Data publikacji: 12 lutego 2020
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Telewizor 50” – kryteria rozsądnego wyboru

Poleć znajomemu Drukuj

Telewizor o przekątnej 50 cali może mieć bardzo różną wielkość. Warto pamiętać, że największe modele mają ponad 110 cm szerokości. Dzięki sporej rozpiętości w tym zakresie można jednak telewizor o przekątnej 50 cali dostosować zarówno do średniego, jak i do dużego salonu.

Telewizor 50 cali w przytulnym salonie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. dlaczego telewizory 50 cali są tak popularne
  2. na czym polegają technologie Full HD, 4K, LED czy OLED
  3. jaki typ ekranu wybrać
  4. co wziąć pod uwagę, decydując się na zakup telewizora 50 cali

Skąd popularność telewizorów o przekątnej 50 cali?

Mężczyzna ogląda serial na telewizorze 50 cali

Telewizory 50 cali w ostatnim czasie cieszą się niegasnącą popularnością. Przyczyną tego zainteresowania jest przede wszystkim wysoka rozdzielczość i jakość obrazu, a to przecież właśnie na tym kupującym sprzęt TV zależy najbardziej. Co ważne, taka przekątna może zostać zrealizowana za pomocą różnych parametrów – wysokość telewizora może sięgać nawet 115 cm, a może także być znacznie mniejsza. Łatwo więc znaleźć model pasujący do konkretnego wnętrza i możliwości przestrzennych. Ponadto zróżnicowany jest zakres cenowy tego typu sprzętu. Najtańsze telewizory o przekątnej 50 cali kosztują niewiele ponad 2000 zł, najdroższe (wyposażone w najnowszą technologię) – kilka razy więcej.

Krok pierwszy: rozdzielczość telewizora 50 cali

Ranking telewizorów 50 cali nie jest wcale prosty do sporządzenia. Pod uwagę należy wziąć kilka bardzo zróżnicowanych kryteriów, natomiast niewątpliwie jednym z najważniejszych jest rozdzielczość. Optymalny wybór to obecnie rozdzielczość 4K (3840 × 2160 pikseli), choć są i tacy, którzy uznają, że rozdzielczość Full HD (1920 × 1080 pikseli) jest wystarczająca i nie warto płacić więcej za tak niewielką zmianę. Oczywiście Full HD nadal zapewnia wysoką jakość obrazu, natomiast z drugiej strony niewątpliwie przyszłość należy do 4K (por. modele Samsung UE50RU7472U, Philips 50PUS7334/12). Full HD obsługuje w tej chwili większość nowych produkcji telewizyjnych, seriali, filmów i VOD, choć nadal nie wszystkie programy oferują tę jakość. Żaden program nie jest natomiast oferowany w jakości 4K, ale można przewidywać, że bardzo szybko zacznie się to zmieniać. Widać to już choćby w serwisie Netflix.

Krok drugi: technologia LED czy OLED w telewizorze 50 cali?

To, jaki telewizor 50 cali ostatecznie wybierze klient, w dużej mierze uzależnione jest od preferowanej przez niego technologii budowy ekranu. Jeszcze do niedawna klientom towarzyszyło pytanie: plazma czy LED? Dzisiaj jest to już raczej: LED, OLED czy QLED? Do tego dochodzi jeszcze wybór między dodatkowym podświetleniem Edge, Full LED, technologią Ambilight. LED gwarantuje zadowalającą jakość obrazu, natomiast tańsze rozwiązania, takie jak Edge, powodują problemy z nierównomiernym podświetleniem. Przy decyzji o zakupie 50-calowego telewizora zdecydowanie lepiej postawić na lepszą technologię, na przykład Full LED. LCD LED gwarantuje niezły kontrast, dobre odwzorowanie kolorów i stosunkowo mniejsze od innych rozwiązań zużycie energii elektrycznej. Propozycją z nieco wyższej półki są oczywiście 50-calowe telewizory OLED, które charakteryzują się rewelacyjnym odwzorowaniem, głęboką czernią oraz szerokimi kątami widzenia i płynnością ruchu. Minusem jest jednak ich mała odporność na przypadkowe uszkodzenia (bez możliwości naprawy). Z tym ostatnim minusem producenci sobie już jednak poradzili i zaproponowali technologię QLED, która skupia w sobie wszystkie wymienione do tej pory zalety plus praktycznie zero minusów. Może poza ceną…

Proponowane produkty:
Toshiba 32W1863DG <%– –%>
LG 65SM9010 <%– –%>
Hitachi 65HAK6150 <%– –%>
Hitachi 43HK6100 <%– –%>
Hitachi 24HE1100 <%– –%>

Krok trzeci: jaki kształt ma ekran w telewizorze 50 cali?

Stojący telewizor 50 cali na drewnianym stoliku

Rozmiar telewizor 50 cali to tylko jedno z kryteriów jego podstawowej budowy. Oprócz technologii zastosowanej w budowie ekranu warto zwrócić uwagę na jego kształt, ponieważ może on wpływać na wrażenia wizualne. Obecnie do wyboru są ekrany całkowicie płaskie i zakrzywione o wyjątkowo cienkich krawędziach. Czy warto inwestować w zakrzywiony ekran? Z pewnością docenią go kinomaniacy, którzy marzą o przeniesieniu doświadczeń kinowych w domową przestrzeń. W połączeniu z technologią OLED lub QLED zakrzywiony ekran to gwarancja lepszego odbioru obrazu, efektu przestrzeni i głębi.

Jaki telewizor 50 cali kupić?

Dobry telewizor 50 cali wcale nie musi być astronomicznie drogi. Nie każdy bowiem doceni oglądanie filmów w 3D. Jeśli nie jesteś fanem science fiction lub animacji, taki wydatek może okazać się zbędny. Podobnie jak seria innych dodatkowych możliwości:

  • Smart TV umożliwiający korzystanie z portali społecznościowych, Internetu, serwisów VOD itd.;
  • moduł Wi-Fi umożliwiający m.in. szybkie udostępnienie muzyki, filmów, zdjęć z komputera;
  • technologia HDR (np. w modelach LG 50UM7450, Sharp 50BL2EA) sprawiająca, że kolory na ekranie są żywsze (do dyspozycji klientów są formaty HDR10, HDR 10+, Dolby Vision i HLG);
  • technologia Ambilight (Philips 50PUS7303/12) zapewniająca podświetlenie wypływające na wrażenia wizualne podczas oglądania filmów.

Przed zakupem telewizora warto przeanalizować własne potrzeby, oczekiwania, budżet i zdecydować, które funkcje są istotne, a z których można zrezygnować.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
Pralka ładowana od góry sprawdzi się nawet w bardzo małej łazience. Jej cena zależy głównie od funkcji. 
Zobacz więcej   
 Łazienka z pralką umieszczoną w zabudowie to bardzo modne rozwiązanie. Najpowszechniej ukrywa się ją pod blatem.
Zobacz więcej   
Pochłaniacz zapachów jest niezwykle ważny. Ze względu na szeroki wybór w RTV EURO AGD znajdziemy urządzenie do każdej kuchni. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas