Wybieramy soundbar do 1500 zł – który będzie najlepszy?

Autor: Łukasz

Soundbar jest jednym z najczęściej wybieranych urządzeń przez osoby, którym zależy na jak najlepszej jakości odtwarzanego dźwięku. Rynek elektroniczny oferuje wiele sprawdzonych tego typu urządzeń, które można instalować w pomieszczeniach o różnej powierzchni. Sprawdźmy, czym należy kierować się przy wyborze soundbara do 1500 zł i na który model warto postawić.

Soundbar znajdujacy się na blacie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak działa soundbar i co to za urządzenie
  2. na co zwrócić uwagę wybierając soundbar
  3. jakie modele są godne uwagi w budżecie do 1500 zł

Soundbar – co to za urządzenie i jak działa?

Cztery kolumny głośnikowe

Soundbar to rodzaj głośnika, a dokładniej połączonego systemu audio, który znajduje się w niewielkich rozmiarów, wąskiej obudowie. W środku najprostszych modeli są zazwyczaj dwa głośniki. W tych bardziej zaawansowanych będzie ich nieco więcej, a profesjonalne tego typu urządzenia mogą ich mieć nawet osiem albo dziewięć. Co więcej, producenci bardzo często do soundbarów decydują się dołączyć subwoofery, czyli głośniki o niskich tonach. Ich zadaniem jest emisja dobrych jakościowo basów, które jeszcze bardziej wpływają na jakość odtwarzanego dźwięku. Zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności rozstawiania głośników w poszczególnych częściach pomieszczenia. Wszystko dzięki idealnie zoptymalizowanemu ułożeniu i wkomponowaniu ich wewnątrz jednej płaskiej belki, która zazwyczaj zajmuje miejsce bezpośrednio w okolicach telewizora. Najlepsze soundbary są w stanie generować dźwięk o niezwykle wysokiej jakości. Na rynku są modele, które oferują dźwięk nawet w wersji kinowej.

Na co zwrócić uwagę wybierając soundbar?

Jeśli chcemy być zadowoleni z zakupu soundbara, dobrze abyśmy zwrócili wcześniej uwagę na kilka podstawowych parametrów. Przede wszystkim urządzenie trzeba dostosować do pokoju lub innego pomieszczenia, w którym ma być zainstalowane. Ponadto zapewne będziemy mieć oczekiwania co do jakości dźwięku. Oczywiście musimy pamiętać, żeby robić przegląd urządzeń w określonym przedziale cenowym, w tym przypadku nasz budżet wynosi 1500 zł.

Kupując soundbar, warto wiedzieć, że dostępne są modele pojedyncze, jednoelementowe, gdzie mamy tylko sam soundbar, a także modele złożone, zazwyczaj dwuelementowe, gdzie w zestawie znajduje się soundbar i subwoofer. Sam soundbar jest dla nas gwarancją poprawy jakości dźwięku, który płynie bezpośrednio z telewizora. To wystarczający wybór, jeśli chcemy zainstalować go w pomieszczeniu o małej powierzchni. Zestaw soundbar i subwoofer to lepsza opcja do pomieszczeń przestronnych, o większej powierzchni. Wynika to głównie z faktu, że po instalacji będą zajmować one nieco więcej miejsca. Kupując soundbar, zwróćmy uwagę na ilość kanałów. W tym przypadku, podobnie jak i przy innego rodzaju sprzęcie audio, warto kierować się zasadą, że im dane urządzenie ma więcej kanałów, tym lepiej. Duża ich liczba jest gwarancją osiągnięcia optymalnego dźwięku przestrzennego. Podobnie sytuacja wygląda z pasmem przenoszenia. Szersze pasmo daje gwarancję uzyskania lepszego efektu dźwiękowego. Nie zapominajmy też o tym, aby zwrócić uwagę na moc wyjściową na kanał.

Istotny jest sposób podłączenia soundbara do telewizora. Zazwyczaj uniwersalnym rozwiązaniem, spotykanym w większości modeli, jest złącze HDMI. Dzięki temu soundbar można połączyć także z odtwarzaczem Blu-ray czy konsolą do gier. Niektóre modele mogą być podłączane do telewizora poprzez złącze minijack 3,5 mm. Na rynku dostępne są również soundbary, które łączą się z telewizorem poprzez Bluetooth.

Polecane soundbary
  • 379 zł
  • 568 zł
  • 1 419 zł
  • 329 zł
  • 999 zł

Ranking soundbarów do 1500 zł

Wnetrze pokoju z zestawem kina domowego

Jeśli zastanawiamy się, jaki soundbar do 1500 zł kupić, to warto zaznaczyć, że na rynku jest dostępnych wiele dobrych i sprawdzonych urządzeń. Pierwszą propozycją może być model Samsung HW-R450 – o ilości kanałów 2.1 i mocy całkowitej na poziomie 200 W. Urządzenie to jest wyposażone w złącza optyczne, USB oraz AUX. Z telewizorem łączy się w sposób bezprzewodowy poprzez Bluetooth. Producent zadbał, aby ten soundbar posiadał odpowiednie dekodery dźwięku DTS Digital Surround oraz Dolby Audio. Sprzęt potrafi analizować dźwięk i dostosowywać go do materiału, który aktualnie jest wyświetlany na ekranie telewizora. W rankingu soundbarów do 1500 zł nie może zabraknąć modelu Samsung Harman Kardon HW-Q60R – o ilości kanałów 5.1 i mocy całkowitej wynoszącej 360 W.

W zestawie znajduje się ponadto aktywny, bezprzewodowy subwoofer. Warto dodać, że urządzenie jest zgodne z formatem 4K. Dobrym zakupem będzie też Sony HT-RT4. Na uwagę zasługuje moc całkowita tego soundbara, wynosząca 600 W. W zestawie znajduje się także subwoofer o mocy 170 W. Alternatywnym wyborem może być soundbar Philips HTL3320/10, o ilości kanałów 2.1. Urządzenie łączy się z telewizorem poprzez Bluetooth lub USB. Ciekawą opcją będzie również model Yamaha MusicCast YAS-306 w kolorze czarnym.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link