Termometr elektroniczny do ucha – dlaczego warto go mieć?

Autor: Ola

Każda mama wie, jak nieocenionym narzędziem w chorobie małego dziecka jest dobry termometr do ucha. Ponoć to właśnie on daje najbardziej wiarygodny pomiar. Nie dziwi więc fakt, że korzystają z niego także dorośli. Zobacz, jak wybrać idealny model.

Dorosła osoba mierzy temperaturę w uchu dziewczynce ubranej w bluzkę z granatowo-białe paski

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak wybrać dobry termometr do ucha;
  2. dlaczego termometry do ucha są polecane dla dzieci;
  3. jakie modele termometrów do ucha warto mieć w swojej domowej apteczce.

Na co zwrócić uwagę, wybierając termometr do ucha?

Kobieta ubrana w białą bluzkę mierzy termometrem do ucha temperaturę małemu dziecku także ubraneu w biel, tło jest białe

Wiele osób często decyduje się na termometry wielofunkcyjne, którymi można dokonać nie tylko pomiaru ciała, ale także otoczenia czy płynów. Takim urządzeniem jest na przykład Speed-up HuBIDC FS300. To dobre rozwiązanie, bo za pomocą jednego urządzenia można sprawdzić temperaturę w wielu miejscach ciała. Przydaje się on także do zbadania temperatury w pokoju dziecka czy wody w wanience tuż przed kąpielą. Jednak to te douszne termometry są najczęściej używane w szpitalach i polecane przez lekarzy.

Dobry termometr do ucha powinien mieć ergonomiczny kształt, by pewnie leżał w dłoni. Musi być też niezwykle dokładny. Wiele z tych, które można kupić w sklepach czy aptekach ma granicę błędu wynoszącą jedynie dwie dziesiąte stopnia Celsjusza. Co więcej, mogą mieć także efekty świetlne i dźwiękowe pomagające precyzyjnie wprowadzić końcówkę z czujnikiem do ucha. Zaletą w dobrej jakości modelach jest również podgrzewana końcówka. Ten z pozoru mało istotny szczegół ma niebagatelne znaczenie, gdyż dzięki niemu termometr nie zaniża odczytu, dając bardzo precyzyjny wynik. Atutem w tego rodzaju urządzeniach są też kapturki ochronne oraz możliwość wymiany końcówek. To szczególnie istotne, gdy z przyrządu korzysta kilku domowników. Ważna jest ponadto szybkość pomiaru temperatury. Z kolei automatyczne wyłączanie się urządzenia pozwala na dłużej zachować żywotność baterii. Termometrem do ucha, którego końcówkę umieszcza się w przewodzie słuchowym jest Braun IRT3030. Ma on sygnał dźwiękowy oznajmiający koniec pomiaru, jednak jest pozbawiony funkcji zapamiętywania wyników.

Polecane termometry
  • 169,99 zł
  • 249 zł
  • 159 zł
  • 299 zł
  • 119,99 zł

Termometr do ucha dla dzieci – jaki powinien być i jak go obsługiwać?

Kobieta leżąca w łóżku w białej pościeli i ubrana w niebieską bluzkę odczytuje wynik na termometrze dousznym

Rozpalone ciało, wysoka temperatura i brak apetytu to znak dla rodziców, że z ich maluchem dzieje się coś złego. Czasami wystarczy pomoc domowa, by dziecko wydobrzało. Zastosowanie leków przeciwgorączkowych to pierwsza rzecz, po jaką sięgają rodzice. Ważne jest jednak, by właściwie zmierzyć temperaturę, zanim się po nie sięgnie. Pediatrzy zazwyczaj polecają termometry douszne. Dlaczego? Powód jest prosty. Te do czoła mierzą jedynie temperaturę zewnętrzną ciała, zaś doodbytnicze są niekomfortowe dla dzieci, powodując u nich złość i płacz. Termometr dla dzieci do ucha stanowi zatem najlepsze rozwiązanie. Mierzy on temperaturę bębenka ucha i tkanek, które są wokół niego i jest do tego niezwykle precyzyjny. Ale jego dokładność zależy od umiejętnego włożenia urządzenia w aparat słuchowy. Warto więc dobrze zapoznać się z ulotką i postępować zgodnie z zawartymi w niej wytycznymi. Zwykle zaleca się nieco skierować ucho w swoją stronę, by otworzyć kanał słuchowy, a następnie umieścić niezbyt głęboko końcówkę z czujnikiem i nacisnąć przycisk. Jego zaletę stanowi to, że termometr do ucha dla niemowlaka jest nieinwazyjny i nie powoduje dyskomfortu, a nowoczesne modele dają pomiar już po 1 sekundzie. Z innych udogodnień w użytkowaniu tego medycznego akcesorium można wymienić także tryb nocnego podświetlenia czy sygnał oznaczający koniec pomiaru. W przypadku tego drugiego warto jednak upewnić się, czy opcję tę można manualnie wyłączyć. Głośny dźwięk może bowiem obudzić malucha, jeśli rodzice sprawdzają temperaturę w nocy. Dobrze wiedzieć, że zaawansowane modele przystosowane specjalnie dla najmłodszych wyposażone są również w technologię dopasowującą wynik do wieku dziecka.

Elektroniczny termometr do ucha bezdotykowy – jaki wybrać?

Na rynku istnieje wiele termometrów bezdotykowych do ucha. W ich przypadku wystarczy jedynie zbliżyć końcówkę z czujnikiem, bez potrzeby jej umieszczania w przewodzie słuchowym. Przykładem jest RAVEN ETBD001. To model, którego precyzja pomiaru wynosi 0,2 stopnie Celsjusza. Do tego urządzenie to zapamiętuje 9 ostatnich pomiarów i ma funkcję automatycznego wyłączania się. Co więcej, przy jego użyciu można także sprawdzać temperaturę otoczenia i płynów. Podobną funkcjonalnością cechuje się Beurer FT 65. To również urządzenie bezdotykowe, więc pomiaru można dokonać bardzo dyskretnie, nawet jak dziecko śpi. Można nim także sprawdzać temperaturę czoła czy np. mleka w butelce, co przydaje się zwłaszcza podczas okresu niemowlęcego. Dla rodziców, którzy w czasie choroby chcą na bieżąco śledzić zmiany temperatury dziecka, sprawdzi się model RAVEN ETBD003. Pokazuje on aż 32 ostatnie wyniki. Pozwala to monitorować zmiany, co może być bardzo cenną informacją dla lekarza.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny