Jaki robot kuchenny wybrać, aby sprawnie pracować w kuchni?

Z tego artykułu dowiesz się:Co potrafi robot kuchenny? Czym różnią się poszczególne urządzenia? Czym się różni robot kuchenny od miksera? Jak działa robot planetarny? Jaką moc powinien mieć robot kuchenny? Jaka pojemność misy jest optymalna?
Autor: Klaudia

Robot kuchenny to jedno z najbardziej zaawansowanych urządzeń, które służy pomocą w gotowaniu. Jest on w stanie siekać, kroić, ubijać, mieszać, a także mielić mięso, wyciskać sok, zetrzeć ziemniaki na placki. To prawdziwe wsparcie w codziennym gotowaniu.

Zobacz także: Ranking robotów kuchennych
 

Jaki robot kuchenny wybrać - rodzaje?

Jest kilka aspektów, które należy rozpatrzyć przed podjęciem decyzji jaki robot kuchenny kupić. Roboty kuchenne różnią się przede wszystkim miejscem zamontowania silnika, który decyduje o pracy całego urządzenia. Nieco starszy typ konstrukcji, do dzisiaj wykorzystywany z powodzeniem, to silnik zamontowany w podstawie urządzenia. To rozwiązanie ma kilka zalet. Różnego rodzaju przyssawki nakłada się na urządzenie z góry. Montaż malaksera, blendera, a także sokowirówki jest więc prostszy, wygodniejszych i bardziej praktyczny. Łatwiej do takiego robota wielofunkcyjnego dodaje się poszczególne składniki – wrzuca się je przez specjalny otwór w pokrywie. W nowocześniejszych urządzeniach system napędzający pracę zamontowany jest w górnej części. Moduł opuszcza się do dołu do poziomu misy, która znajduje się na dole. Większość robotów planetarnych ma taką właśnie konstrukcję.

Robot planetarny - jaki wybrać i czym różni się od klasycznych modeli? Podstawowa różnica dotyczy tego, czy mieszadło obraca się w jednym kierunku, czy we wszystkich. W drugim przypadku mowa o robocie planetarnym. To, jaki robot kuchenny kupić, powinno zależeć więc także od tego, na jak bardzo efektywnym sposobie mieszania ci zależy.

Przed podjęciem decyzji jaki mikser planetarny kupić, należy ocenić rozmaite parametry. Urządzenia mogą się bowiem między sobą różnić m.in.:

 • mocą – można kupić robot kuchenny o mocy 600 W, 1000 W (np. Bosch MUM9BX5S61 OptiMUM), ale i 2000–2400 W. Od mocy zależy zaś wydajność robota i prędkość jego działania;
 • dostępnością lub brakiem trybu pulsacyjnego – praca ciągła nie sprawdza się w każdym wypadku; z niektórymi składnikami trzeba postępować ostrożniej i wtedy obecność takiej funkcji ma duże znaczenie;
 • dostępnością lub brakiem trybu turbo, który błyskawicznie rozpędza urządzenie do najwyższych obrotów, gwarantując jednocześnie maksymalną efektywność;
 • możliwością regulacji obrotów – może być ona mechaniczna lub elektroniczna; ma znaczenie przy przygotowywaniu dań wymagających dużej precyzji. O ile drugi sposób może wydawać się trudniejszy w obsłudze, to pozwala precyzyjnie ustawić dokładną liczbę pożądanych obrotów. Obroty można zwiększać skokowo lub płynnie;
 • designem – do wyboru są zarówno minimalistyczne w konstrukcji urządzenia, jak i te nawiązujące stylistyką np. do retro.

Potrzebujesz więcej informacji? Wejdź na Zestawienie najlepszych robotów kuchennych i dowiedz się jaki mikser planetarny kupić.

Kobieta ze sklepowej półki wybiera czerwony robot kuchenny
 

Robot kuchenny – zadania, możliwości, funkcje

Jaki robot kuchenny kupić? Wieloczynnościowy czy planetarny – te nazwy są używane zamiennie mimo niektórych różnic (szczególnie w przypadku robota planetarnego, który szczegółowo zostanie omówiony poniżej). Określają one nowoczesny typ urządzenia, przeznaczonego do wykonywania rozbudowanych działań w zakresie przygotowywania potraw lub półproduktów do nich. Jedną z podstawowych cech robota wieloczynnościowego jest możliwość jego rozbudowy i dodawania kolejnych funkcji. Dzięki odpowiednim dodatkom z czasem możesz więc poszerzyć możliwości swojego kuchennego asystenta. Na początku nie musisz kupować urządzenia razem ze wszystkimi pasującymi do niego dodatkami. To jaki robot kuchenny kupić na początek, zależy od twoich kulinarnych umiejętności.

Roboty kuchenne cieszą się rosnącą popularnością. W coraz większej liczbie kuchni można je spotkać. Wiele osób po wypróbowaniu miksera, korzystaniu z blendera z szeregiem dodatkowych końcówek, tarcz i pojemników w końcu decyduje się na zakup robota, który spośród wszystkich wymienionych urządzeń jest najbardziej efektywny, wydajny, potrafi również najwięcej. Bardzo ważną zaletą nowoczesnych robotów kuchennych jest ich przemyślana konstrukcja, cicha praca i wysoka wydajność - warto je wziąć pod uwagę podejmując decyzję jaki mikser planetarny kupić. Urządzenia robią to, do czego zostały przygotowane.

To, jaki robot kuchenny należy wybrać, w dużej mierze zależy od pożądanych przez użytkownika funkcji. Decyduje o nich właściwy zestaw dodatków. Nowoczesne roboty kuchenne potrafią m.in.:

 • miksować;
 • rozdrabniać;
 • mieszać;
 • ubijać pianę;
 • zagniatać ciasto;
 • kroić na plastry;
 • ciąć warzywa i owoce w kostkę;
 • trzeć różnego rodzaju produkty na wiórki;
 • trzeć ziemniaki (np. Bosch MUM58364);
 • mielić mięso (np. Kenwood Prospero+ KHC29.W0SI);
 • gotować na parze;
 • gotować z wykorzystaniem indukcji;
 • kroić warzywa na frytki;
 • przygotowywać domowy makaron (np. Kenwood Michel Moran Limited Edition KVL8500S);
 • wyciskać sok.

Jednym z ciekawszych rozwiązań zastosowanym w najnowszych modelach robotów kuchennych jest funkcja gotowania (Sam Cook PSC-10/W) i podgrzewania indukcyjnego. Robot ma wbudowaną płytę indukcyjną oraz możliwość regulacji temperatury. Rozwiązanie to sprawdza się na przykład przy przygotowywaniu różnego rodzaju deserów. Więcej o nowoczesnych funkcjach robotów przeczytasz w naszym artykule Funkcja emulgowania czy gotowanie na parze? Poznajemy nowoczesne funkcje robotów kuchennych. Podpowiemy jaki mikser planetarny kupić.

 

Robot a mikser kuchenny

Pytanie, jaki robot kuchenny kupić, bardzo często poprzedza wątpliwość, czy jest to na pewno zasadny wydatek. Niektórzy zamiast o zakupie robota mówią o mikserze lub blenderze. Trzeba jednak bardzo wyraźnie podkreślić, że ani mikser, ani blender nie mają tak rozbudowanych funkcji, jak robot wielofunkcyjny czy planetarny. Blenderem nie wyciśniesz soku i nie ugotujesz nic na parze. W przypadku miksera możesz mieć problem nawet z zagnieceniem ciasta. Obydwa te urządzenia są niewątpliwie bardzo pomocne w kuchni, natomiast zakres ich działań jest ograniczony. Blender, jeśli wyposażony jest w odpowiednią liczbę końcówek i dobrze dobrane pojemniki z tarczami, może wykonać całkiem sporo zadań, nie jest natomiast w stanie zastąpić prawdziwego robota. Już sama moc tych urządzeń mówi wiele. Górna granica mocy blendera to 1000–1200 W, a w przypadku robota kuchennego wynosi ona na ogół dwukrotnie więcej. Przeczytaj nasz artykuł Mikser, blender czy urządzenie wielofunkcyjne? Na co zwrócić uwagę przed zakupem? Z poradnika dowiesz się jaki mikser planetarny kupić i jak wybrać robot planetarny.

Młoda kobieta za pomocą robota kuchennego robi ciasto
 

Robot planetarny - jak działa?

Zanim podejmiemy decyzję jaki robot kuchenny kupić, warto wiedzieć czym odznaczają się tego typu modele. Robot planetarny jest szczególnym typem urządzenia kuchennego, które z wyglądu może rzeczywiście przypominać zwykły mikser z dopasowaną misą. Różnica między tymi dwoma urządzeniami jest jednak ogromna. Robot planetarny to urządzenie, które może być w ciągłej rozbudowie. Kupując kolejne dodatki, możesz poszerzać jego funkcje. Od innych robotów kuchennych różni go przede wszystkim sposób poruszania się mieszadeł, które w tym przypadku kręcą się nie tylko wokół własnej osi, ale również w innych kierunkach – po obwodzie misy. To właśnie od tego ruchu mieszadeł urządzenie to wzięło swoją nazwę. Ruch ich może bowiem przypominać sposób obracania się planet wokół Słońca. Warto mieć na uwadze, że w robocie planetarnym rozbudowany ruch mieszadeł gwarantuje uzyskanie idealnej konsystencji przygotowywanych potraw poprzez perfekcyjne wymieszanie składników. Ponadto ruch ten przekłada się na krótszy czas przygotowywania posiłków. Świetnie sprawdza się na przykład przy wyrabianiu ciasta, przygotowywaniu kremów, sosów i wielu innych potraw. Chcesz wiedzieć jaki robot kuchenny tego typu wybrać? Zajrzyj na Robot planetarny – jak działa? Dowiesz się z naszego poradnika jaki mikser planetarny kupić.

Ruch mieszadeł w połączeniu z dużą mocą urządzenia to gwarancja najwyższej wydajności i efektywności pracy. Robot planetarny nie jest jednak pozbawiony wad. Pierwsza to niestety cena. Za naprawdę dobrej klasy urządzenie trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Druga to rozmiary – przeniesienie silnika do górnej części urządzenia dodatkowo zwiększyło zajmowane przez niego miejsce na blacie. W małej kuchni trudno jest znaleźć przestrzeń, w której mogłoby ono stać.

Robot planetarny wyposażony jest w misę oraz tzw. gniazdo główne, do którego przyłącza się pozostałe akcesoria, najczęściej końcówki do miksowania czy ubijania. Część bardziej rozbudowanych urządzeń ma kilka dodatkowych gniazd:

 • gniazdo wolnych obrotów stosuje się, aby podłączyć końcówki do pracy niewymagającej szczególnie dużej mocy, np. do mielenia mięsa;
 • do gniazda dużych i średnich obrotów podłącza się akcesoria, takie jak malakser lub sokowirówka.
 

Jaki robot kuchenny wybrać jeśli chodzi o moc - wskazówki

Ważnym kryterium przy udzielaniu odpowiedzi na pytanie, jaki robot kuchenny kupić, jest moc urządzenia. Skala możliwości jest tutaj bowiem bardzo szeroka. Roboty kuchenne mogą mieć od 600 do 2400 W mocy. Oczywiście im jest ona wyższa, tym większe są możliwości techniczne robota, ale też sprzęt więcej kosztuje.

Lepsza wydajność i tempo pracy to cenna zaleta, natomiast nie każdy potrzebuje urządzenia o najwyższej mocy:

 • większość robotów ma 700–1000 W, co jest w zupełności wystarczającą mocą do podstawowych prac kuchennych;
 • optymalna moc robota wielofunkcyjnego to 1200–1400 W – taki robot poradzi sobie także z bardziej skomplikowanymi zadaniami: wyrobi ciasto, wyciśnie rok, zetrze ziemniaki i wiele innych;
 • modele powyżej 1700 W to górna półka, mercedesy wśród robotów. Powstały z myślą o tych, którzy w kuchni spędzają naprawdę sporo czasu, gotują dużo i często.

Do wyboru mocy urządzenia wielofunkcyjnego trzeba więc podchodzić z rozwagą - jaki robot kuchenny jest więc wart naszej uwagi, jeśli chodzi o moc? Zasada jest taka: urządzenia poniżej 1000 W mogą się okazać niewystarczające w przypadku konkretnych działań, takich jak na przykład wyrabianie kruchego ciasta. Z kolei te powyżej 1700 W to urządzenia dla zaawansowanych amatorów i profesjonalistów, którzy lubią poszaleć także w prywatnej kuchni. Przy okazji zobacz Jak działa robot kuchenny z funkcją gotowania? Z naszego poradnika dowiesz się jaki mikser planetarny kupić.

Polecane roboty kuchenne
 • 629 zł
 • 2 590 zł
 • 969 zł
 • 1 699 zł
 • 2 142 zł
Kobieta przygotowuje obiad z pomocą robota kuchennego
 

Pojemność misy robota planetarnego

Podejmując decyzję jaki robot kuchenny kupić, znaczenie ma nie tylko moc urządzenia, lecz także drugi jego ważny element, jakim jest misa. Pierwsza ważna kwestia to jej pojemność. Na rynku znaleźć można roboty z misą o pojemności 2–2,5 l, natomiast w wielu przypadkach okazuje się ona za mała. Optymalna misa ma około 4 l pojemności, co pozwala na przykład na wyrabianie ciasta na jedną brytfannę. Jeśli jednak często i dużo gotujesz dla większej grupy osób, możesz znaleźć robot planetarny, który będzie sprzedawany w komplecie z misą o pojemności 5, a czasem nawet prawie 7 l.

Nie tylko na pojemność misy warto zwracać uwagę. Istotne przy odpowiedzi na pytanie jaki mikser planetarny kupić, jest także to, z jakiego materiału jest ona wykonana. To oczywiście kwestia indywidualnych preferencji: do wyboru są misy ze stali nierdzewnej, szkła lub tworzywa sztucznego.

 

Obroty i ich regulacja a efektywność pracy - jaki robot kuchenny wybrać?

To, jaki robot kuchenny kupić, powinno zależeć od mocy urządzenia, lecz także od ilości obrotów. Oczywiście jeden parametr jest z drugim ściśle powiązany, natomiast określenie idealnej liczby obrotów nie jest prostym zadaniem. Jak się bowiem okazuje, spora część robotów nie ma w swoich specyfikacjach podanego tego parametru. Dlaczego? Ponieważ w droższych modelach obroty są płynnie regulowane, a prędkość zwiększana jest wtedy, kiedy tego potrzebujesz. Istotna więc przy ocenie robota planetarnego jest nie tyle liczba obrotów, ile sposób jej regulacji i obecność funkcji płynnej zmiany tempa pracy.

Jeśli zastanawiasz się jaki robot kuchenny wybrać, pamiętaj o kilku ważnych udogodnieniach:

 • ruch pulsacyjny – to dzięki niemu można lepiej wymieszać składniki; zdarzają się przepisy, które zalecają wręcz korzystanie z tego rozwiązania; świetnie sprawdza się przy twardych produktach, których rozdrobnienie bywa trudniejsze;
 • funkcja płynnego startu – robot kuchenny nie wchodzi natychmiast na najwyższe obroty, tylko dzieje się to stopniowo, co chroni np. przed rozchlapywaniem niektórych składników;
 • funkcja turbo – przy niektórych pracach kuchennych wejście na maksymalne obroty potrzebne jest natychmiast.

Najlepiej sprawdza się intuicyjny i inteligentny sposób regulacji urządzenia. Wiele nowoczesnych urządzeń samodzielnie dostosowuje tempo pracy do wykonywanej czynności. Na panelu sterowania możesz ustawić sugerowaną moc, liczbę obrotów, a nawet temperaturę pracy sprzętu.

Robot kuchenny ubija śmietanę
 

Robot wielofunkcyjny – jakie dodatkowe wyposażenie powinien mieć?

Jaki robot kuchenny wybrać, kiedy rozpoczynasz dopiero przygodę z takim urządzeniem? Najlepiej wyposażony w te końcówki, które odpowiadają podejmowanym przez ciebie najczęściej kuchennym czynnościom. Możliwości rozbudowy robotów kuchennych są bardzo duże, producenci dbają o dostępność różnego rodzaju końcówek, nie musisz więc od razu kupować modelu ze wszystkimi dodatkami. Jest to zresztą niemały wydatek, dlatego jeśli dopiero poznajesz robot kuchenny, zacznij od podstawowego miksowania, ubijania, siekania, mieszania.

Z czasem sam odpowiesz sobie na pytanie, jakich końcówek potrzebujesz i jaki mikser planetarny kupić. Do wyboru są między innymi:

 • maszynka do mielenia – jeden z coraz częściej docenianych dodatków; pozwala na kupienie mięsa w kawałku i samodzielne jego zmielenie, dzięki czemu masz pewność, że w składzie twojego mięsa mielonego nie ma żadnych niepożądanych dodatków;
 • tarka do ziemniaków – każdy z nas ma wspomnienie poranionych palców, które nieodłącznie towarzyszyły przygotowywaniu ziemniaków na placki. Dzięki temu dodatkowi problem znika, a przygotowanie masy zajmuje dosłownie kilka chwil;
 • trzepaczka do piany – znacznie ułatwia przygotowanie bezy, omletów, różnego rodzaju ciast, skraca proces przygotowania półproduktów, w połączeniu z robotem kuchennym jest znacznie bardziej efektywna niż zwykła trzepaczka w mikserze;
 • mieszadło do ciasta – nieoceniona pomoc w przygotowaniu różnego rodzaju ciasta, nie tylko drożdżowego czy na pizzę, lecz także np. kruchego (choć tutaj potrzebny jest robot o odpowiedniej mocy);
 • sokowirówka – pozwala szybko i bez konieczności uruchamiania nowego urządzenia przygotować świeżo wyciskany sok;
 • wyciskarka – sprawdzi się nie tylko do pomarańczy czy cytryny, lecz także wyciskania soku z zielonych warzyw;
 • blender kielichowy – jedno z podstawowych urządzeń, które łączy się z robotem kuchennym, pomaga w przygotowaniu koktajli, smoothie, sosów, zup kremów lub past warzywnych;
 • końcówka do krojenia w plastry – przyda się do sera, owoców, warzyw; z powodzeniem zastąpi krajalnicę;
 • przystawka do krojenia w kostkę – sałatka owocowa lub warzywna powstanie niewiarygodnie szybko, a ty nie włożysz w to nawet połowy dotychczasowego wysiłku; podobnie będzie w przypadku przygotowania składników na zupę;
 • tarka – oczka różnej wielkości dają możliwości personalizacji urządzenia i dostosowania idealnie do potrzeb; możesz zetrzeć warzywa, ser oraz inne składniki.

Czy to wystarcza? Przeczytaj artykuł Najlepszy robot planetarny – poznaj opinie klientów i dowiedz się jaki robot kuchenny kupić.

Biały planetarny robot kuchenny na blacie
 

Czy roboty wielofunkcyjne są warte swojej ceny?

Jaki mikser planetarny kupić, aby spełnił wszystkie oczekiwania? Przede wszystkim taki, który pracuje wydajnie, efektywnie i zgodnie z przeznaczeniem. Jeśli odciąża cię w zauważalny sposób od szeregu kuchennych obowiązków, to trudno nie uznać, że jest urządzeniem przydatnym i pomocnym w kuchni. Cena jest jednak w wielu przypadkach wyjątkowo wysoka. Zakup dobrej klasy robota planetarnego to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Nie bez powodu więc część osób zamiast robota kuchennego kupuje blender rozbudowany o szereg końcówek i tarcz. Warto o tym pamiętać przed podjęciem decyzji jaki robot kuchenny kupić. Cena robota wynika przede wszystkim z jego uniwersalności, wielofunkcyjności, jakości wykonania. Trudno wyobrazić sobie bowiem, aby nie tylko podstawa, ale i cała obudowa urządzenia była niskiej jakości. Urządzenie nie byłoby w stanie spełnić w takim przypadku przypisanych mu funkcji. Robot kuchenny jest więc wart swojej ceny, natomiast z jego zakupu z pewnością zadowolone będą osoby, które dużo czasu spędzają w kuchni, gotują często i są w stanie zauważyć różnicę między pracą z robotem a bez niego. Jeśli odwiedzasz kuchnię jedynie od święta, możliwe, że uznasz zakup tak drogiego urządzenia za niepotrzebny wydatek. W takim przypadku może lepiej jednak kupić multifunkcjonalny blender.

Ceny robotów kuchennych są bardzo zróżnicowane i dobrze jest określić budżet, zastanawiając się jaki robot kuchenny kupić. Najtańsze urządzenie można kupić już za kilkaset złotych. Za najdroższe trzeba zapłacić ponad 6000 złotych. Wybór pierwszej ze skrajności nie jest dobrym rozwiązaniem, jeśli oczekujesz od robota rozbudowanych funkcji. Natomiast jeśli jest ci on potrzebny jedynie do podstawowych zadań, sprawdź Najlepsze roboty kuchenne do 600 zł – ranking. Pomożemy ci podjąć decyzję jaki mikser planetarny kupić, aby nie przepłacić.

Jeśli chcesz kupić wielofunkcyjny robot kuchenny, to postaw na sprawdzone urządzenie wysokiej klasy. Przyzwoite modele znajdziesz już za około 1500–2000 zł. Z pewnością posłużą ci one długo. Zastanawiając się jaki robot kuchenny wybrać, powinieneś wziąć pod uwagę także design urządzenia, jakość i estetykę wykonania. Zakup tak profesjonalnego sprzętu powinien być poprzedzony dokładnym researchem. Dopiero gdy zdobędziesz wstępną orientację, jakie urządzenia, za jaką cenę, z jakimi funkcjami oferuje rynek, możesz dokonywać wyboru. Warto, abyś cały czas pamiętał o swoich potrzebach, oczekiwaniach w stosunku do tego sprzętu. Ma on być przede wszystkim użyteczny. To nie tylko ozdoba kuchni (choć nią także może się stać), lecz funkcjonalny przyrząd, który ma ci pomóc w codziennym gotowaniu.

MASZ PYTANIA?
SKORZYSTAJ Z ZAKŁADKI "PYTANIA I ODPOWIEDZI"

Pytania możesz zadać na stronie danego produktu w zakładce "Pytania i odpowiedzi". Wystarczy się zalogować i zadać pytanie. Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, zostaniesz poproszony o jego utworzenie oraz wybór Nicku. Na pytania odpowiadają użytkownicy, wspierani przez Autoryzowanych Przedstawicieli producentów, Ekspertów RTV EURO AGD oraz niezależnych Doradców.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny