Jaki bezramkowy smartfon do 5 cali wybrać?

Autor: Łukasz

Bezramkowe smartfony przez ostatnie lata stają się niesamowicie popularne. Wielu producentów oferuje modele z coraz mniejszymi ramkami wokół ekranu. Takie rozwiązanie wygląda nowocześnie oraz zapewnia dodatkową wygodę na przykład podczas oglądania filmów na telefonie. Urządzenia różnią się między sobą parametrami technicznymi, czy też wielkością wyświetlacza. Jaki smartfon bezramkowy wybrać do 5 cali? Na jakie kwestie należy zwrócić uwagę?

Bezramkowy telefon z baterią pokazujacą rozładowanie urządzenia

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. dlaczego warto wybrać telefon bez ramek
 2. na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie
 3. jaki telefon bezramkowy do 5 cali wybrać

Dlaczego warto wybrać telefon bez ramek?

Grupa osób trzymająca bezramkowe smartfony

Na rynku dostępne jest niesamowicie dużo różnych modeli smartfonów. Każdy z nas korzysta z tych urządzeń na co dzień, czy to do przeglądania portali społecznościowych, oglądania filmów lub kontaktu ze znajomymi i rodziną. Obecnie bardzo popularne stały się modele bezramkowe, czyli takie, w których producenci ograniczają rozmiar ramek wokół ekranu do koniecznego minimum. Charakteryzują się one niestandardowymi proporcjami wyświetlacza, dla przykładu 18:9, 18,5:9, czy też 19:9. Zapewnia to większą przestrzeń roboczą oraz wygląda świetnie.

Zalet takiego rozwiązania jest wiele, przy czym nie kosztuje ono stosunkowo dużo, w porównaniu do tradycyjnych sprzętów. Na pierwszy rzut oka widać, że smartfony bezramkowe wyglądają nowocześnie i elegancko. Jednak prócz tego zapewniają także poprawioną ergonomię. Taki telefon lepiej pasuje do dłoni, korzysta się z niego po prostu o wiele wygodniej. Ograniczając rozmiar ramek, na ekranie mieści się więcej informacji, przez co przeglądanie internetu, oglądanie filmów, a nawet granie jest znacznie przyjemniejsze.

Smukłe smartfony bezramkowe dodatkowo charakteryzują się mniejszą wagą, co jest istotne dla niektórych użytkowników. Należy jednak wspomnieć, że uszkodzenie takiego wyświetlacza skutkuje dość dużym kosztem naprawy. Niektóre modele posiadają nawet czytnik odcisku palca w ekranie lub jest on po prostu połączony z wyświetlaczem. Jednak jest to niewielka cena za możliwość korzystania ze znacznie wygodniejszego, eleganckiego sprzętu.

 • 379 zł
 • 1 299 zł
 • 1 549 zł
 • 1 599 zł
 • 229 zł

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie?

Film wyświetlany na bezramkowym smartfonie

Smartfony dostępne na rynku różnią się w wielu kwestiach. Parametry techniczne wpływają na płynność działania, jakość obrazu, tworzone zdjęcia oraz filmy, czy też dostępne funkcje. Oczywiście im bardziej zaawansowany model wybieramy, tym większa jest jego cena. Należy ustalić swoje osobiste wymagania, ponieważ producenci cały czas wypuszczają na rynek nowe modele z różnych przedziałów cenowych. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

 • Procesor i RAM - te części odpowiadają za ogólną wydajność urządzenia. Jeżeli nie chcemy mieć do czynienia z przycięciami, czy też zawieszaniem się smartfona, to warto wybrać możliwie jak najnowszy model. W kwestii pamięci RAM, sprawa jest dość prosta, im większa pojemność, tym lepiej. Najpopularniejsze obecnie są smartfony z 4 lub 8 GB. Bardziej zaawansowane modele natomiast mogą posiadać 12 GB i więcej. Wiele zależy od osobistych preferencji oraz budżetu.
 • Pamięć - obecnie korzystamy z wielu aplikacji, robimy zdjęcia w wysokiej rozdzielczości oraz nagrywamy wideo. Wszystko to wymaga odpowiedniej pojemności. W zupełności wystarczające są smartfony z 32-64 GB wbudowanej pamięci. Warto jednak zadbać o to, by wybrany przez nas model posiadał także slot na kartę, która dodatkowo rozszerzy tę ilość.
 • Przekątna ekranu - jest to kwestia, którą dostosowujemy do swoich wymagań. Niektórzy preferują mniejsze smartfony, inni potrzebują znacznie większego ekranu. Wśród bezramkowych modeli, zwykle nawet mimo tego, że wyświetlacz ma 5 cali lub mniej, wygodnie się z nich korzysta. Warto pamiętać, by telefon sprawdził się dobrze równie podczas oglądania filmów, przeglądania internetu oraz grania.
 • Wyświetlacz - warto zwrócić uwagę zarówno na rodzaj matrycy, jak i rozdzielczość ekranu. Obie te kwestie determinują jakość obrazu na smartfonie. Wyświetlacze AMOLED oraz Super AMOLED charakteryzują się świetnym odwzorowaniem kolorów, przy czym telefony, które je posiadają, mogą kosztować stosunkowo dużo. Rozdzielczość natomiast jest mocno zróżnicowana w zależności od stopnia zaawansowania danego modelu. Może to być HD, Full HD, Full HD+, czy też nawet 4K. Wszystko zależy od budżetu i osobistych wymagań co do sprzętu.
 • Aparat - obecnie jest to dość istotna kwestia. Warto wybrać telefon, który wykonuje wysokiej jakości, szczegółowe zdjęcia oraz może nagrywać filmy zarówno w 30, jak i 60 klatkach na sekundę. Takie rozwiązanie jest uniwersalne i świetnie sprawdzi się w każdych warunkach. Jest to bardzo ważne, ponieważ niesamowicie często wrzucamy zdjęcia oraz wideo na różne portale społecznościowe.
 • Bateria - jej pojemność określa, jak długo smartfon wytrzyma na jednym ładowaniu. Warto wybrać model, z którego będzie można korzystać przez cały dzień bez konieczności podłączania do ładowarki. To obecnie dość popularne rozwiązanie, które zapewnia wygodę.

Jaki telefon bezramkowy do 5 cali wybrać?

Smartfony dostępne na rynku dążą do coraz większych wyświetlaczy, tak by zmieścić na nich więcej informacji. Korzystanie z takiego sprzętu jest także znacznie wygodniejsze, jednak nie dla każdego. Niektórzy preferują mniejszy ekran, do 5 cali, który dodatkowo zapewnia mniejszą wagę urządzenia oraz może wyglądać elegancko. Na rynku dostępne są także niewielkie smartfony bezramkowe, które nie odstają zbytnio od topowych modeli udostępnianych przez producentów.

Najtańsze modele „bezramkowców” z niewielkim ekranem to między innymi myPhone POCKET PRO oraz Huawei Y5 2019. Ich cena to około 400 złotych. Oferują jednak stosunkowo wysoką wydajność i ogólną jakość wykonania. Przy tak niskim koszcie są naprawdę godne polecenia. Przy większym budżecie warto jednak zdecydować się na bardziej zaawansowany sprzęt, taki jak Samsung Galaxy A20e SM-A202F lub Samsung Galaxy A40 SM-A405F. W sferze niewielkich smartfonów bezramkowych znajdziemy także najnowsze konstrukcje, dla przykładu Apple iPhone 11 Pro 64GB, tutaj jednak cena sięga aż 5000 złotych.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów