Projektor LED czy DLP – trudne pytanie przed zakupem rzutnika

Autor: Adam

Każda osoba, która ma w planach kupić rzutnik, stanie przed dylematem – projektor DLP czy LED? Wydawać by się mogło, że matryca lampowa poszła w niepamięć ze względu na szybki postęp technologiczny. Jednak producenci nadal w przeważającej części oferują modele rzutników DLP.

Oryginalny czarny projektor LED

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest technologia DLP
 2. czym jest technologia LED
 3. czy można kupić rzutnik łączący technologię LED i DLP

Wybór projektora – LED czy DLP?

Stylowy biały mini projektor LED

Projektory multimedialne LED i DLP dzielą ogromne różnice, jeśli chodzi o zasadę działania. Mimo że wygląd tych urządzeń nie zdradza dzielących ich dysproporcji, to w rzeczywistości mają bardzo mało wspólnych elementów konstrukcyjnych. Przyjrzyjmy się bliżej obu technologiom generujących obraz w rzutnikach.

Projektor DLP czy LED?

Zacznijmy od rozszyfrowania skrótu DLP. To akronim angielskiej nazwy Digital Light Processing, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza cyfrowe przetwarzanie światła. W technologii DLP źródłem światła jest bardzo silna lampa. Stąd też określane są one zwyczajowo lampowymi. Światło rozdzielane jest przez filtr na podstawowe kolory. Następnie zostaje przekazane do obiektywu przez układ DMD (z ang. Digital Micromirror Device), czyli układ scalający światło. Opiera się on na technologii optycznych mikroukładów elektromechanicznych, która polega na użyciu miniaturowych luster. Rzutnik DLP to skomplikowana konstrukcja, składająca się z co najmniej pół miliona luster położonych na modulatorze światła. Mikrolustro ma szerokość mniejszą niż 1/5 grubości ludzkiego włosa. Lustra znajdują się w ciągłym ruchu, a odpowiada za to przyłożone do chipa napięcie. Odbijają kierowane na niego światło z lampy, tworząc powiększony przez optykę obraz. W systemie tym każdy piksel powstałego obrazu odpowiada jednemu lustru. Dzięki temu powstaje właściwy obraz, który pozbawiony jest łączeń.

Technologia DLP mimo powstania bardziej nowoczesnych rozwiązań jest w dalszym ciągu najczęściej stosowana. Wyposażone w nią urządzenia stanowią przeważającą większość wśród wszystkich oferowanych. Znajdzie się ją zarówno w tych kosztujących kilkanaście tysięcy, jak i w takich, które nie obciążą zanadto budżetu. Oto przykładowe modele projektorów multimedialnych DLP: Dell 7760, BenQ W2700 4K, Optoma UHD370X, Acer P5630, ASUS S1.

Projektor LED czy DLP?

W technologii LED obraz uzyskiwany jest przy wykorzystaniu elektroluminescencyjnych diod LED (z ang. light-emitting diode). Technologia ta opiera się na użyciu olbrzymiej ilości ciekłych kryształów. Pod wpływem indukowanej światłem energii elektrycznej ulegają one polaryzacji. Spolaryzowane kryształki przepuszczają światło wiązek barwnych o określonym widmie. Następnie trafia ono na ekran i w ten sposób powstaje rzeczywisty obraz. Zastosowanie diod LED przyczyniło się do znacznego zmniejszenia gabarytów projektorów multimedialnych oraz bezpośrednio z tym związanej wagi urządzenia. Ucieszy to z pewnością osoby, które zabierają go ze sobą w podróż. Matryca typu LED jest zdecydowanie rzadziej spotykana niż tradycyjna DLP. Wśród modeli ją wykorzystujących znajdują się m.in.: ASUS P3E, ART Z7000, ART Z3000, ART Z4000.

 • 9 999 zł
 • 1 799 zł
 • 6 499 zł
 • 6 289 zł
 • 15 999 zł

Projektor LED czy DLP – porównanie

Szary projektor DLP na białym tle

Pomocne w podjęciu decyzji co do typu matrycy w rzutniku okazać się może zestawienie głównych zalet i wad obu omawianych rozwiązań:

 • odwzorowanie czerni – rzutniki typu LED muszą rzucać światło na powierzchnię całego obrazu. Sprzęt, mimo iż charakteryzuje się dobrym odwzorowaniem kolorów, miewa kłopot z czernią. Problemy z jej głębią producenci próbują wyeliminować, stosując dodatkowe filtry. Nie działa to jednak przyczynowo, a tylko łagodzi objaw, i to z różnym skutkiem. Problemu nie mają rzutniki DLP;
 • wysoki współczynnik kontrastu i bardzo dobra jasność to atuty DLP; w LED parametry te są mniejsze w porównaniu z modelami ze standardową lampą;
 • obsługa rozdzielczości HD – projektory LED bez trudu obsłużą rozdzielczość Full HD (1920 × 1080) i nie wpływa to znacząco na ich cenę. Rzutniki DLP wymagają do tego pewnego przeprojektowania układu, stąd te o wysokich rozdzielczościach okazują się dużo droższe niż LED o podobnej jakości obrazu;
 • wypalenie pikseli – w projektorach LED zdarzają się martwe piksele. Wynika to z faktu, że ciekłe kryształy są wrażliwymi strukturami i mogą ulec uszkodzeniu. Następuje wówczas brak reakcji plamki świetlnej na ekranie. Takiego problemu nie ma w projektorach DLP;
 • efekt tęczy – wirujący filtr, zastosowany w rzutnikach DLP do powstania kolorów, może niekiedy powodować powstanie efektu tęczy. W przypadku projektorów LED taki problem w ogóle nie występuje;
 • widoczne łączenia między pikselami – w projektorach LED poszczególne diody i same kryształy są od siebie oddzielone czymś na kształt ramki. W DLP wiązka światła jest szersza i pochodzi z jednej lampy. Daje to zdecydowanie lepszy współczynnik wypełnienia. W konsekwencji LED z większych odległości ma obraz gorszej jakości – „dziury” między pikselami są wtedy bardziej widoczne.

Jaki projektor LED czy DLP?

Wybór pomiędzy technologią LED i DLP zależy w dużej mierze od budżetu, przeznaczenia i efektu obrazu, jaki chce się osiągnąć. W RTV EURO AGD znaleźć można modele projektorów, w których zastosowano zarówno technologię LED, jak i DLP. Wśród nich znajdują się m.in.: LG Mini Beam PH550G, ASUS P3B, Optoma ML750e. To dobre rozwiązanie dla niezdecydowanych.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link