Jaki rodzaj kabla HDMI wybrać?

Autor: Sara

Kable HDMI przydadzą Ci się, kiedy będziesz chciał podłączyć do telewizora odtwarzacz DVD lub Blu-ray, konsolę czy kino domowe. Przewodem HDMI połączysz też laptopa z monitorem zewnętrznym, by pracowało Ci się wygodniej. Przekonaj się, jakie są rodzaje kabli HDMI i na jakie aspekty zwracać uwagę, by wybrać właściwy model. Obejrzyj ofertę przewodów HDMI w RTV EURO AGD.

przewód hdmi do komputera i laptopa

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są rodzaje kabli HDMI
 2. czym różnią się przewody HDMI
 3. jak wybrać długość kabla HDMI

Jakie są rodzaje kabli HDMI?

kabel hdmi do telewizoraRodzaje kabli HDMI są zróżnicowane pod względem przeznaczenia. Wiele zależy od tego, do jakiej rozdzielczości będziesz je wykorzystywał. Inny przewód HDMI sprawdzi się przy telewizorze Full HD lub 4K UHD, inny zaś przy niższej jakości monitorze HD Ready.
Dzięki standardowemu kablowi HDMI uzyskasz jakość 1080i/60 i 720p video, co czyni ten model wydajnym kablem HDMI do telewizora o niższej rozdzielczości. Uzyskasz dobrą jakość obrazu transmitowanego przez telewizję kablową i cyfrową HD, a także przekazywanego z odtwarzaczy DVD i Blu-ray.
Przewód HDMI z Ethernetem to rozszerzona wersja modelu standardowego. Przekazuje obraz o tej samej jakości, przy czym tutaj dodatkowo znajduje się kanał Ethernet, umożliwiający transmisję obrazów z sieci. Aby połączenie zostało nawiązane, oba urządzenia elektroniczne muszą obsługiwać technologię Ethernet.
Jeśli poszukujesz przewodu z wysoką prędkością transmisji danych, wykorzystasz kabel HDMI High Speed. To właściwy model dla rozdzielczości co najmniej 1080p, a więc także 4K UHD. Przewód poradzi sobie również z formatem 3D i technologią Deep Color. Obejrzyj model Hama 00011959.
Wersji z szybszą transmisją danych doczekał się także przewód HDMI z Ethernetem – jest to HDMI High Speed with Ethernet. Sprawdza się przy rozdzielczościach równych i większych niż Full HD, a także technologiach 3D i Deep Color. Przesyła obraz sieciowo. Zobacz wydajny model Reinston EK017 1,5 m.

CZYM ODZNACZA SIĘ PRZEWÓD HDMI DO AUTA?

Wśród rodzajów kabli HDMI znajdziesz też model przeznaczony do użytkowania w samochodzie. Jest wytrzymalszy od standardowego, jako że musi wytrzymać więcej obciążeń: wyższą temperaturę, wstrząsy czy zakłócenia.

Polecane kable audio-wideo
 • 39,99 zł
 • 79,99 zł
 • 49,99 zł
 • 34,99 zł

Czym różnią się przewody HDMI?

Rodzaje kabli HDMI da się wyodrębnić również z uwagi na budowę i materiał wykonania. Złącza na końcu przewodów mogą być tradycyjne, kątowe lub obrotowe – obejrzyj model kątowy Reinston EK027 1,5 m. Ostatnie dwa wykorzystasz w pomieszczeniu, w którym sprzęt elektroniczny znajduje się bardzo blisko ściany lub mebli. Ponadto wtyczki mogą być pozłacane – sprawdź, kiedy warto je wybrać.
Kable HDMI znajdziesz w następujących wariantach:
 • miedziano-aluminiowym, atrakcyjnym cenowo, jako że aluminium jest tanim materiałem. Taki przewód HDMI jest narażony na uszkodzenia, ponieważ aluminium odznacza się mniejszą trwałością niż miedź;
 • miedziano-stalowym, charakteryzującym się większą odpornością na pęknięcia niż powyższy wariant. Stal jest ciężka i mniej elastyczna, więc nadal nie stanowi najlepszego wyboru;
 • miedziany, a konkretnie wykonany z miedzi beztlenowej. Doskonale przewodzi sygnał i nie powoduje strat jakości w przekazywanym obrazie.

CZYM JEST ZŁĄCZE MINI HDMI?

Miniaturowy sprzęt elektroniczny, np. urządzenia mobilne, także może korzystać z połączenia HDMI. Z uwagi na drobną budowę wymaga nieco mniejszej wtyczki, czyli mini HDMI. Jest dostępna w typie C i D – ten drugi jest jeszcze mniejszy.

Jak wybrać długość kabla HDMI?

kabel hdmi Reinston EK017 1,5 mDługość przewodu HDMI jest zależna od odległości urządzeń, które zamierzasz połączyć. Chodzi jednak nie tylko o to, by kabel nie był zbyt krótki – niekorzystne jest także zastosowanie za długiego. Warto pamiętać o zasadzie: im krótszy kabel HDMI, tym mniejsza strata w sygnale. Ponadto nadmiar kabla umieszczonego pod szafką nie będzie wyglądał estetycznie.
Szukając właściwego modelu, nie wybieraj:
 • przewodu HDMI typu High Speed dłuższego niż 7,5 m,
 • wariantu standardowego dłuższego niż 15 m.
Jeśli z jakichś względów musisz zakupić długi, kilkudziesięciometrowy kabel, wyposaż się również we wzmacniacz. Wepniesz go pomiędzy dwa krótsze kable HDMI i zapobiegniesz utracie jakości sygnału.
Obejrzyj wszystkie rodzaje kabli HDMI dostępne w RTV EURO AGD. Sprawdź też, jak wybrać najlepszy przewód HDMI do telewizora, oraz czym kierować się podczas kupowania modelu do podłączania konsoli do gier
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów