobre tonery do drukarki to koszt minimum 50 złotych. Nie dziwi więc fakt, że wiele osób, próbując zredukować wydatki eksploatacyjne urządzenia, decyduje się na alternatywne rozwiązania. Jednym z nich jest napełnianie tonerów. W internecie można znaleźć mnóstwo ogłoszeń firm, które oferują takie usługi. Proces polega na dokładnym oczyszczeniu zużytego produktu, a następnie jego ponownym napełnieniu. Tym sposobem otrzymuje się tzw. toner regeneracyjny. Jest to rozwiązanie tanie, choć okupione pewnym ryzykiem. Ponowne użycie produktu może bowiem spowodować awarię urządzenia i tym samym zwiększyć wydatki użytkownika, zamiast je obniżyć.

Tonery-zamienniki dostępne na rynku są tanie i mogą się sprawdzić. Nigdy nie będą jednak porównywalne z tymi oryginalnymi, dedykowanymi dla danego typu urządzeń i polecanymi przez ich producenta. Jeśli wybierze się te mało znanych marek, jakość wydruku może pozostawiać wiele do życzenia. Do tego dobrane niewłaściwie mogą negatywnie wpłynąć na pracę drukarki. Przy takim rozwiązaniu, warto więc postawić na sprawdzone marki, np. Incore czy Black Point.

  • 49,99 zł
  • 39,99 zł
  • 144,99 zł
  • 349 zł
  • 64,99 zł

Tonery do drukarek laserowych – jak je wybrać?

Mężczyzna w białej koszuli i czarnych spodniach obsługuje drukarkę w biurze

Pierwszym kryterium interesującym użytkowników drukarek jest to, czy tonery są w dobrej cenie. Dlatego wybierając dany model urządzenia, warto zapoznać się z tym ważnym szczegółem. Wiele tonerów do drukarek jest dość drogich, więc koszty eksploatacyjne takiego urządzenia mogą być wysokie. Do tego dobrze zwrócić uwagę na to, czy są one połączone z bębnem. Jeśli tak, to w przypadku, gdy przestanie on działać, naprawa tego elementu może być mało opłacalna.

Wybierając tusze i tonery do drukarki, należy dobrać je idealnie do konkretnego modelu. Warto więc poprosić o pomoc sprzedawcę, bo zakup innego produktu niż ten dedykowany danemu urządzeniu może być wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Będzie tak, jeśli okaże się, że nie można go zamontować. Otwartego produktu w sklepie zaś nikt raczej już nie przyjmie.

Jednym w ważniejszych parametrów jest oczywiście wydajność tonerów. Niektóre będą drukować jedynie do 1000 stron, inne zaś od kilku tysięcy wzwyż. Ma to szczególnie duże znaczenie, jeśli urządzenie będzie użytkowane np. w biurze.

Na koniec warto sobie zadać pytanie, czy sprzęt będzie wykorzystywany do druku tekstu czy może także do grafiki i zdjęć. W przypadku tego drugiego konieczny będzie toner kolorowy do drukarki laserowej o danej barwie, np. magenta Brother TN-243M. Kupowane w zestawach będą one na pewno tańsze.

Toner a drukarka – jaką wybrać?

Drukarka na toner Brother HL-1112E to urządzenie idealne do małych biur. Jej zaletą jest to, że toner startowy starcza aż na 700 stron. Niewątpliwy plus to także pojemny podajnik na papier, który pomieści aż 150 stron. Brak wentylatora pozwala na zminimalizowanie poziomu hałasu podczas pracy sprzętu. Drukarka laserowa OKI B412dn z kolei umożliwia podłączenie dysku twardego lub pendrive’a do USB. To niezwykle praktycznie rozwiązanie, ponieważ eliminuje konieczność kopiowania plików najpierw do komputera.

Dobrą drukarką laserową jest też np. Lexmark B2442dw. To model, który idealnie sprawdzi się do biura, gdyż szybkość wydruku wynosi w nim aż 40 stron na minutę. Do tego dzięki złączu Ethernet możliwe jest podłączenie drukarki do sieci informatycznej, przez co każdy z obecnych tam użytkowników może z niej skorzystać.

Urządzeniem z wyższej półki cenowej jest HP Neverstop Laser 1000w. Pozytywnie zaskoczy z pewnością fakt, że po pierwszym uzupełnieniu tonera pozwala ona wydrukować nawet do 5000 stron. Do tego dzięki aplikacji HP Smart można uzyskiwać wydruki prosto z telefonu. Innowacyjnym rozwiązaniem w tym modelu jest na pewno to, w jaki sposób napełnia się toner. Drukarka ta czyni ten proces dziecinnie prostym, dzięki czemu może go przeprowadzić sam użytkownik.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link