Jak wybrać dobry soundbar do 2000 złotych?

Autor: Zosia

Oglądanie filmów, nawet na najwyższej jakości telewizorze, nie zapewni najlepszych doznań w sferze dźwięku. Soundbar to idealne rozwiązanie, które nie tylko gwarantuje świetne brzmienie podczas seansu. Bardzo dobrze sprawdzi się on także wtedy, gdy będziemy słuchać muzyki. Należy jednak pamiętać o zakupie sprzętu o odpowiednio wysokiej jakości. Niektóre modele oferują też dodatkowy subwoofer, który znacząco wpływa na dźwięk. Jakie urządzenie do 2000 złotych wybrać?

Nowoczesny pokój z telewizorem i soundbarem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest soundbar
 2. na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie
 3. jaki soundbar wybrać do 2000 złotych

Czym jest soundbar?

Soundbar z napisem hello

Soundbar to nic innego, jak system głośników zamknięty w specjalnej obudowie. Zwykle designem przypomina przystawkę, którą najczęściej ustawiamy pod telewizorem. Taka budowa zapewnia bardzo łatwy montaż. Wystarczy podłączyć sprzęt i to wszystko, nie musimy mieć wiedzy o tym, jak rozstawić nagłośnienie w pokoju. Soundbar wymaga jedynie kabla HDMI do połączenia z telewizorem i jest gotowy do działania.

Modele dostępne na rynku różnią się między sobą liczbą wbudowanych głośników. W zależności od stopnia zaawansowania, może być ich od 2 aż do nawet 12. Droższe modele są wyposażone także dodatkowo w subwoofer, który odpowiada za niskie tony. Wzmocniony bas ma duże znaczenie zarówno podczas oglądania filmów, jak i słuchania muzyki czy też grania w gry wideo. Sprawia on, że brzmienie jest głębokie, bardziej realistyczne. Najczęściej spotykane są urządzenia w standardzie 2.0 lub 2.1. Oznacza to dwa oddzielne kanały, które służą przestrzennemu dźwiękowi. Droższe modele współpracują z systemami 3.1, 4.1, 5.1 oraz 7.1.

Soundbar najczęściej podłączamy do telewizora, ale nie jest to jego jedyne zastosowanie. Świetnie sprawdzi się też po połączeniu z komputerem lub urządzeniem mobilnym. Niektóre modele posiadają wbudowany moduł Bluetooth, przez co możliwe jest odtwarzanie muzyki prosto ze smartfona. Taki sprzęt jest w stanie stworzyć efekt zbliżony do kinowego i będzie to doskonała opcja, kiedy w pomieszczeniu nie mamy wystarczająco miejsca, by rozstawić pełnoprawny zestaw głośników.

 • 1 699 zł
 • 3 999 zł
 • 1 699 zł
 • 3 599 zł
 • 1 999 zł

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie?

Wiszący telewizor i soundbar

Dostępne na rynku urządzenia różnią się między sobą nie tylko wymiarem czy designem. Wybierając soundbar, warto sprawdzić także kilka poszczególnych parametrów technicznych. Należy ponadto wybrać sprzęt, który oferuje pożądane przez nas funkcje, takie jak moduł Bluetooth czy możliwość słuchania stacji radiowych.

 • Kompatybilność – to bardzo ważna kwestia, którą powinno się sprawdzić na początku. Soundbar musi działać po podłączeniu do konkretnego modelu telewizora. Poza tym trzeba pamiętać o odpowiednich złączach. Najlepiej wybrać sprzęt wyposażony w port HDMI oraz USB. Wtedy bez problemu podłączymy go do większości urządzeń.
 • Ilość kanałów – im jest ich więcej, tym lepszy efekt przestrzenności uzyskamy. Najpopularniejsze są konfiguracje 2.0 i 2.1. Jeżeli zależy nam na głębokim brzmieniu i wzmocnieniu basu, to idealnym wyborem będzie druga opcja. Musimy pamiętać jednak, że jest to droższe rozwiązanie. Sprzęt z najwyższej półki oferuje aż 5 kanałów i subwoofer. Modele 5.1 świetnie się sprawdzą w każdych warunkach. Dzięki nim przyjemniejsze będzie oglądanie filmów, słuchanie muzyki czy granie w gry.
 • Moc – zwykle zasada jest bardzo prosta: wyższa wartość na każdy kanał dźwięku oznacza jego większą głośność. Warto sprawdzić jednak, czy moc jest rozłożona równomiernie na każdy głośnik. Producenci bardzo często podają tę informację ogółem, dla całego sprzętu. Ta informacja jest szczególnie istotna dla graczy i miłośników kina.
 • Zastosowane technologie – soundbar może posiadać dodatkowe elementy, które rozszerzą jego funkcjonalność, ale także w dużej mierze wpłyną na jakość dźwięku. Producenci często implementują Virtual Surround oraz Dolby Atmos. Te technologie odpowiadają za stworzenie efektu przestrzenności, przez co można poczuć się jak w samym centrum akcji. Ponadto dobrze sprawdzić, czy dany model ma możliwość korekcji dźwięku i jego dostosowania według własnych upodobań.
 • Połączenie – soundbary z niskiej półki zwykle podłączamy do telewizora lub innego urządzenia za pomocą złącza HDMI. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest jednak możliwość bezprzewodowej łączności. Zwykle odbywa się to za pośrednictwem Bluetooth lub Wi-Fi. Możemy wtedy odtwarzać dowolne pliki ze smartfona bez konieczności uruchamiania telewizora.
 • Dodatkowe funkcje – niektóre modele są wyposażone w elementy, które sprawią, że soundbar będzie jeszcze bardziej użyteczny. Producenci implementują napędy CD/DVD, dzięki którym możemy korzystać również z płyt. Bardzo często spotykana jest też możliwość słuchania stacji radiowych.

Jaki soundbar wybrać do 2000 złotych?

Na rynku można znaleźć bardzo tanie propozycje, za zaledwie kilkaset złotych, które często pozostawiają wiele do życzenia pod względem funkcjonalności i ogólnej jakości. Bardziej zaawansowane modele mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych, jednak otrzymujemy tutaj efekt niemal taki sam, jak w przypadku pełnoprawnego kina domowego. Do 2000 złotych da się znaleźć soundbar z wyższej półki, który idealnie sprawdzi się zarówno podczas oglądania, jak i grania oraz słuchania muzyki.

Jednym z często polecanych urządzeń, z wieloma pozytywnymi opiniami jest Yamaha MusicCast BAR 40. 100 W mocy całkowitej przy konfiguracji 2.0 oznacza czysty, odpowiednio głośny dźwięk. Sprzęt prezentuje się dodatkowo nowocześnie i minimalistycznie oraz posiada wiele przydatnych funkcji, takich jak moduł Bluetooth, Wi-Fi czy technologie zapewniające efekt przestrzenności. Za około 1700 złotych można zaopatrzyć się w soundbar 2-elementowy w konfiguracji 3.1. Takie możliwości oferują chociażby Sharp HT-SBW460 oraz Philips TAPB603/10. Na rynku dostępne są także urządzenia z 2 kanałami dźwięku oraz 1 subwooferem, który musimy ustawić oddzielnie. Jeżeli jesteśmy zainteresowani takim rozwiązaniem, to warto zwrócić uwagę między innymi na Sony HT-XF9000 i Denon HEOS HomeCinema.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów